Top Channel/ Nis hapja, Zvicra e Portugalia lehtësojnë kufizimet
19/04/2021 15:41

Zvicra nisi lehtësimin e masave kundër koronavirusit, pavarësisht faktit që numri i të infektuarve atje është në rritje. Baret dhe restorantet do të mund t’i rihapin ambjentet e tyre jashtë, ndërsa palestrat dhe kinematë mund të rifillojnë punën për aq kohë sa i respektojnë masat e sigurisë. Do të rikthehet po kështu dhe mësimi në disa universitete. Një lëvizje e tillë e bën Zvicrën vendin e vetëm në Europë për vendos zbutjen e kufizimeve në një kohë kur rastet e koronavirusit i ka në rritje. Ekzekutivi justifikohet duke thënë se një hap i tillë mund të justifikohet me faktin që numri i infektimeve po shtohet ngadalë por procesi i vaksinimit po përshpejtohet dhe spitalet nuk janë të mbingarkuara. Zvicra me 8.5 milionë banorë, ka regjistruar mbi 632,000 infektime me Covid 19 dhe më shumë se 10.500 vdekje. Për të parën herë në dy muaj, Portugalia hapi sakaq qendrat tregtare, nxënësit u kthyen në klasa e kafenetë dhe restorantet mund të shërbejnë konsumatorët ne ambjente të hapura. Vetëm përpara dy muajsh, Portugalia renditej mes vendeve më të goditura nga pandemia në Europë. Belgjika po ashtu njoftoi se do të rinisë shërbimin e gastronomisë në ambjentet jashtë, e shumë shpjet, lehtësime kufizimesh priten edhe në Suedi e Danimarkë.

Top News – ‘Dita e Zemëratës’ në Palestinë/ Përgjaken edhe protestat e solidarizimit me gazën
18/05 22:14
Top News – Mesdheu ‘gllabëron’ emigrantët/ Mbi 50 të humbur në brigjet e Tunizisë, shpëtohen 33
18/05 21:49
Top Channel/ Palestinezë hapin zjarr ndaj ushtarëve izraelitë në protestën e Bregut Perëndimor
18/05 21:16
Top Channel/ Palestinezët përleshen me forcat izraelite gjatë demonstratës në postbllokun e Nablus
18/05 21:15
Top Channel/ Hungaria dënon qëndrimet ‘e njëanshme’ të BE për sulmet izraelite mbi Gaza – Pa koment
18/05 21:14
Top Channel/ Ushtria ndalon mijëra emigrantë që hyjnë në territorin spanjoll Ceuta – Pa koment
18/05 21:14
Top Channel/ Palestinezët shikojnë bombën e pashpërthyer të avionit izraelit në Gaza – Pa koment
18/05 21:13
Top Channel/ Forcat izraelite shpërndajnë protestuesit me granata shurdhuese në Jeruzalem– Pa koment
18/05 21:13
Top Channel/ Iranianët në protesta solidarizimi me popullin palestinez – Pa koment
18/05 21:12
Top Channel/ Funerali të riut palestinez të vrarë nga zjarri izraelit në Bregun Perëndimor–Pa koment
18/05 21:11
Top News – Ringjallet Kështjella e Versajës/ ’Monet’ kthehet pas ‘pushimeve të detyruara’ në kinë
18/05 19:59
Top News – Gjukanoviç, shefit të NATO-s/ Mali i zi duhet ta rrisë pjesëmarrjen në KFOR
18/05 19:57
Top News – Presidenti çek, ndjesë Vuçiçit/ Ndihet fajtor për bombardimin e ish-Jugosllavisë
18/05 19:31
Top News – Grataçela kineze, pranë shembjes/ Lëkundet kulla 300 metra e lartë, evakuohet në panik
18/05 19:30
Top Channel/ “Të na falni”, presidenti çek i kërkon ndjesë Serbisë për bombardimet e Nato-s në 1999!
18/05 17:06
Top News – ‘Vetëm ti më ke mbetur’/ Gaza, babai i rrënuar shtrëngon foshnjën e plagosur
18/05 16:59
Top News – ‘Godet’ sifilizi…/ Rritje alarmante e rasteve në Australi
18/05 16:11
Top News – Dasëm mes yjesh…/ Ariana Grande martohet në fshehtësi
18/05 16:11
Top News – Ceuta nën sulm/ Turma emigrantësh ‘mësyjnë’ enklavën spanjolle
18/05 16:10
Top News – Izraeli luftë në dy fronte/ ’SHI’ raketash në Liban kundër hezbollahut
18/05 15:31