Top Channel/ Gjenerali britanik: “Nuk do lejojmë destabilizimin e Ballkanit”!
15/12/2021 15:03

Qeveria britanike kërkon një Ballkan Perëndimor të sigurt, me institucione të forta, demokratike dhe me sundim të fortë të ligjit, deklaroi i dërguari i posaçëm i Londrës për rajonin, Stuart Peach përmes një video-mesazhi drejtuar qytetarëve të Bosnje dhe Hercegovinës, me rastin e vizitës së tij atje. Peach sqaroi se dëshiron të ofrojë mbështetje për zgjidhjet politike, si dhe t’i promovojë integrimet euroatlantike. “Gjatë vizitës sime në Bosnje do të takohem me politikanë të rangut të lartë, agjenci për zbatimin e ligjit, parlamentarë dhe, çfarë është e rëndësishme, me aktorë të rinj të shoqërisë civile, që punojnë për të promovuar paqen dhe pajtimin”, shpjegoi ai. Peach u emërua në postin e të dërguarit të posaçëm të Britanisë së Madhe për Ballkanin Perëndimor në fillim të dhjetorit. Qeveria britanike theksoi përmes një deklarate se gjenerali do të mbështesë punën e përfaqësuesit të lartë ndërkombëtar në Bosnje, Christian Schmidt. Sa i përket Kosovës dhe Serbisë, ai do të bashkëpunojë me partnerët e Britanisë, në përkrahje të dialogut për normalizimin e marrëdhënieve midis dy vendeve, të ndërmjetësuar nga Bashkimi Europian. Shtetet e Bashkuara gjithashtu emruan një të dërguar të ri të posaçëm për Ballkanin Perëndimor. Gabrial Escobar e ka zëvendësuar Mattheë Palmerin nga muaji shtator, ndërsa ky i fundit u caktua i dërguar i Washingtonit për reformën zgjedhore në Bosnje e Hercegovinë.

Top Channel/Temperaturat e larta “shkatërrojnë” luleshtrydhet. Fermerët francezë në situatë kaotike
22/05 21:05
Top Channel/ Në Mariupol njerëzit në “luftë” për mbijetesë. Rusët premtojnë rindërtimin
22/05 20:39
Top Channel/ Meshë në mes të bombardimeve, në Ukrainë luten për paqe
22/05 19:31
Top News- Angli, u arrestua në ‘shtëpi bari’/ Lihet në burg, i riu- Duhet të shlyej borxhin
22/05 16:18
Top News- Ukraina, asnjë centimetër tokë Rusisë/Kërkesa e presidentit të Polonisë në Kiev
22/05 16:15
Top News- Zelensky fortifikon kufirin!/Ukraina përgatitet për sulm nga Bjellorusia
22/05 13:27
Top Channel/ Lija e majmumëve.Presidenti Biden: Të gjithë duhet të shqetësohen
22/05 12:20
Top Channel/UNESCO/ Fillojnë bisedimet Greqi-Britani për rikthimin e skulpturave të Partenonit
22/05 12:08
Top Channel/ Rusia pozicionon tanket ‘terminator; në Luhansk, gati për sulmin e radhës
22/05 11:43
Top News- Misioni që Putin i vuri vetes si president/Dështimi i kreut rus dhe fuqizimi i NATO!
22/05 11:41
Top News- Biden alarm për linë e majmunëve/Çdo vend duhet të jetë i shqetësuar për virusin!
22/05 11:40
Top Channel/ Biden mesazh nga Korea e Jugut për Kim Jog Un: Përshëndetje, pikë!
22/05 11:21
Top Channel/ Albanese, udhëheqësi i ri i Australisë: Prioritet i imi do të jetë…
22/05 11:07
Top News- E konfirmon Oliver Stone.‘Putin vuan nga kanceri, si e ka ‘çmendur’ sëmundja!’
22/05 10:46
Top Channel/ Mijëra marshojnë në heshtje për të zhdukurit e diktaturës në Uruguai
21/05 22:45
Top Channel/ Rusia publikon pamjet e ushtarëve të fundit të dorëzuar në metalurgjikun e Mariupol
21/05 22:44
Top Channel/ Kopshtet urbane të Rios prodhojnë ushqim të shëndetshëm për të varfrit
21/05 22:43
Top News- Zelensky refuzon atë që pranoi Rama/Kundër planit të ri të Macron për integrimit në BE
21/05 21:47
Top News- Ç’po ndodh në ambasadat ruse në Evropë/Lavrov-Po tentojnë t’i kthejnë diplomatët në spiunë
21/05 21:08
Top News- Streha e Biden në rast lufte bërthamore/‘Mali i Korbit’, aty ku fshihet Pentagoni i nëndheshëm
21/05 21:07