Top Channel/ Në kërkim të skenave të huaja! Pianisti i talentuar nga Fieri kërkon të studiojë jashtë
02/06/2021 12:23

Maturantët e shkollës artistike “Jakov Xoxa” në Fier dhanë provimet e fundvitit, ose siç njihen ndryshe diplomat në lëndët artistike. Mes nxënësve të talentuar në degët e muzikës dhe arteve pamore, Ergi Cane dallohet për virtuozitet në interpretimet e tij. 18-vjeçari, performoi një repertor të pasur nga kompozitorë botërorë si Bah, Beethoven, Shumann, Shopen etj, duke përjetuar emocione të skenës dhe provimit njëkohësisht… Prej 12 vitesh, 5-6 orë në ditë, ai ia kushton instrumentit të pianos, ndërkohë që është nxënës ekselent në arsimin e përgjithshëm. Edhe gjatë këtij viti akademik, pavarësisht ndërprerjes për shkak të pandemisë, Ergi ka vazhduar studimin me të njëjtin ritëm. Ndonëse në moshë fare të re, 18-vjeçari ka marrë pjesë dhe ka fituar disa çmime të para në konkurset kombëtare dhe ndërkombëtare. Përkushtimi për pianon ka bërë qe i riu të ketë më shumë kërkesa ndaj vetes në rrugën e bukur dhe të vështirë te artit. Studimet e larta, Ergi dëshiron t’i vazhdojë në ndonjë nga shkollat prestigjioze në Europë. Mësuesja e Ergit, e cila gjatë 40 viteve ka nxjerrë shumë talente, ndihet e lumtur që karrierën e saj e mbylli me një nxënës të talentuar.

Top Channel/ Mik festival rikthehet në Korçë, sjell artistë të njohur nga vendi dhe bota
22/07 19:59
Top Channel/ Festivali HemingWay jazz/ Edicioni i tetë në ditëlindjen e 122 të gjeniut
21/07 19:50
Top Channel/ Pirateria intelektuale: Botuesit diskutojnë çështjen e librit përballë informalitetit
21/07 15:50
Top Channel/ “Të vrasësh kohën”/ Ekspozita e piktorit Adrian Cene në Tiranë
19/07 19:52
Top Channel/ Regjisorja e çmimit Emmy/ 27-vjeçarja nga Tirana e vlerësuar edhe në kinemanë amerikane
17/07 19:52
Top Channel/ Një napolitan në ArtKand/ Vepra është e autorit italian Francesco Mancini
17/07 15:27
Top Channel/ Koncert në kalanë e Beratit/ Muzikë Baroque për personat me aftësi të kufizuar
15/07 16:45
Top Chanel/ 16 vjet në Unesco! Gjirokastra bën bilancin e mbrojtjes së trashëgimisë kulturore
15/07 16:08
Top Channel/ Ferma e kafshëve/ Shfaqja e parë premierë pas 18 muajsh e tetarit Kombëtar
14/07 19:46
Top Channel/Shkodër,ekspozita e studentëve organizohet nga departamenti i arteve tek‘Luigj Gurakuqi’
13/07 19:55
Top Channel/ Rikthimi i Fadil Berishës, fotografi vjen për një ekspozitë bashke me modelen Ina Dajci
13/07 19:52
Top Channel/ Koncertet e fëmijëve. Artistët e vegjël të Libohovës në turne
13/07 12:35
Top Channel/ Festival në Porto Palermo/ Nis të premten me korin e Himarës dhe Marsela Cibukajn
12/07 19:46
Top Channel/ Ekspozitë e projektuesve italianë, detajet e dizajnit nga vendi fqinjë
11/07 20:56
Top Channel/ Shitet piktura e Ibrahim Kodrës/ Veprat e reja që u prezantuan në “ArtKand”
10/07 19:51
Top Channel/ Festivali i kitarës/ Rikthehet pas edicionit të vjetshëm online për shkak të pandemisë
09/07 19:48
Top Channel/ Kënga napolitane në Durrës/ Grupi “Il Calimma” përfshiu Shqipërinë në turin botëror
08/07 18:46
Top Channel/ Festival i filmit të shkurtër/ Organizohet në Korçë me 31 pjesëmarrës nga e gjithë bota
08/07 12:36
Top Channel/ Shuhet poeti Petrit Ruka/ Humb betejën me sëmundjen e rëndë në moshën 67-vjeçare
06/07 12:45
Top Channel/ Turistë të përgjuar/ Ekspozita, një udhëtim në turizmin gjatë komunizmit
05/07 19:55