Top Channel/ Habit Putin, presidenti rus nënshkruan ligjin “pro” korrupsionit!
12/06/2021 14:15

Presidenti rus, Vladimir Putin e shtoi së fundi listën e veprimeve të tij që befasojnë perëndimin. Shefi i Kremlinit ka firmosur një ligji i cili vlerësohet se mund të pengojë përpjekjet për ekspozimin e korrupsionit ose kërkesën për llogaridhënien e zyrtarëve rusë. Ligji në fjalë parashikon ndëshkime për të gjithë pesonat që zbulojnë të dhënat personale të zyrtarëve të sigurisë ose të afërmve të tyre. Dënimet nisin nga gjoba deri në 18 muaj pagë, puna e detyruar, arresti shtëpiak e burgimi. Mendohet se kjo nismë ligjore mund të shkurarojë pikërisht lëvizje të tilla si ajo aktivistit dhe kritikut të Kremlinit, Aleksei Navalny, që tashmë ndodhet prapa hekurave, i cili përmes organizatave të tij kishte publikuar të dhëna lidhur me pronat e fshehta të lidhura me zyrtarë të lartë rusë, përfshirë dhe vetë Putinin dhe ish-presidentin, Dmitry Medvedev. Publikimi i tij “Pallati i Putinit” , mori mbi 100 milionë klikime në Youtube.Fondacioni kundër korrupsionit i Navalnyt është shpallur si “ekstremist” nga ana e një gjykate në Moskë. Vetë Navalny po mbahet në burg pasi u arrestua pas kthimit nga Gjermania ku është trajtuar për shkak të helmimit me agjent nervor të kategorisë ushtarake, gjatë vitit të kaluar gjatë një udhëtimit brenda Rusisë.

Top Channel/ Brezi i rrezikuar koralor i Australisë nuk merr mbrojtjen e UNESCO
23/07 22:37
Top Channel/ Zonja e parë Jill Biden vjen të takojë perandorin japonez Naruhito
23/07 22:36
Top Channel/ 10 vjet nga vdekja e kantautores britanike Amy Winehouse
23/07 22:36
Top News – Erdogan flet me vështirësi/ Dalin pamjet, dyshime për kancer dhe epileps
23/07 22:32
Top News – ‘Skanohet’ planeti Mars/ Shkencëtarët kan tani të dhëna të sakta
23/07 22:26
Top News – Shembet ura në Siberi/ Bllokohet hekurudha më e gjatë në botë
23/07 22:25
Top News – Tragjedi pranë ishullit grek/ Mbytet anija me emigrantët afër Kretës
23/07 22:23
Top News – Shpejtësia i bën gropën shqiptarit/ Kapet në makinë me 2 mln euro kokainë dhe një rumune
23/07 20:38
Top News – Italia sërish nën kufizime/ Qeveria merr masa të reja pas rritjes së infektimeve
23/07 20:36
Top Channel/ Infektohen edhe të vaksinuarit/ SHBA, autoritetet paralajmërojnë për Delta-n
23/07 20:32
Top Channel/Shfaqet variant ri në Angli/Vaksinat Pfizer & AstraZeneca të afta kundër variantit delta
23/07 19:30
Top News – ‘Delta më i ashpër se Covid-19’/ Drejtoresha amerikane ngre alarmin, kërkon vaksinim
23/07 18:02
Top Channel/ Hamburg, shpërthen revolta në aeroport-16 makina policie për të qetësuar shqiptarët!
23/07 15:52
Top Channel/ U mbrojt 9 muaj nga Covid, e përplas kamioni ditën që del nga shtëpia
23/07 15:36
Top Channel/ U lye me baltë gjatë përmbytjeve, pushohet nga puna gazetarja gjermane!
23/07 15:18
Top Channel/ Nisin Lojrat Olimpike të Tokios, ceremoni madhështore me stadiumin bosh!
23/07 15:05
Top Channel/ Tornadoja e rërës ndjek arbitrin në fushë, komentatori s`i beson syve!
23/07 14:48
Top Channel/ Furgoni bie nga 6 metra lartësi, dëshmitarët: “Shoferi po e lëvizte kokën cuditshëm”!
23/07 14:03
Top News-Të shtëna pranë Shtëpisë së Bardhë/ Plagosen 2 persona, alarmohen klientët e restorantit
23/07 13:59
Top Channel/ Një javë luftë me ariun, policia shpëton burrin e sfilitur!
23/07 13:57