Top Channel/Më shumë raste se Franca, Gjermania e Italia bashkë: Britania kthehet në darën e virusit
21/10/2021 15:47

Britania e Madhe regjistroi gati gjysëm milioni raste të reja nga koronavirusit gjatë dy javëve të fundit dhe gati 50.000 vetëm gjatë ditës së hënë- që do të thotë me shume se Franca, Gjermania, Italia dhe Spanja bashkë. 223 vdekje u shënuan të martën, shifra më e lartë ditore që prej muajit mars. Përse vendi që ka vaksinuar plotësisht 67.6% të popullsisë përballet sot me këtë situatë? CNN thotë se kryeministri britanik Boris Johnson iu largua qasjes së pjesës më të madhe të Bashkimit Europian; në një kohë kur mjaft vende të kontinentit vendosën pasaportat e vaksinave, Anglia hoqi dorë nga plan ii saj fillestar për ta bërë një gjë të tillë. Ndërkohë, në vend nuk janë më të detyrueshme as maskat apo distancimi social. në Francë dhe Itali, ende ekziston detyrimi i maskës në ambjente të mbyllura e të mbushura me njerëz, dicka që nuk kërkohet në Mbretërinë e Bashkuar. Të dhënat e ofruara nga Zyra kombëtare e Statistikave, tregojnë se vetëm 40% e britanikëve e praktikojnë ende distancimin e social, ndërsa mbajtja e maskës, ka rënë ndjeshëm e nuk praktikohet më mes popullsisë.

Top News-Biden, strategji e re për pandeminë/Doza përforcuese për të gjithë amerikanët
02/12 23:20
Top Channel/ Bishti i gjetur i dinosaurit mahnit komunitetin shkencor në Kili
02/12 21:52
Top Channel/ Presidenti i Afrikës së Jugut dënon masat e pandemisë si ‘aparteid shëndetësor’
02/12 21:42
Top Channel/ Papa Françesku nxit dialog për të shëruar ‘ndarjen e tmerrshme’ teksa viziton Qipron
02/12 21:42
Top Channel/ Ushtria e Ugandës hyn në RD Kongo për të luftuar rebelët ADF
02/12 21:38
Top Channel/ Omikron në Britani, para Afrikës/ U zbulua në Skoci më 20 nëntor
02/12 19:33
Top News-Prag lufte në Evropë…!/SHBA do vendosë raketa me rreze të mesme në kontinent
02/12 19:28
Top News-Paralajmërimi amerikan për Moskën/Blinken dhe Lavrov, asnjë dakordësi për Ukrainën
02/12 19:28
Top Channel/ Shkencëtarët zbulojnë arsyen: Përse krijohen mpiksje gjaku nga vaksina!
02/12 15:52
Top Channel/ “Omicron” zbulohet edhe në Greqi. Shkencëtarët: Mund të mbyllë pandeminë
02/12 15:23
Top News- Të dyshuar për spiunazh/ Shërbimi sekret rus arreston 3 ukrainas
02/12 15:09
Top Channel/”Nuk e shkrepa këmbëzën”, aktori flet për herë të parë: Nuk e di si doli plumbi!
02/12 14:36
Top Channel/Bjellorusia, armë atomike nga Moska: NATO, gati bombat bërthamore nga baza në Gjermani!
02/12 14:16
Top News-Qyteza që po çudit të gjithë botën!/Itali, e vaksinuar 100 për qind me të dy dozat
02/12 13:34
Top Channel/KE “shuplakë” Kinës për Ballkanin, jep 300 miliardë euro për rajonin!
02/12 13:32
Top News – Shqiptarët e bandës së lulishteve/ Dy të arrestuar në Itali, ‘sekser’ një maroken
02/12 13:26
Top Channel/Ç`po përgatitet në Ballkan; Britania nxjerr “artilerinë”e rëndë për rajonin!
02/12 12:15
Top Channel/ Shefi i Pfizer: Vaksinimi anti-Covid, do të bëhet i përvitshëm!
02/12 11:44
Top Channel/ “Omicron, një dhuratë Krishtlindjesh”, shkencëtarët: Mund të mbyllë pandeminë!
02/12 11:41
Top Channel/ Vuçiç, “i tmerruar nga të vetët”- “Asgjë pa u konsultuar me popullin”!
02/12 11:22