Top Channel/ Italia, vrasje për nder- nëna tërheq vajzën në kurth me një sms!!
16/06/2021 16:51

“Të lutem, kthehu në shtëpi, do të bëjmë si të duash ti”; me këtë mesazh e ka tërhequr drejt vdekjes të bijën Nazia Shaheen, në një ngjarje që ka tronditur prej ditësh Italinë. “Bëhu e gjallë, ne po vdesim”, ishte një sms tjetër që nëna i dërgonte të bijës Saman me shpresën ta kthente në shtëpi. 18 vjecarja kishte refuzuar një martese të rregulluar nga ana e familjes, ndërsa dashuronte dikë tjetër. Vajza me origjinë pakistaneze rezulton prej një muaji e zhdukur dhe autoritetet italiane janë të bindura se ajo është viktimëv e një vrasjeje për nder. E reja ishte strehuar në një qendër të specializuar, ku kishte kërkuar mbrojtje prej familjes së saj të cilën e kishte denoncuar për faktin se donin ta martonin kundër dëshirës së saj. Pas zhdukjes së miturës, të dy prindërit u larguan drejt Pakistanit duke arritur të shmangnin përballjen me policinë italiane. Ata janë shpallur në kërkim për vrasje të paramenduar. Mendohet se personi që kreu ekzekutimin e 18 vjecares ishte xhaxhai i saj, Danish Hasnain, edhe ai në arrati. I vetmi i burgosur deri tani për ngjarjen e rëndë është kushëriri i Samanit, Ikram Ijaz i cili u arrestua në Francë teksa tentonte të largohej drejt Spanjës.

Top News-Rrëshqitje dheu në Indi/ Rritet bilanci, shkon në 136 numri i viktimave
25/07 11:04
Top News – Zjarre masive në Californi/ Digjen sipërfaqë të mëdha toke dhe shumë banesa
25/07 11:04
Top News – Varianti Delta në Australi/ Masat kufizuese, qytetarët ngrihen në protestë
25/07 11:03
Top Channel/ Shkëndija zjarri në bord, me një lëvizje fotografi shpëton avionin!
25/07 10:22
Top Channel/ Laguna në Argjentinë bëhet rozë për një arsye “të tmerrshme”!
25/07 09:22
Top Channel/ Las Vegasi “ndalon” barin: “Po na merr ujin, hiqeni”!
25/07 09:21
Top Channel/ Demonstratë në Romë kundër pasaportës së detyruar të vaksinës
24/07 21:04
Top Channel/ Përpjekje ajrore kundër zjarreve masive në Nevada, SHBA
24/07 21:04
Top Channel/ Përleshje dramatike në Paris kundër pasaportës së vaksinës
24/07 21:03
Top Channel/ Rusia dërgon 88 ton ndihma për Kubën me urdhër të Putin
24/07 21:02
Top News – Temperatura ndëshkuese… SHBA para një tjetër vale të nxehti
24/07 17:43
Top News – Miku i mirë në ditë të vështirë/ Rusia ndihmon Kubën pas protestave antiqeveritare
24/07 17:15
Top News – Rrufetë pas përvëlimit/ Shi, breshër dhe erë e fortë në Britani
24/07 17:14
Top News/ Protesta kundër izolimit/ 57 arrestime pas marshimeve në qytetet e Australisë
24/07 16:36
Top News/ Tokio 2020, ‘nga shiu në breshër’/ Pas Covid-19, një tajfun kërcënon Lojrat Olimpike
24/07 16:36
Top News/ CIA do hetojë sëmundjen misterioze/ Një task force do të merret me sindromën e Havanës
24/07 16:36
Top News/ Vodhën 2 mln USD energji elektrike/ Policia malajaziane asgjësoi 1069 pajisje të Bitcoin
24/07 16:35
Top News – I armatosur dhe budalla/ Vodhi ambulancën me gjithë pacientin brenda
24/07 16:23
Top News – Mohimi i gjenocidit në Bosnje/ Ndalohet e dënohet me ligj, ndryshon kodi penal
24/07 15:39
Top Channel/ Kush e fiton luftën SHBA-Kinë për Tajvanin? Befasojnë ekspertët!
24/07 15:36