Top Channel/Kërcënon Pekini, SHBA: “Ta rrisë sa të dojë fuqinë ushtarake, s`kemi frikë”!
07/12/2021 14:00

Përparimet e fundit të Kinës në fushën ushtarake janë arsye për t`u shqetësuar sipas zyrtarëve amerikanë, por jo për panik. “Amerika nuk është një vend që i frikësohet konkurrencës”, tha sekretari amerikan i mbrojtjes Lloyd Austin, në Forumin e Mbrojtjes Kombëtare “Raegan” në Kaliforni.”Kina është një sfidë për Shtetet e Bashkuara dhe të gjitha demokracitë, megjithatë Amerika dhe aleatët e saj mund t`i përgjigjen me besim e vendosmëri”, shtoi ai. Pekini sakaq ka kërcënuar se do t’i kundërpërgjigjet Shteteve të Bashkuara për bojkotimin diplomatik të Lojërave Olimpike Dimërore “Pekini 2022”. “Këto Lojra nuk janë “një skenë për shfaqje politike dhe për manipulime politike”. SHBA-ja do të paguajë një cmim për këtë që po bën”, tha zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme kineze, Zhao Lijain. Ai u pyet se çfarë kundërmasash do të ndërmarrë Kina, por nuk tregoi dhe vetëm tha se duhet pritur. Ky reagim i Kinës erdhi pasi më 6 dhjetor, Shtëpia e Bardhë njoftoi se nuk do të dërgojë diplomatë apo përfaqësues zyrtarë në Lojërat Olimpike Dimërore “Pekini 2022”. Uashingtoni tha se ekipi olimpik amerikan do të ketë “mbështetjen e plotë” të administratës dhe nuk do të ndikohet nga bojkoti diplomatik.

Top Channel/ F35 amerikan rrëzohet në Detin e Kinës Jugore, Pekini dërgoi bombarduesit!
25/01 17:53
Top News-Vladimir Putin ka në dorë Evropën/Çfarë ndodh nëse Rusia ndërpret furnizimin me gaz
25/01 17:39
Top News- Diplomatët shqiptarë në 4 shtete/ Pezullojnë punën, shkak moti dhe koronavirusi
25/01 15:53
Top News- Arrestohet shqiptari pozitiv me Covid/ Itali, del nga shtëpia për të shitur kokainë
25/01 15:42
Top Channel/Izraelitët krijojnë super dronin: Pushkë automatike e snajper, godet cdo gjë që lëviz!
25/01 15:06
Top News – Luftanijet nën kontrollin e NATO-s / Sa trupa amerikane qëndrojnë aktualisht në Evropë?
25/01 14:57
Top News – Ushtarët rusë kanë hyrë në Ukrainë! / ‘Agresioni i Putin, si pushtimi nazist i Polonisë’
25/01 14:56
Top News – Kriza e raketave Nr.2… / Rusia ‘bashkon forcat’ me Kubën, partnership strategjik
25/01 14:54
Top News – Gjermania ‘tradhëtoi’ Ukrainën / Ndaloi eksportet e armëve dhe mbështet Nord Stream 2
25/01 14:54
Top Channel/ Omicron “nuk pyet” për vaksinë, Izraeli nuk ndalet: Rekomandohet doza e katërt
25/01 14:41
Top News – ‘Histeria’ e Perëndimit po çon në luftë/Kremlini i shqetësuar-është faji i SHBA e NATO-s!
25/01 14:35
Top News – Tre shtete në terr dhe acar / ’Blackout’ në Kazakistan, Kirgistan e Uzbekistan
25/01 14:34
Top News – Dy rrugëdaljet e vetme të Moskës/Blinken, oferta amerikane për homologun rus
25/01 14:20
Top Channel/ BE dhe SHBA koordinojnë strategjitë: Reagojmë menjëherë po u sulmua Ukraina
25/01 14:03
Top News – Nëse diplomacia dështon me Rusinë!/ A është e përgatitur BE, ja plani me SHBA
25/01 13:57
Top Channel/ U ndalua për korrupsion, vdes në burg ish kryeparlamentari i Nju Jorkut
25/01 13:48
Top News-Navalni shpallet ‘terrorist’/Rusia shton në listën e zezë kritikun e Kremlinit
25/01 13:22
Top News – Mijëra dollarë në muaj nga kokaina/ Sa fitonte shqiptari i ekzekutuar në Ekuador
25/01 13:17
Top News-Boris Johnson nën hetim/Policia, në shënjestër festat në Downin Street
25/01 13:16
Top News-32 milionë euro për 657 kg kokainë/Ishte nisur nga Brazili me destinacion Belgjikën
25/01 13:14