Top Channel/ Filmoi vdekjen e George Floyd, adoleshentja fiton cmimin Pulitzer
12/06/2021 12:52

Veprimi i saj ishte instiktiv; adoleshentja nga Minesota, Darnella Frazier nuk do ta kishte menduar ndonjehere se videoja që ajo i bëri momentit të vrasjes së afrikano-amerikanit George Floyd nga një zyrtar policor do të kthehej në dëshminë kryesore të ngjarjes së rëndë e asaj vetë do t`i sillte cmimin më të madh të gazetarisë në SHBA, atë Pulitzer. Frazier, sot 18 vjece, u vlerësua në këtë mënyrë për guximin e treguar. Videoja e saj ngjalli protesta në mbarë botën kundër brutalitetit policor e vuri në pah rolin e rëndësishëm të qytetarëve në kërkimin e gazëtarëve për të vërtetën dhe drejëtsinë. Stafi i gazetës Minneapolis Star Tribune, u nderua me çmimin për dhënien e lajmit më të shpejtë për vdekjen e Floydit . Platforma online BuzzFeed ka fituar çmimin e parë Pulitzer, në kategorinë e raportimit ndërkombëtar, për mbulim të kampeve të ndërtuara nga Kina për ndalime masive të ujgurëve myslimanë. Mbulimi i bërë Covid 19 i solli një cmim edhe të përditëmes amerikane The Neë York Times. Çmimet Pulitzer ndahen që nga viti 1917, kur gazetari Joseph Pulitzer, emigrant hungarez-hebre, i krijoi ato me vullnetin e tij. Njoftimi për këto çmime, në vlerë të 15,000 dollarëve secili, ishte shtyrë që nga muaji prill, për shkak të pandemisë.

Top Channel/ Astrazeneca e pranuar në 119 shtete, Sinovac përdoret në 30 vende
25/07 20:27
Top News-Nuk e mori seriozisht koronavirusin/Ndërron jetë amerikani që refuzoi të vaksinohej
25/07 19:59
Top News – Tajfuni godet Kinën Lindore/Vetëm pak ditë pas kaosit nga përmbytjet
25/07 18:55
Top News – Francezët vërsulën në protestë/Kundër vendimit për certifikatën e vaksinimit
25/07 18:55
Top News – ‘Joe Biden i paaftë për punë’/ Ish-mjeku i shtëpisë të bardhë deklarat të forta
25/07 17:36
Top News-Rikthehen përmbytjet në Belgjikë/ Autoritetet belge paralajmërojnë mot të keq
25/07 12:49
Top News – Serial killeri i lojërave flirtuese/Fotot provokuese të viktimave e daljet televizive
25/07 11:58
Top News-Rrëshqitje dheu në Indi/ Rritet bilanci, shkon në 136 numri i viktimave
25/07 11:04
Top News – Zjarre masive në Californi/ Digjen sipërfaqë të mëdha toke dhe shumë banesa
25/07 11:04
Top News – Varianti Delta në Australi/ Masat kufizuese, qytetarët ngrihen në protestë
25/07 11:03
Top Channel/ Shkëndija zjarri në bord, me një lëvizje fotografi shpëton avionin!
25/07 10:22
Top Channel/ Laguna në Argjentinë bëhet rozë për një arsye “të tmerrshme”!
25/07 09:22
Top Channel/ Las Vegasi “ndalon” barin: “Po na merr ujin, hiqeni”!
25/07 09:21
Top Channel/ Demonstratë në Romë kundër pasaportës së detyruar të vaksinës
24/07 21:04
Top Channel/ Përpjekje ajrore kundër zjarreve masive në Nevada, SHBA
24/07 21:04
Top Channel/ Përleshje dramatike në Paris kundër pasaportës së vaksinës
24/07 21:03
Top Channel/ Rusia dërgon 88 ton ndihma për Kubën me urdhër të Putin
24/07 21:02
Top News – Temperatura ndëshkuese… SHBA para një tjetër vale të nxehti
24/07 17:43
Top News – Miku i mirë në ditë të vështirë/ Rusia ndihmon Kubën pas protestave antiqeveritare
24/07 17:15
Top News – Rrufetë pas përvëlimit/ Shi, breshër dhe erë e fortë në Britani
24/07 17:14