Top Channel/ Mbytet gomonia në Greqi, vdesin 4 fëmijë emigrantë!
26/10/2021 17:26

Ministri greke e emigracionit konfirmoi se katër fëmijë kanë humbur jetën pasi një gomone me emigrantë u përmbys në afërsi të ishullit të Kios. 22 persona u arrit të shpëtoheshin nga vdekja, ndërsa të paktën një emigrant konsiderohet i zhdukur. Ministri Notis Mitarachi tha se mosha e të miturve të mbytur është nga 3 deri në14 vjec. Mitarachi e akuzoi Turqinë për mosrespektim të një marrëveshjeje të vitit 2016 me Bashkimin Evropian. “Autoritetet turke duhet të bëjnë më shumë për të parandaluar shfrytëzimet nga bandat kriminale. Këto udhëtime nuk duhet të lejohen kurrë të ndodhin”, deklaroi ai. Turqia strehon numrin më të madh të refugjatëve në botë - rreth 4 milionë - dhe thotë se BE-ja është e ngadalshme në përmbushjen e premtimeve për mbështetje financiare. Emigrantët dhe refugjatët që përpiqen të mbërrijnë ne vendet e Bashkimit Europian i largohen më së shumti luftrave dhe varfërisë në Lindjen e Mesme e Azinë Jugore. Tragjedia ndodh pak javë pas mbyjtjes së një varke me emigrantë pranë brigjeve të Afrikës Veriore, ku humbën jetën 4 tunizianë, ndërsa 19 persona të tjerë nuk u gjetën më.

Top Channel/ Rusisë i del “armiku” nga s`e pret: një shtet tjetër i tregon forcën në kufi!
08/12 11:19
Top Channel/ “Ishuj cokollate” në Afrikë: shënjestra, tregu i luksit!
08/12 11:18
Top Channel/Pas përplasjes me Borell, Kurti nuk kursen as Von der Leyen: BE të jetë e drejtë!
08/12 11:16
Top News – Miliarderi japonez në orbitë / Rusia rikthehet te turizmi hapësinor
08/12 10:04
Top Channel/ Vaksinimi i detyrueshëm në Greqi, Mitsotakis:Kushtetuta na detyron të mbrojmë qytetarët
08/12 02:08
Top Channel/ Gjykata holandeze vendos kundër padisë ndaj ministrit izraelit të mbrojtjes
07/12 22:52
Top Channel/ Sulmuesi në zyrat publike në Moskë lë dy të vrarë e katër të plagosur
07/12 22:51
Top Channel/ Ushtria e Izraelit kompleton barrierën kufitare në Gaza
07/12 22:50
Top Channel/ Disa viktima nga shembja e ndërtesës tre-katëshe në qytetin bregdetar francez
07/12 22:49
Top News- Çfarë bisedoi me Putin…! / ‘Lufta’ në Ukrainë, Biden telefon aleatët europianë
07/12 20:47
Top News- Zbulim historik / NASA konfirmon edhe 301 planetë të rinj
07/12 20:39
Top News- Johnson i shqetësuar / Britania, alarm se Omicron është më ngjitës së Delta
07/12 19:59
Top Channel/ 13 viktima në Ukrainë, minibusi përplas kamionin, shkak mosrespektimi i rregullave
07/12 19:12
Top News- Gjermani, tragjedia me 5 viktima / Detaje të reja, ndodhi për një certifikatë vaksinimi
07/12 18:14
Top News- Për herë të parë…!/Kur dhe pse do të ulet numri i popullsisë në Tokë
07/12 17:10
Top News-SHBA trupa në Evropën Lindore/Si do t’i përgjigjet Biden pushtimit të Ukrainës
07/12 16:22
Top News-Investimet e McGregor/ Fond 120 milionë Euro në një projekt imobiliar
07/12 16:10
Top News – Prokurori që fle me bodigardë…!/ Kush është njeriu që ka fundosur ‘Ndragheta’
07/12 15:54
Top Channel/Vuçiç “si fëmijë”, i ankohet BE-së: “Kurti nuk flet me mua”!
07/12 15:40
Top Channel/ Pfizer nën akuzë: “Përhapi gënjeshtra për vaksinën e rivales AstraZeneca”!
07/12 15:38