Top Channel/ Ngrohja globale? “Zhduket” ajsbergu më i madh i botës!
19/04/2021 17:36

A68, njëri prej ajsbergëve më të mëdhenj të botës, tani është thjesht histori. Gjigandi I akullt pësoi një ndarje nw fillim korrikun e 2017-tës. Shkencëtarët që e mbajtën nën vëzhgim thanë se ishte më I madh sesa shteti amerikan I Delaware. A68 kishte një sipërfaqe prej 5,800 km katore, dhe një trashësi prej 350 metrash. Por tani, pamjet satelitorë tregojnë se ai praktikisht është zhdukur, I copetuar në fragmente aq të vogla sa qendra kombëtare amerikane e akullnajave, thotë se nuk ia vlen më të gjurmohet. Masa prej akulli triliona tonëshe nuk kishte lëvizur për një vit pas thyerjes së parë që pësoi, megjithate pastaj nisi të lundronte drejt veriut me shpejtësi të shtuar. Me tej, u shfaq në Atlantikun e jugut, por ndërsa avansonte dallgët, temperaturat më të larta dhe uji I ngrohtë, bënë që ajsbergu mamuth, të shkrinte ngadale.

Top Channel/ Të paktën 25 të vrarë nga policia në operacionin në lagjet e Rios
08/05 01:21
Top Channel/ Bizhuteritë mbretërore e parandorake prezantohen në ankandin e Gjenevës
08/05 01:20
Top Channel/ Protestat Kolumbi, banorët indigjenë rrëzojnë statujën e ‘konkuistadorit’ spanjoll
08/05 01:18
Top Channel/ Protesta në Rio pas vrasjes së 25 të dyshuarve në operacionin masiv të policisë
08/05 01:15
Top Channel/ Tjetër vatër vullkani teksa mali Sinabung në Indonezi nis të lëshojë tym të nxehtë
08/05 00:33
Top Channel/ Izraeli ‘nuk është shtet, por një kamp terrorist’, thotë lideri iranian Kamenei
08/05 00:31
Top News – OBSH hap dritën jeshile/ Miraton vaksinën kineze sinovac
07/05 22:08
Top News – Situatë dramatike në Indi/ OBSH: Infektime të larta nga covid në rang global
07/05 21:20
Top Channel/ Bllokimi i Trump në Facebook/ Bordi votoi për ndalimin e llogarisë së ish presidentit
07/05 20:03
Top News – Arritje teknologjike në IBM/ Krijon mikroçipin më të vogël e të fuqishëm në botë
07/05 19:33
Top News – Përleshje në Bregun perëndimor/ Ushtarët izraelitë hapin zjarr, vrasin 2 palestinezë
07/05 19:32
Top News – Kufiri ndan dhe bashkon… Binjakët suedezë, të ‘dënuar’ nga covidi
07/05 19:31
Top News – Nën 40 vjeçarët në Britani/ Mund të marrin një alternativë të Astrazeneca-s
07/05 17:47
Top Channel/ Raporti për Ballkanin: i adopton ligjet anti-korrupsion, por nuk i zbaton si duhet
07/05 17:01
Top Channel/ Mpiksjet e gjakut, moshave nën 40 vjeç u ofrohet një alternativë e AstraZeneca-s
07/05 17:00
Top News – Varianti indian në Britani/ Rritet shqetësimi, përhapet shpejt, sfidon vaksinimin
07/05 16:02
Top Channel/ Mediat gjermane, zbulim tronditës: Serbia po fsheh vdekjet nga Covid!
07/05 15:34
Top Channel/ 3 mijë doza kanabis në shtëpi, gjykatësi fal reperin: I duhen për krijimtari!
07/05 15:27
Top Channel/ Breshëri plumbash në det, rojet libiane hapin zjarr mbi tre peshkarexha italiane
07/05 15:26
Top Channel/Rusia autorizon Sputnik me një dozë, Putin: Vaksina po aq e besueshme sa Kallashnikovi!
07/05 15:26