Top Channel/ Kush është 40 vjecarja që mund të bëhet kancelarja e re e Gjermanisë
19/04/2021 18:04

Për të parën herë në katër dekadat e historisë së saj, partia e Gjelbërt në Gjermani nxorri një kandidate për kancelare. Po kaq historik, duket se do të jetë dhe roli që të gjelbrit pritet të luajnë në zgjedhjet e përgjithshme të shtatorit në vend. 40 vjecarja Annalena Baerbock do t`i përfaqësojë ata në përpjekjen për të marrë postin e Angela Merkelit. Dhe deri tani, duket se Baerbock është e vetmja femër në garë. Dikur të parë si një grup kaotik hipish, të gjelbrit gjermanë sot ka shumë të ngjarë të bëhen pjesë e qeverisjes së vendit. Me konservatorët e përfshirë në mosmarrëveshje të mëdha mbi kandidatin e tyre, Partia e Gjelbert nuk është cudi që edhe të përfundojë si forca më e madhe në koalicionin e ri, e kjo do të nënkuptonte se Annalena Baerbock, mund të bëhet kancelarja e ardhshme. Që tani po hiqen paralele mes saj dhe lidereve të reja e të suksesshme femra në Finlandë apo Zelandën e Re. Baerbock lindi në 1980-tën, në të njëjtin vit kur u themelua partia e saj. prindërit e merrnin me vete në demonstratat e tyre kundër armëve bërthamore. Fëmijërinë e vet thotë se e kaloi mes pompave me ujë të policisë dhe ëmbëlsirave më vonë në shtëpi. Sipas sondazheve më të fundit, të Gjelbrit marrin 22% të votave, të dytët pas bllokut konservator CDU/CSU të Merkelit. Partia e Gjerlbër gjermane tani është kthyer më mainstream, dhe duket e fokusuar tek pushteti, ndërsa askush nuk bën më shaka për të.

Top Channel/ Të paktën 25 të vrarë nga policia në operacionin në lagjet e Rios
08/05 01:21
Top Channel/ Bizhuteritë mbretërore e parandorake prezantohen në ankandin e Gjenevës
08/05 01:20
Top Channel/ Protestat Kolumbi, banorët indigjenë rrëzojnë statujën e ‘konkuistadorit’ spanjoll
08/05 01:18
Top Channel/ Protesta në Rio pas vrasjes së 25 të dyshuarve në operacionin masiv të policisë
08/05 01:15
Top Channel/ Tjetër vatër vullkani teksa mali Sinabung në Indonezi nis të lëshojë tym të nxehtë
08/05 00:33
Top Channel/ Izraeli ‘nuk është shtet, por një kamp terrorist’, thotë lideri iranian Kamenei
08/05 00:31
Top News – OBSH hap dritën jeshile/ Miraton vaksinën kineze sinovac
07/05 22:08
Top News – Situatë dramatike në Indi/ OBSH: Infektime të larta nga covid në rang global
07/05 21:20
Top Channel/ Bllokimi i Trump në Facebook/ Bordi votoi për ndalimin e llogarisë së ish presidentit
07/05 20:03
Top News – Arritje teknologjike në IBM/ Krijon mikroçipin më të vogël e të fuqishëm në botë
07/05 19:33
Top News – Përleshje në Bregun perëndimor/ Ushtarët izraelitë hapin zjarr, vrasin 2 palestinezë
07/05 19:32
Top News – Kufiri ndan dhe bashkon… Binjakët suedezë, të ‘dënuar’ nga covidi
07/05 19:31
Top News – Nën 40 vjeçarët në Britani/ Mund të marrin një alternativë të Astrazeneca-s
07/05 17:47
Top Channel/ Raporti për Ballkanin: i adopton ligjet anti-korrupsion, por nuk i zbaton si duhet
07/05 17:01
Top Channel/ Mpiksjet e gjakut, moshave nën 40 vjeç u ofrohet një alternativë e AstraZeneca-s
07/05 17:00
Top News – Varianti indian në Britani/ Rritet shqetësimi, përhapet shpejt, sfidon vaksinimin
07/05 16:02
Top Channel/ Mediat gjermane, zbulim tronditës: Serbia po fsheh vdekjet nga Covid!
07/05 15:34
Top Channel/ 3 mijë doza kanabis në shtëpi, gjykatësi fal reperin: I duhen për krijimtari!
07/05 15:27
Top Channel/ Breshëri plumbash në det, rojet libiane hapin zjarr mbi tre peshkarexha italiane
07/05 15:26
Top Channel/Rusia autorizon Sputnik me një dozë, Putin: Vaksina po aq e besueshme sa Kallashnikovi!
07/05 15:26