Top Channel/ Lideri suprem i Iranit thotë se fati i vendit varet nga iranianët në zgjedhjet e të premtes
16/06/2021 21:08

Lideri Suprem i Iranit, Ayatollah Ali Khamenei tha sot se fati i vendit varet nga iranianët, teksa votuesit do të zgjedhin të premten presidentin e ri të vendit. Ultra-konservatori musliman Ebrahim Raisi pritet të zëvendësojnë atë që konsiderohet si lideri i moderuar aktual Hassan Rouhani, ndërsa një numër i konsiderueshëm kandidatësh janë skualifikuar. Zgjedhjet e të premtes shënohen nga gjendja e vështirë ekonomike dhe pafuqia e Hassan Rouhanit për të sjellë ekonominë e lulëzuar që premtoi, e cila u shua pas prishjes së marrëveshjes ndërkombëtare bërthamore të Iranit në 2015. Prandaj besohet se votuesit do të zgjedhin politikanë më radikalë, megjithse negocjatat janë aktualisht duke u zhvilluar mes Iranit e SHBA për rikrijimin e marrëveshjes së rëndësishme bërthamore.

Top Channel/ Burgu francez krijon njësinë e veçantë për gratë e radikalizuara
30/07 22:07
Top Channel/ Avokati i popullit kërkon ndihmë për refugjatët në kufirin Kolumbi-Panama
30/07 22:07
Top Channel/ SHBA, tornadot shkatërrojnë ndërtesa e automjete në Pensilvani
30/07 22:06
Top News – Krimi i organizuar në Serbi / 30 të akuzuar për vrasje, trafik arme e drogë
30/07 20:59
Top News – Evakuohen fshatra dhe hotele / Turqi, zjarret nuk ndalen, 4 viktima
30/07 20:55
Top News – ‘Pushtohet’ qielli francez / Spektakël në lartësi, 300 balona me ajër të nxehtë
30/07 20:54
Top News – Toka kthehet në vepër arti / Qyteti japonez nderon Lojërat Olimpike
30/07 20:54
Top News – Tornado shkakton shkatërrim / Shkul çatitë, dëmton ndërtesat, përmbys makinat…
30/07 20:49
Top News – Biden nderohet nga Kosova / Medalje presidenciale për djalin e ndjerë
30/07 20:48
Top News – Vuçiç e Erdogan flasin për Kosovën / Tresidenti turk: Do të mbështesim dialogun
30/07 20:46
Top News – Ndaloi mohimin e gjenocidit / Republika Serbe e Bosnjes, vendimi i pazbatueshëm
30/07 20:46
Top Channel/ Itali, Como goditet nga përmbytjet:George Clooney sulet të ndihmojë njerëzit!
30/07 17:29
Top Channel/ Zbulohet ADN-ja misterioze, asimilon genet e të tjerëve!
30/07 14:52
Top News – Përhapet si lia e dhënve/Ekspertët amerikanë për variantin Delta
30/07 14:49
Top Channel/ Përdhunoi shqiptaren, zbardhet biseda e grekut: “Duhet ta kisha bërë më parë…”
30/07 14:43
Top Channel/ Fshehur në çanta shpine, DW: Në kufirin Shqipëri-Greqi, lulëzon kontrabanda e kanabisit
30/07 14:24
Top News – Biden nxitje për vaksinimin/100 dollarë bonus për ata që marrin dozën
30/07 13:58
Top Channel/ Njerëzit nuk respetojnë izolimin, Australia dërgon ushtrinë!
30/07 13:42
Top News-Zjarrëfikësit nuk e ndihmuan/ 25 vjeçari humb jetën tragjikisht nga zjarri
30/07 13:38
Top News-Shumë vende vuajnë për dozën e pare/ Izraeli fillon me marrjen e dozës së tretë
30/07 13:19