Top Channel/ ‘Kulla Eifel e mbushur me ndryshk” raporti alarmues për “Zonjën e Hekurt të Parisit”
04/07/2022 17:39

Kur u përfundua në 1889, Kulla Eifel – ose sic njihet ndryshe Zonja e Hekurt e Parisit – pritej të kishte një jetëgjatësi deri në 20 vjet përpara se të çmontohej. Por Njëqind e 33 vjet më vonë, kulla është ende në këmbë. Megjithatë disa raporte konfidenciale të botuara së fundmi në revistën franceze Marianne sugjerojnë se monumenti është në një gjendje të keqe dhe i mbushur me ndryshk. Kulla ka nevojë për një riparim të plotë, pretendohet në raport, por në vend të kësaj po i jepet vetëm një rinovim sa për sy e faqe për Lojërat Olimpike 2024 në Paris. "Nëse Gustave Eiffel do të vizitonte vendin, ai do të pësonte një atak në zemër," i tha Marianne një menaxher i kullës. Eiffel, kompania e të cilit projektoi dhe ndërtoi monumentin, kishte thënë asokohe se identifikimi dhe ndalimi i përhapjes së ndryshkut ishte sfida më e madhe për jetëgjatësinë e kullës dhe sugjeroi se ajo do të kishte nevojë për lyerje çdo shtatë vjet. Kulla tani po i nënshtrohet një rilyerjeje prej 60 milionë euro në përgatitje për Lojërat Olimpike të 2024-ës, kjo është hera e 20-të që monumenti rilyhet. Një e treta e kullës supozohej të zhvishej tërësisht dhe më pas të aplikoheshin dy shtresa të reja. Kompania që mbikëqyr kullën, Sete, e cila është 99% në pronësi të bashkisë, heziton ta mbyllë atë për një periudhë të gjatë për shkak të të ardhurave turistike që do të humbnin. Kulla pranon rreth 6 milionë vizitorë në një vit të zakonshëm, duke e bërë atë vendin e katërt më të vizituar kulturor në Francë pas Disneyland, Luvrit dhe Pallatit të Versajës. Mbyllja e saj e detyruar nga Covid në 2020 çoi në një humbje prej 52 milion € në të ardhura. Një raport në vitin 2014 zbuloi se kulla kishte çarje dhe ndryshkje, dhe një raport tjetër në 2016 gjeti 884 defekte, përfshirë 68 që thuhej se përbënin rrezik për "qëndrueshmërinë" e strukturës. Pamjet: AFP

Top News- Erdogan paralajmëron një tjetër Çernobil/Turqia e shqetësuar për centralin e Zaporizhzhias
18/08 22:35
Top News- SHBA mbështet Kosovën, Kina Serbinë!/Takimi Kurti- Vuçiç përplas Pekinin dhe Uashingtonin
18/08 20:10
Top News – Stuhi dhe tornado në Itali!/Dy viktima, moti i keq shemb çatitë dhe pemët
18/08 18:17
Top News – Nga aty mund të godasë të gjithë Europën!/Putin çon avionë me raketa në Kaliningrad
18/08 16:53
Top Channel/ Raporti për zjarret, 700 mijë ha sipërfaqe pyjore të djegura në Evropë
18/08 15:44
Top Channel/ Përmbytet Londra, stuhitë e shiut godasin kryeqytetin
18/08 15:29
Top News – Të rinjtë në Japoni janë ‘esëll’ / Qeveria i shtyn të pinë më shumë alkool
18/08 15:00
Top News-Kryeministrja ‘tërbohet’ në party/Del videoja plasin polemikat, Marin: Asgjë për të fshehur
18/08 14:57
Top News – Shiu vjen papritur, përmbytje vdekjeprurëse / Viktima dhe të zhdukur në Kinë
18/08 14:06
Top News – Jemi gati 24 orë në ditë! / Tajvani tregon ‘muskulin’, nuk kemi frikë nga Kina!
18/08 13:28
Top News – 100 miliardë dollarë për Rusinë / Eksportet e energjisë mbushin arkat, po sanksionet…?
18/08 13:15
Top News – Trageti bllokohet në rërë… / Ndalet trafiku në lumin Rin, thatësira ka ulur nivelin
18/08 13:08
Top News – Ukraina po përgatitet për më të keqen / Situata në impiantin bërthamor është kritike
18/08 13:06
Top News – NATO ‘përvesh mëngët’ / Grupi i betejës në Bullgari, stërvitja më e madhe
18/08 13:04
Top News-Stuhi dhe përmbytje, breshër dhe rrufe/Anglia në alarm për fundjavën, më e keqja do të vijë
18/08 13:01
Top Channel/ Shpërthim në xhami/ Kabul, humbin jetën dhjetëra besimtarë
18/08 12:23
Top Channel/ Kinë: 16 të vdekur dhe 36 të zhdukur nga përmbytjet
18/08 12:10
Top Channel/ Hetimet për vdekjen e fëmijëve/ Mbetjet u gjetën në valixhe në Zelandën e Re
18/08 12:09
Top Channel/ Viktima nga zjarret/ Në Algjeri vdesin 26 persona
18/08 12:09
Top Channel/ Frikë në hapësirë/ Shëtitja e kozmonautëve rusë ndërpritet nga problemi me kostumet
18/08 12:08