Top Channel/ Nis numërimi në zgjedhjet historike të Etiopisë
22/06/2021 21:20

Top Channel/ Nis numërimi në zgjedhjet historike të Etiopisë Ka nisur numërimi i votave në zgjedhjet e Etiopisë, të cilat u zhvilluan duke përjashtuar rajonin verior Tigray te përfshirë nga konflikti, si dhe disa rajone të tjera të vendit me popullsinë të dytë më të madhe në Afrikë. Rreth 38 milionë njerëz u regjistruan për të votuar por shumë prej tyre duhet të presin deri në shtator, kur pritet të zhvillohen zgjedhjet në rajonet e përjashtuara prej luftës, pasigurisë apo problemeve logjistike. Gjithsesi numërimi ka nisur në vendin gjigand me 110 milionë banorë, teksa rezultatet do të kërkojnë disa ditë për të dalë. Kryeministri Abiy Ahmed i quajti dje zgjedhjet "ditë historike për Etiopinë". "Të gjithë pjesët e shoqërisë kanë hedhur votën e tyre në zgjedhjet e para të lira e të drejta të vendit”, tha 44 vjeçari në rrjetet sociale, te shoqëruara me imazhe të njerëzve duke votuar.

Top Channel/ Brezi i rrezikuar koralor i Australisë nuk merr mbrojtjen e UNESCO
23/07 22:37
Top Channel/ Zonja e parë Jill Biden vjen të takojë perandorin japonez Naruhito
23/07 22:36
Top Channel/ 10 vjet nga vdekja e kantautores britanike Amy Winehouse
23/07 22:36
Top News – Erdogan flet me vështirësi/ Dalin pamjet, dyshime për kancer dhe epileps
23/07 22:32
Top News – ‘Skanohet’ planeti Mars/ Shkencëtarët kan tani të dhëna të sakta
23/07 22:26
Top News – Shembet ura në Siberi/ Bllokohet hekurudha më e gjatë në botë
23/07 22:25
Top News – Tragjedi pranë ishullit grek/ Mbytet anija me emigrantët afër Kretës
23/07 22:23
Top News – Shpejtësia i bën gropën shqiptarit/ Kapet në makinë me 2 mln euro kokainë dhe një rumune
23/07 20:38
Top News – Italia sërish nën kufizime/ Qeveria merr masa të reja pas rritjes së infektimeve
23/07 20:36
Top Channel/ Infektohen edhe të vaksinuarit/ SHBA, autoritetet paralajmërojnë për Delta-n
23/07 20:32
Top Channel/Shfaqet variant ri në Angli/Vaksinat Pfizer & AstraZeneca të afta kundër variantit delta
23/07 19:30
Top News – ‘Delta më i ashpër se Covid-19’/ Drejtoresha amerikane ngre alarmin, kërkon vaksinim
23/07 18:02
Top Channel/ Hamburg, shpërthen revolta në aeroport-16 makina policie për të qetësuar shqiptarët!
23/07 15:52
Top Channel/ U mbrojt 9 muaj nga Covid, e përplas kamioni ditën që del nga shtëpia
23/07 15:36
Top Channel/ U lye me baltë gjatë përmbytjeve, pushohet nga puna gazetarja gjermane!
23/07 15:18
Top Channel/ Nisin Lojrat Olimpike të Tokios, ceremoni madhështore me stadiumin bosh!
23/07 15:05
Top Channel/ Tornadoja e rërës ndjek arbitrin në fushë, komentatori s`i beson syve!
23/07 14:48
Top Channel/ Furgoni bie nga 6 metra lartësi, dëshmitarët: “Shoferi po e lëvizte kokën cuditshëm”!
23/07 14:03
Top News-Të shtëna pranë Shtëpisë së Bardhë/ Plagosen 2 persona, alarmohen klientët e restorantit
23/07 13:59
Top Channel/ Një javë luftë me ariun, policia shpëton burrin e sfilitur!
23/07 13:57