Top Channel/ Norvegjia shënon 10 vjet nga sulmi barbar i Breivik, me thirrje anti-ekstremizëm
22/07/2021 21:25

Një nga të mbijetuarit e masakrës më të rëndë të Norvegjisë pas Luftës së Dytë Botërore foli sot kundër urrejtjes që motivoi ekstremistin e djathtë Anders Behring Breivik në vrasjet masive të 10 vjetëve më parë, që shokuan opinionin botëror. Breivik u bë një nga vrasësit masivë më famëkeqë në botë, kur më 22 korrik 2012 kreu i vetëm dy sulme vrasjesh masive. Fillimisht ai vendosi bombë në një ndërtesë qeveritare në kryeqytetin Oslo, e cila ishte në fakt vetëm një largim i vëmendjes. Pastaj ai udhëtoi në kampin e pushimit të partisë laburiste në pushtet në ishullin Utoya, ku vrau me armë zjarri 77 viktima, shumica adoleshentë. Breivik, i cili ka ndryshuar emrin në Fjotolf Hansen, jeton tashme në një “qeli” me tre dhoma në burg, një për të fjetur, një për të studiuar dhe një për të bërë stërvitje fizike.

Top News – Tragjedi në familjen Ballack/ Humb jetën ne aksident djali i ish-futbollistit
05/08 17:47
Top News – Vritet barabarisht nëna e 3 fëmijëve/ Trupi i saj u gjet 10 ditë më vonë në një pellg
05/08 17:47
Top News-Mbi 28 milionë cigare të sekuestruara/45 persona përfundojnë në pranga nga policia
05/08 15:34
Top Channel/ Arrestohet ‘shefi i shefave’ i Ndraghetës, në Spanjë
05/08 15:24
Top News-Gjermania e Franca injorojnë OBSH-në/Së shpejti do ta japin dozën e tretë të vaksinës
05/08 14:41
Top News-WhatsApp vjen me risi të reja/Pas shumë muajsh zyrtarizon funksionin ‘view once’
05/08 14:33
Top News – Lamtumirë puthje në faqe/ Franca kundër ‘la bise’, mund të zhduket përgjithnjë nga Covidi
05/08 14:31
Top News – Arrestohet ‘Bosi i bosëve’ / Shefi i ‘Ndrangheta-s ishte strehuar në Madrid
05/08 14:24
Top News – ‘Shpërthen’ liqeni i Como-s/ Dy ditë shi pa u ndalur, uji pushton sheshe e shtëpi
05/08 14:05
Top News-Përmbyset furgoni me emigrantë/11 persona humbin jetën dhe plagosen 13 të tjerë
05/08 13:14
Top News – Po i sigurojnë armë karteleve / Meksika padi kundër kompanive amerikane
05/08 13:12
Top News – Zjarret rrethojnë Evian/ Greqi, shkrumbohen 150 shtëpi, murgjit nuk largohen
05/08 13:11
Top News – Rrezik katastrofe në Turqi/ Zjarri përfshin termocentralin, evakuohet popullata
05/08 13:10
Top News – Përvëlim dhe zjarre në Evropë / Vala më e egër e të nxehtit në dekada të tëra
05/08 13:08
Top News – Kur dasma kthehet në mort / 17 persona vriten nga rrufetë, plagoset dhëndrri
05/08 13:08
Top News – 750 milionë USD armë Tajvanit / Administrata Biden informon kongresin, zemëron Kinën
05/08 13:07
Top Channel/ Dasma kthehet në tragjedi, rrufeja vret 17 të ftuar
05/08 12:05
Top Channel/ Rregullat e reja! SHBA nuk do të lejojë hyrjen e të pavaksinuarve
05/08 11:50
Top Channel/ Pfizer pritet të marrë miratimin e plotë në shtator
05/08 11:17
Top Channel/ Nuk ndalet Rihanna! Zyrtarisht miliardere
05/08 10:38