Top Channel/ Greqia nuk e hap kufirin me Shqipërinë deri në këtë datë
19/04/2021 11:56

Greqia ka vendosur të mos e hapë kufirin me Shqipërinë deri në 26 prill. Lajmi është konfirmuar prej ministrisë greke të mbrojtjes së qytetarit, e cila njoftoi se mbeten në fuqi të gjitha masat kufizuese të marra deri më tani. Burime të kësaj ministrie pohojnë se kufirin do të lejohet ta kalojnë vetëm ata që kanë leje qëndrimi ose janë shtetas grekë. Mbetet në fuqi masa e karantinës prej 14 ditësh për këdo që udhëton drejt Greqisë. Gjoba për shkeljen e saj shkon deri në 1500 euro, ndërsa autoritetet greke do të jenë mjaft të rrepta në monitorim. Përsonat që do të kalojnë kufirin, duhet të jenë të pajisur me një test negativ të koronavirusit jo më te vjetër se 72 orësh si dhe një formular të plotësuar jo më vonë se 24 orë përpara udhëtimit. Greqia po përjeton një hov të pandemisë, me 2.411 infektime të reja të shënuara një ditë më parë e 67 vdekje. Autoritetet druhen se po u zbutën masat për Pashkë, situata mund të përkeqësohet akoma edhe më tej. Por ndërsa Greqia po ruhet nga përhapja e infeksionit prej Shqipërisë, në Gjirokastër së fundi janë shtuar ndjeshëm rastet e reja, e një pjesë e të infektuarve kanë ardhur pikërisht nga vendi fqinj.

Top Channel/ Gruaja lind nëntë bebe të shëndetshme në spitalin në Marok – Pa koment
06/05 21:13
Top Channel/Protesta të dhunshme në Bogota, në ditën e tetë të trazirave të rënda sociale në Kolumbi
06/05 21:12
Top Channel/ “Made in China” , rruga e re kineze e Mëndafshit pëson të çara!
06/05 16:45
Top Channel/ Ndodh në Japoni: me fondet anti Covid ndërtojnë statujë kallamari!
06/05 15:31
Top News – Po vijnë ‘The Blitzers’…/ Beteja për superyjet e radhës së k-POP-it
06/05 15:27
Top News – Rusi, një Barbie në hapësirë/ Gati misioni. një balerinë e një aktore në ekuipazh
06/05 14:57
Top News – Zjarr dhe zemërim në Kolumbi/ Protestuesit duan të djegin të gjallë policët
06/05 14:48
Top News – Me ndihmat për koronavirusin/ Bashkia ndërton statujën gjigande të oktapodit…
06/05 14:39
Top Channel/ Kur hyjnë në lojë gjermanët, “tërmet” në bizneset e “Ndranghetës”
06/05 14:24
Top Channel/ Plas skandali në Indonezi-testet e Covid në aeroport, me tamponë të përdorur!
06/05 13:40
Top News – ‘Dhëmb për dhëmb’/ SHBA do ti përgjigjet akteve agresive të rusisë
06/05 13:23
Top News – Ndihmë për Kosovën/ Kroacia i dhuron 10 mijë vaksina anti covid
06/05 13:22
Top News – Starship’ ia del mbanë/ Prototipi i ri i Spacex përfundon provën me sukses
06/05 13:22
Top News – Twitter apel përdoruesve/ ’Tregohuni të sjellshëm e mendohuni dy herë’
06/05 13:22
Top Channel/ Shteti amerikan vendim drastik, rikthen skuadrat e pushkatimit dhe karrigen elektrike
06/05 12:58
Top Channel/ Itali, 22 vjecaren e tërheq rruli në fabrikë, e ëma: po punonte për të birin
06/05 12:58
Top Channel/ Serbia nxjerr rregullin e ri: kush bën vaksinën, do të paguhet!
06/05 12:26
Top Channel/ Bashkë kundër Rusisë, Merkel “merr me të mira” SHBA-në
06/05 12:25
Top Channel/ Ekspertët e OBSH-së: Vaksina kineze është efikase, por mungojnë disa të dhëna
06/05 12:25
Top News – 155 milionë njerëz në uri/ Për shkak të konflikteve, pandemisë e motit ekstrem
06/05 12:21