Top Channel/ Folku ballkanik në Korçë, festivali që mblodhi artistët nga i gjithë rajoni
30/05/2021 12:32

Folku i pasur ballkanas përcolli në Pazarin e vjetër një mbrëmje të veçantë. Me performanca të valleve dhe këngëve nga gjithë Ballkani, artistë vendas e të huaj u bënë bashkë për të përcjellë kulturën dhe traditat e pasura. Përveç grupeve nga Shqipëria, pjesë e festivalit për shkak të kufizimeve prej pandemisë, ka mundur të jetë vetëm trupa e Maqedonisë së Veriut, por për artistët mbetet i rëndësishëm rikthimi në skenë i eventeve artistike. “Është hera e parë në Korçë dhe hera e parë që vijmë në Shqipëri. Sjellim performanca të valleve nga gjithë Maqedonia e Veriut. Ky është udhëtimi ynë i pare qysh kur nisi pandemia dhe kjo është shumë e rëndësishme për ne artistët. Nga Bitola prej ku vijmë, ky është aktiviteti i parë që marrim pjesë, njerëzit janë ende të frikësuar të udhëtojnë, por ne erdhëm këtu për të prezantuar kërcimet tona. Është e rëndësishme që këto valle të bëhen të njohura dhe sidomos ato maqedonase qe janë paksa specifike në Ballkan dhe njerëzit janë kureshtarë për t’i parë nga afër”, thotë Sopot Serica. Vlerat e përbashkëta folklorike u shpalosën për disa orë në këtë festival, në Pazarin e vjetër, atje ku ndërthuren bukur arti, kultura dhe trashëgimia jonë.

Top Channel/ Mik festival rikthehet në Korçë, sjell artistë të njohur nga vendi dhe bota
22/07 19:59
Top Channel/ Festivali HemingWay jazz/ Edicioni i tetë në ditëlindjen e 122 të gjeniut
21/07 19:50
Top Channel/ Pirateria intelektuale: Botuesit diskutojnë çështjen e librit përballë informalitetit
21/07 15:50
Top Channel/ “Të vrasësh kohën”/ Ekspozita e piktorit Adrian Cene në Tiranë
19/07 19:52
Top Channel/ Regjisorja e çmimit Emmy/ 27-vjeçarja nga Tirana e vlerësuar edhe në kinemanë amerikane
17/07 19:52
Top Channel/ Një napolitan në ArtKand/ Vepra është e autorit italian Francesco Mancini
17/07 15:27
Top Channel/ Koncert në kalanë e Beratit/ Muzikë Baroque për personat me aftësi të kufizuar
15/07 16:45
Top Chanel/ 16 vjet në Unesco! Gjirokastra bën bilancin e mbrojtjes së trashëgimisë kulturore
15/07 16:08
Top Channel/ Ferma e kafshëve/ Shfaqja e parë premierë pas 18 muajsh e tetarit Kombëtar
14/07 19:46
Top Channel/Shkodër,ekspozita e studentëve organizohet nga departamenti i arteve tek‘Luigj Gurakuqi’
13/07 19:55
Top Channel/ Rikthimi i Fadil Berishës, fotografi vjen për një ekspozitë bashke me modelen Ina Dajci
13/07 19:52
Top Channel/ Koncertet e fëmijëve. Artistët e vegjël të Libohovës në turne
13/07 12:35
Top Channel/ Festival në Porto Palermo/ Nis të premten me korin e Himarës dhe Marsela Cibukajn
12/07 19:46
Top Channel/ Ekspozitë e projektuesve italianë, detajet e dizajnit nga vendi fqinjë
11/07 20:56
Top Channel/ Shitet piktura e Ibrahim Kodrës/ Veprat e reja që u prezantuan në “ArtKand”
10/07 19:51
Top Channel/ Festivali i kitarës/ Rikthehet pas edicionit të vjetshëm online për shkak të pandemisë
09/07 19:48
Top Channel/ Kënga napolitane në Durrës/ Grupi “Il Calimma” përfshiu Shqipërinë në turin botëror
08/07 18:46
Top Channel/ Festival i filmit të shkurtër/ Organizohet në Korçë me 31 pjesëmarrës nga e gjithë bota
08/07 12:36
Top Channel/ Shuhet poeti Petrit Ruka/ Humb betejën me sëmundjen e rëndë në moshën 67-vjeçare
06/07 12:45
Top Channel/ Turistë të përgjuar/ Ekspozita, një udhëtim në turizmin gjatë komunizmit
05/07 19:55