Top Channel/ Meksika dhuron 400,000 doza vaksinash AstraZeneca për Belize, Paraguai e Bolivinë
12/06/2021 22:48

Meksika ka nisur shpërndarjen e donacioni të saj prej 400,000 doza të vaksinës AstraZeneca kundër Covid-19 në vendet Belize, Bolivi e Paraguai. Në vitin 2020, ishte nënshkruar marrëveshja mes prodhuesve të formulës AstraZeneca e Universitetit të Oxford, që në Argjentinë të krijoheshin një numër qendrash prodhimi, ndërsa Meksika do të ishte përgjegjëse për ambalazhimin. Belize do të marre 100,000 doza vaksinash, kurse Bolivia e Paraguai do te marrin 150,000 secila nga donacioni madhor. Vendimi është marrë nga presidenti meksikan Andrés Manuel López Obrador, dhe po ekzkekutohet nga ministri Marcelo Ebrard Casaubon, me qëllim “të shfaqim solidaritetin e Meksikës duke promovuar hapjen dhe aksesin ndaj vaksinave në të gjithë rajonin”. “Vaksinat që po shpërndahen janë një produkt i bashkëpunimit mes qeverisë së Meksikës dhe Argjentinës, Fondacionit Carlos Slim, AstraZeneca, dhe labortorit mAbxience në Argjentinë ku substanca është prodhuar , si dhe të impjantit meksikan Liomont, ku është bërë ambalazhimi “, thuhet në njoftimin zyrtar, teksa autoritetet vendase thonë se Meksika do të sigurojë 77 milionë doza vaksinash për vitin 2021.”

Top Channel/ Shkëndija zjarri në bord, me një lëvizje fotografi shpëton avionin!
25/07 10:22
Top Channel/ Laguna në Argjentinë bëhet rozë për një arsye “të tmerrshme”!
25/07 09:22
Top Channel/ Las Vegasi “ndalon” barin: “Po na merr ujin, hiqeni”!
25/07 09:21
Top Channel/ Demonstratë në Romë kundër pasaportës së detyruar të vaksinës
24/07 21:04
Top Channel/ Përpjekje ajrore kundër zjarreve masive në Nevada, SHBA
24/07 21:04
Top Channel/ Përleshje dramatike në Paris kundër pasaportës së vaksinës
24/07 21:03
Top Channel/ Rusia dërgon 88 ton ndihma për Kubën me urdhër të Putin
24/07 21:02
Top News – Temperatura ndëshkuese… SHBA para një tjetër vale të nxehti
24/07 17:43
Top News – Miku i mirë në ditë të vështirë/ Rusia ndihmon Kubën pas protestave antiqeveritare
24/07 17:15
Top News – Rrufetë pas përvëlimit/ Shi, breshër dhe erë e fortë në Britani
24/07 17:14
Top News/ Protesta kundër izolimit/ 57 arrestime pas marshimeve në qytetet e Australisë
24/07 16:36
Top News/ Tokio 2020, ‘nga shiu në breshër’/ Pas Covid-19, një tajfun kërcënon Lojrat Olimpike
24/07 16:36
Top News/ CIA do hetojë sëmundjen misterioze/ Një task force do të merret me sindromën e Havanës
24/07 16:36
Top News/ Vodhën 2 mln USD energji elektrike/ Policia malajaziane asgjësoi 1069 pajisje të Bitcoin
24/07 16:35
Top News – I armatosur dhe budalla/ Vodhi ambulancën me gjithë pacientin brenda
24/07 16:23
Top News – Mohimi i gjenocidit në Bosnje/ Ndalohet e dënohet me ligj, ndryshon kodi penal
24/07 15:39
Top Channel/ Kush e fiton luftën SHBA-Kinë për Tajvanin? Befasojnë ekspertët!
24/07 15:36
Top News – Dukeshin kekë, por ishte kokainë/ Agjentët e DEA-s konfiskojnë drogë dhe para
24/07 15:35
Top News – Më shumë se 130 viktima në Indi/ Shirat shkaktojnë përmbytje e rrëshqitje dheu
24/07 15:34
Top Channel/ Banorët në rrezik, kamioni i zjarrfikësve vërsulet e “can” murin e flakëve!
24/07 15:22