Top Channel/ Dhuratë e papritur, Franca i dërgon Amerikës një tjetër Statujë të Lirisë
10/06/2021 11:21

Nju jorkezët i pret një dhuratë e këndshme këtë radhë për festën e pavarësisë: një Statujë e dytë e Lirisë do t`i dërgohet nga Franca, pikërisht vendi që dërgoi kolosin e parë të quajtur Statuja e Lirisë që ndricon botën, si symbol i lirisë dhe i barazisë për të gjithë. Statuja e re prej bronxi, e pagëzuar si “motra e vogël”, është sa një e 16-ta e strukturës me famë botërore që qëndron në Liberty Island. Ajo do të vendoset në ishullin Ellis, përballë origjinalit nga data 1deri në 5 korrik. Statuja 450 kilogramë është gati 3 metra e lartë; ajo u krijua në 2009-tën dhe është kopje ekzakte e modelit të vitit 1878, që është ruajtur i paprekur nga National Museum of Arts and Crafts në Paris, në muzeun e të cilit ka qëndruar që prej 2011-tës. Vepra monumentale është e mbushur me simbolizëm: kurora me shtatë cepa përfaqëson rrezet e diellit që happen në mbarë botën; në pllakën që mban në dorë është gdhendur data e pavarësisë së Amerikës në numra romakë dhe zinxhirët e thyer në këmbët e saj dëshmojnë abolicionin e skllavërisë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Gjatë një periudhe 62 vjeçare, nga viti 1892, deri më 1954, dhurata kolosale origjinale e Francës, mirëpriti më tepër se 12 milionë emigrantë, të cilët patën zbarkuar pikërisht në ishullin pranë saj, Ellis Island.

Top News – Në kërkim të meteorit…/ Ndriçoi qiellin e natës, norvegjezët të mahnitur
26/07 20:30
Top News – Stuhia e rërës ‘gëlltit’ qytetin / Pluhuri ngrihet mbi 100 metra, nuk shihet asgjë
26/07 20:28
Top News – 6 vite burg kryeparlamentarit / Dënohet Veljanovski, organizoi dhunën në 2017-ën
26/07 19:55
Top News – Pandemia e të pavaksinuarve / Fauçi: SHBA po ecën në drejtimin e gabuar
26/07 19:40
Top News – Leopardi pozitiv për covidin / Zyrtarët në San Diego: Nuk ishte i vaksinuar
26/07 19:39
Top News – ‘Ortek’ gurësh bie nga mali / 9 turistë humbin jetën, shkatërrohen shtëpi e rrugë
26/07 19:22
Top News – Sardenja në flakë / Zjarre apokaliptike përhapen shpejt, 1500 të evakuar
26/07 19:01
Top News – Spitalet nën ujë në Londër / Detyrohen të kthejnë prapa pacientët
26/07 19:00
Top News – Aksident zinxhir me 20 makina / Stuhia e rërës redukton shikueshmërinë, 7 viktima
26/07 18:56
Top News – Shoferi i autobusit merret në pyetje/ Nesër vendimi për shkaktarin e tragjedisë në Kroaci
26/07 18:12
Top Channel/ “Shi gurësh” në Indi: Goditet autobusi- humbin jetën 9 turistë!
26/07 16:33
Top Channel/ Iran, pa ujë në mes të përvëlimit: Dalin të protestojnë – qëllohen për vdekje!
26/07 16:19
Top News – YouTube u shfrytëzua për fake news/ U paguan vlogger e influencer për të dëmtuar Pfizer
26/07 16:15
Top News – Studenti vritet se nuk mbante maskë/ I riu kongolez, po bënte detyrën për universitetin
26/07 16:15
Top News – AstraZeneca me Pfizer, koktejl kampion/Studimi tregon se kombinimi rrit antitrupat 6 herë
26/07 15:42
Top News – Shqiptarët e burgosur në Britani/Marrëveshje ekstradimi për në Shqipëri
26/07 15:40
Top Channel/ Afrohet meteori gjigand, nata “bëhet” ditë – “Ndjemë një shkulm ere”!
26/07 15:10
Top News-Franca miraton ligjin e ri/Vaksinimi i detyrueshëm për bluzat e bardha
26/07 14:52
Top Channel/ Nuk i del e keqja, mediat serbe: “Erdogani, betejë për Kosovën që të sfidojë Greqinë”!
26/07 14:31
Top Channel/ Studimi e konfirmon: kombinimi AstraZeneca-Pfizer, rrit 6 herë nivelin e antitrupave!
26/07 14:30