Top Channel/ Ekspozitë me mozaikë. Shkodër, portrete të krijuara me gurë natyralë
18/06/2021 15:24

Një ekspozitë e veçantë me autor Myftar Cubin, ka çelur dyert në galerinë e arteve në Shkodër. Veprat nuk janë piktura apo skulptura, por mozaikë të krijuar me gurë natyrorë, të pangjyrosur, të cilët formojnë kryesisht portrete. Ndër to, disa prej figurave më të rëndësishme të historisë së Shqipërisë Për të shijuar këtë ekspozite, udhëtoi nga Tirana edhe “Mjeshtri i Madh” Jorgo Papingji. Zgjedhja e piktorit është një sfidë, sepse ai kurrë nuk blen copëza industriale të ngurtësuara apo ngjyrosura, por mbledh së bashku me bashkëshorten e tij gurët në brigjet e deteve dhe të lumenjve.

Top Channel/ “Opera e Tiranës” sonte në Exclusive, dokumentari me mbresat dhe kujtimet e artistëve
26/09 12:29
Top Channel/ Fillon Tirana Intenational Film/ Nata e parë është çelur nga premiera e filmit Zgjoi
25/09 19:57
Top Channel/ Në ankand “Vjeshta” e Vangjush Mios/ Piktura e vitit 1939 me çmimin 12 mijë euro
25/09 15:20
Top Channel/ Ekspozita “Nana”/ Punime që kanë nisur të krijohen nga vitet ’80
25/09 12:37
Top Channel/ Dy shfaqje baleti në Tiranë/ Të krijuara nga koreografi Angjelin Prelocaj
23/09 19:56
Top Channel/ Ekspozita e më të klikuarve/ Fotot e personazheve më të njohur nga të gjitha fushat
22/09 19:58
Top Channel/ Festival filmi në Tiranë, temat prekin pandeminë dhe kërcënimet nën regjimin taleban
22/09 16:32
Top Channel/ Elhaida, në tiranë me Cioccante/ Këngëtarja prezanton albumin e saj “Zanin”
21/09 20:06
Top News – Elhaida Dani me album te ri / Prezanton ‘ZanIn’ në Tiranë me Riccardo Coccianten
21/09 13:46
Top Channel/ Skulptura për shokët! Iu vranë në aksident artistit, hap ekspozitë për ndërgjegjësim
21/09 12:36
Top Channel/ Bateristi 7-vjeçar që luan “rock”/ Nxënësi i shkëlqyer që interpreton me të mëdhenjtë
19/09 21:00
Top Channel/ 40 vjet me gjilpërë e grep/ Artizania e mësoi zanatin nga gjyshja që kur ishte 7 vjeç
19/09 20:50
Top Channel/Instrumentistët e Kosovës në Vlorë! Artistët nga Prishtina emocionojnë qytetin bregdetar
19/09 12:51
Top Channel/ Vepra e Sali Shijakut në Artkand/ Prezantohen pikturat në ekranin e Top Channel
18/09 19:58
Top Channel/ Sonte këndon Placido Domingo/ Galaja e madhe për teatrin e ri të Operas
15/09 20:12
Top News – ‘Vishet’ Harku i Triumfit / Në nder të artistit të ndjerë Christo
13/09 16:40
Top Channel/ Ekspozitë e piktorëve në shesh/ Lushnja nuk ka galeri arti
12/09 12:37
Top Channel/ Karvanet e polifonisë/ Udhëtimi me motivet popullore në Tepelenë, Gjirokastër e Dropull
11/09 20:03
Top Channel/ Festival filmi në Shkodër. “Ekrani i artit” nisi në teatrin Migjeni
10/09 15:35
Top Channel/ Ekspozitë për luleborën në Shkodër, prezantohen oborret tradicionale me lule
09/09 16:39