Top Channel/ NASA teston helikopterin e parë në Mars
19/04/2021 14:54

Nasa testoi me sukses fluturimin e një helikopteri të vogël në Mars, hera e parë kjo që synohej kontrolli I një mjeti të tillë nga një tjetër planet. Gjithcka shkoi sipas planit; “Ingenuity” një helikopter me peshë 1,8 kilogram, zbriti ngadalë deri në tre metra lartësi mbi sipërfaqen e planetit të kuq, pastaj u rrotullua përpara se të ulej lehtë mbi katër këmbët e tij. edhe pse helikopteri qëndroi në ajër më pak se një minutë, kjo ishte per t`u gëzuar në komandën e agjensisë amerikane të hapësirës, pasi fluturimi i provës u arrit të kryhej në një distancë të pabesueshme, prej 173 million miljesh larg Tokës. Mjeti u ul në basenin e gjerë marsian të njohur si krateri Jezero. “ Momenti që e prisnim prej kaq kohësh, erdhi”, tha menaxherja e projektit, Ingenuity, MiMi Aung. Roboti I vogël u dërgua në Mars me roverin Perseverancë, që zbriti atje në 18 shkurt pas një udhëtimit thuajse 7 mujor në hapësirë. Imazhet dhe videot e fluturimit sigurohen pikërisht nga kamerat e montuara tek vetë helikopteri por edhe tek Perseverance, që u vendos 76 metra larg.

Top News – Rikthehet fantazma e Titanikut/ Kinë, turistët një natë në anije si çifti i filmit
14/05 16:04
Top News – Të lash pantallonat, apo borxhet…/ Fituesja e lotarisë humb biletën, kërkon paratë
14/05 16:03
Top News – ‘Jo’ ndryshim kufijsh/ Presidenti slloven-rajoni të anëtarësohet në BE
14/05 12:54
Top News – Akuza të reja për Gruevskin/ Tani dyshohet edhe për përvetësim fondesh
14/05 12:03
Top News – ‘Colonial’ paguan hakerat/ SHBA, rifillon furnizimi me karburante
14/05 12:01
Top News – Certifikata vaksinimi false/ Shqetësim mes autoriteteve të sigurisë
14/05 12:00
Top News – Varianti indian ‘mbjell’ frikë/ Britania e Madhe në alarm-po përhapet shumë shpejt
14/05 11:57
Top News – Të vaksinuarit heqin maskat/ SHBA lehtëson masat për ata që i kanë marrë 2 dozat
14/05 11:35
Top News – Intensifikohen sulmet mbi Gaza/ Dita e pestë e përplasjeve, Izraeli në mobilizim të plotë
14/05 11:26
Top News – Shqiptarët që do udhëtojnë në Itali/ Urdhri, nuk përfitojnë të gjithë të vaksinuarit
13/05 21:56
Top News – Britania, vendimi kundër Shqipërisë/ ‘Vend me rrezik të lartë për pastrim parash’
13/05 21:54
Top News – Negociatat që përçajnë fqinjët/ Ndërhyn Greqia, do ishte katastrofë në rajon
13/05 21:52
Top Channel/ Palestinezët kryejnë lutjet e Bajramit në xhaminë Al-Aqsa në Jeruzalem – Pa koment
13/05 20:39
Top Channel/ Mbreti i Arabisë Saudite dhe Princi i Kurorës kryejnë lutjet e Bajramit – Pa koment
13/05 20:39
Top Channel/ Izrael, përleshje mes banorëve në qytetin e përzier arabo-hebre, Lod – Pa koment
13/05 20:38
Top Channel/ Lutjet e ditës së Bajramit në qytetin e shenjtë të Mekës – Pa koment
13/05 20:37
Top Channel/ Policia shpërndan me forcë demonstruesit, në vijim të protestave anti-qeveritare në Kolumbi
13/05 20:37
Top Channel/ SHBA, mungesat e karburantit sjellin radhë të gjata për furnizim në Virginia
13/05 20:36
Top Channel/ Konflikti Izrael-Palestinë/ Qytetet nën shiun e bombardimeve nga të dyja palët
13/05 19:57
Top News – Një biletë për në ‘Askund’/ Kompania tundon australianët me spektakël nga avioni
13/05 18:43