Top Channel/ “Do gjejmë zgjidhje për miqtë serbë”! Putin i premton Vuçiç çmim të arsyeshëm për gazin
25/11/2021 22:55

“Mendoj se do të biem dakord për çmimin e gazit”. Kështu u shpreh Presidenti serb Aleksandar Vuçiç pas një takimi që zgjati mbi tre orë me presidentin rus Vladimir Putin. “Do të gjejmë zgjidhje e cila do të jetë e pranueshme për miqtë tanë serbë”, tha Putin. Vuçiç theksoi se raportet mes Serbisë dhe Rusisë janë në nivelin më të lartë sepse shtetet janë partnerë strategjikë, dhe se bashkëpunimi po vazhdon në të gjitha fushat. Këtu përfshihet edhe bashkëpunimi ushtarako-teknik, ku Putin u shpreh se manovrat e rregullta të forcave të sigurisë ‘padyshim që u shërbejnë të dyja shteteve’. Vuçiç udhëtoi drejt Rusisë për vizitë zyrtare dhe siç ishte paralajmëruar, mori gjithë vëmendjen e medieve. “Çdo takim me presidentin e Federatës ruse, Vladimir Putin, ka rëndësi të jashtëzakonshme për shtetin tonë”, shkroi presidenti serb në rrjetin social Instagram. Vuçiç, më herët kishte deklaruar se do ti kërkonte presidentit Putin një çmim të arsyeshëm të gazit, e që në Serbi aktualisht paguhet 270 dollarë për 1 mijë metra kub. Serbia varet nga gazi rus. Marrëveshja me distributorin rus “Gazprom” do të skadojë në fund të vitit 2021, ndërsa po negociioet për marrëveshje të re. Vuçiç më herët është shprehur se ka Rusia ka kërkuar një çmimin deri në tre herë më të lartë se aktuali. Takimi konfirmoi se marrëdhëniet mes dy vendeve janë të mira, teksa Putin tregoi se vitin që vjen do të vijë për një vizitë zyrtare në Beograd.

Top Channel/ Kapet shuma rekord $10 milionë para të thata drogash nga zyrtarët në Panama
04/12 22:26
Top Channel/ Mijëra njerëz bllokojnë autostradën në Serbi kundër planeve të minierës
04/12 22:25
Top Channel/ Drejtuesi i fabrikës linçohet nga turma pas akuzave të blasfemisë në Pakistan
04/12 22:24
Top Channel/ Rezidentët në panik prej resë masive të vullkanit në Indonezi
04/12 22:23
Top Channel/ Europa, një shtet i vetëm si SHBA! Zbulohet plani gjerman për një shtet federal
04/12 19:58
Top News- Del plani i luftës / Si do ta pushtojë Rusia-Ukrainën dhe çdo bëjë Europa?
04/12 19:21
Top News – Izolim për të pavaksinuarit/Protestuesit ’pushtojnë’ Vjenën
04/12 19:11
Top News – 35 mln dollarë për një ditë pune / Habit George Clooney: E refuzova, nuk ia vlente!
04/12 17:44
Top News- Një asteroid i rrezikshëm/Hyn në Atmosferën e Tokës, çfarë thotë NASA
04/12 17:42
Top News – Bllokohen nga stuhia e borës / Klientët dhe personeli, ‘pizhama party’ në supermarket
04/12 17:31
Top News – Kometa më e shndritshme e vitit / Leonard po i afrohet tokës, si mund ta shohim
04/12 17:18
Top News – Helikopterë Apache dhe Black Hawks / Ushtria amerikane ’zbarkon’ në Greqi
04/12 17:01
Top News – Dronë spiunë mbi Detin e Zi / Rrezikojnë avionin e pasagjerëve, ndryshon lartësi
04/12 16:58
Top News – Erdogan zemëron Putinin / Dronët turq po përdoren në Ukrainën lindore
04/12 16:55
Top Channel/Djali i Biden, plane me Serbinë për investime: dalin emailet!
04/12 15:59
Top News- Simptomat e papritura/Çfarë shkakton varianti Omicron tek të infektuarit
04/12 15:50
Top News-50 zyrtarë non grata/Çfarë po përgatit SHBA për Ballkanin në janar?!
04/12 15:29
Top Channel/ SHBA “i vë fshesën” 50 politikanëve në Ballkan, ISI: “Goditja” tani shpejt!
04/12 15:27
Top News- Rrezik lufte në Ukrainë/Konfirmohet takimi urgjent mes Biden dhe Putin
04/12 15:25
Top News – BE, mision diplomatik në Kabul / Macron konfirmon: Po punojmë për hapjen!
04/12 15:23