Top Channel/ Kryeministri i Sri Lanka thotë se ‘vendi nuk ka para për të blerë naftë’
17/05/2022 02:27

Kryeministri i ri i Sri Lanka tha sot se vendi nuk ka para për blerjet e eksporteve esenciale, teksa me naftën mundohet të furnizojë me rezerva nga një ditë në tjetrën. Ranil Vikremesinge tha se vendi mund të përballet me më shumë vështirësi në ditët në vijim, teksa 22 milionë banorët e vendit do të kenë vështirësi për të siguruar ushqim, mjekime e karburant. Kryeministri i ri mori mbështetjen e partive të opozitës për të ardhur në post pas protestave masive kundër klanit kryesor në pushtet Raxhapaksa. "Nuk dua ta fsheh të vërtetën e të gënjej,” tha ai në fjalimin ku njoftonte vështiorësitë ekonomike. Por përsëri mijëra protestues mbeten ende në kampin e protestës para zyrës së presidentit 73-vjeçar Gotabaia Rajapaksa, duke kërkuar largimin e tij. Ata thonë se nuk mjafton largimi i vëllait të tij Mahinda nga posti i kryeministrit javën e shkuar, pas disa javë protestash të ashpra e rreth dhjetë të vrarëve nga policia. Ndërkohë mangësitë e energjisë dhe inflacioni po shkaktojnë krizë të rëndë për banorët në Sri Lanka.

Top Channel/Ukrainë, sulm me raketa në qendrën tregtare: NATO përgatit 300 mijë trupa!
27/06 23:22
Top Channel/Roma në darën e flakëve, alarm në kryeqytetin Italian-devijohen fluturimet nga Ciampino!
27/06 22:29
Top Channel/ Në 1 janar “tërmeti”: Kroacia përgatitet per euron, shqetësime dhe shpresë!
27/06 22:23
Top Channel/ Moska dëbon diplomatët grekë, Rusia i shpalli “non grata”
27/06 21:47
Top News- Fshtatit serb i vihet emri ‘Putin’/Admirimi për presidentin rus rritet pas luftës
27/06 21:43
Top News- ‘Rusia planifikon vrasjen Vuçiç!’/Raportet tronditëse në Serbi, presidenti nën presion
27/06 21:41
Top News- Disa vatra zjarri tronditin Romën/Panik mes banorëve, flakët pranë një kampi veror
27/06 21:39
Top Channel/ ”Falimenton” Rusia, hera e parë nga 1918-ta: Nuk paguan dot borxhin e jashtëm!
27/06 21:38
Top Channel/ CNN: Princi Charles mori valixhe me 1 milionë euro nga politikani saudit!
27/06 20:23
Top Channel/Ka ende shpresë për Bullgarinë, nisin bisedimet: Të shmangim zgjedhjet e parakohëshme!
27/06 19:37
Top Channel/Metoda e zgjerimit të BE s`po funksionon, Borell: Ballkani u lodh, blloku të reformohet!
27/06 19:35
Top News- Rusia dëbon diplomatët grekë!/Akuza Athinës se u përfshi në luftë kundër Moskës
27/06 19:22
Top News- Rusia bombardon qendrën tregtare!/Strehonte mbi 1000 civilë, masakër në Ukrainë
27/06 19:11
Top Channel/ NATO, shtim gjigand forcës së sigurisë: Tërbohen rusët- raketa mbi qendrën tregtare!
27/06 19:09
Top Channel/G7-ta “godet” naftën ruse, merret vendimi: Sanksione të reja, vihet kufi mbi cmimin!
27/06 18:52
Top News- Plani global i Perëndimit/600 miliardë dollarë për të ‘mposhtur’ Kinën
27/06 17:58
Top News – ‘Dëgjo Emanuel…!’/Publikohet telefonata Putin-Macron para luftës!
27/06 16:30
Top News – NATO 300 mijë trupa në gatishmëri/Stoltenberg zbulon planet për sigurinë e Europës
27/06 16:06
Top News – Shtëpia mes maleve e Vladimir Putin/Ku fshihet vila luksoze e presidentit rus
27/06 15:43
Top Channel/ Zelensky i drejtohet G7: Na duhen armë, lufta duhet të mbarojë para dimrit
27/06 15:22