Top Channel/ “Çmendet” ekonomia kineze, rritje rekord në kohë pandemie
16/04/2021 17:05

Në kohën kur ekonomitë në mbarë botën vuajnë pasojat e pandemisë së koronavirusit, vendi nga i cili u përhap sëmundja, Kina, shënoi nivele rekord të rritjes ekonomike. Kjo e fundit ka pësuar rritje në masën 18.3 për qind gjatë tremujorit të parë të këtij viti, krahasuar me të njëjtin tremujor të 2020-tës. Autoritetet thanë se ky është kapërcimi më i madh që ka shënuar ndonjëherë prodhimi i brendshëm bruto që prej fillimit të regjistrimeve tremujore në vend në vitin 1992. Në tremujorin e parë të vitit të kaluar, ekonomia kineze pësoi një tkurrje me 6.8 për qind, për shkak të izolimit mbarëkombëtar nga COVID-19, por tani e ka marrë veten sërish.“Ekonomia kombëtare ka pasur një start mjaft të mirë”, deklaroi Byroja Kombëtare e Statistikave të Kinës, teksa bëri publike të dhënat e pjesës së parë të vitit.“Ne duhet të jemi të vetëdijshëm se COVID-19 është ende duke u përhapur globalisht dhe peizazhi ndërkombëtar është i ndërlikuar - me pasiguri dhe paqëndrueshmëri të mëdha”, shtuan ekspertët vendas. Kina ka vendosur një objektiv të rritjes ekonomike prej 6% në vitin 2021.

Top News – Mashtrimi vdekjeprurës i Izraelit/ Si e shkatërruan sistemin nëntokësor të hamasit
14/05 22:00
Top Channel/ Përleshjet anti-qeveritare vijojnë edhe gjatë ndeshjes së futbollit në Kolumbi
14/05 20:31
Top Channel/ Këmbësoria e ushtrisë izraelite dislokohet në kufi me Libanin – Pa koment
14/05 20:31
Top Channel/ Bombat izraelite godasin bankën palestineze në qytetin e Gaza – Pa koment
14/05 20:30
Top Channel/ Ishulli i Kretës mirëpret turistët pas rihapjes së plotë të Greqisë – Pa koment
14/05 20:30
Top Channel/ Fëmijë palestinezë të vrarë nga sulmet izraelite në Beit Hanoun – Pa koment
14/05 20:28
Top Channel/ Luftanija bërthamore Pyotr Veliky dhe qyteti Severomorsk, në Arktikun rus
14/05 20:27
Top Channel/ Lufta Izrael-Palestinë/ Çfarë qëndrimi po mban SHBA në këtë konflikt?
14/05 20:08
Top News – Bitcoin, viktimë me emrin e Elon Musk/ Si e kuptoi britanikja që humbi 9 mijë paund
14/05 19:47
Top News – Harta e Covid, Shqipëria mbetet gri/ Evropa publikon hartën, ja shtetet pa probleme
14/05 19:45
Top News – ‘Ciao ciao bambini’/ Itali, në pikiatë numri i lindjeve
14/05 18:12
Top News – Shiste kokainë për paratë e spitalit/ Trafikanti shqiptar çudit policinë britanike
14/05 18:10
Top News – Dritë nga vizonët ‘Zombie’/ Danimarka, energji nga miliona kafshë me covid
14/05 18:04
Top News – Rikthehet fantazma e Titanikut/ Kinë, turistët një natë në anije si çifti i filmit
14/05 16:04
Top News – Të lash pantallonat, apo borxhet…/ Fituesja e lotarisë humb biletën, kërkon paratë
14/05 16:03
Top News – ‘Jo’ ndryshim kufijsh/ Presidenti slloven-rajoni të anëtarësohet në BE
14/05 12:54
Top News – Akuza të reja për Gruevskin/ Tani dyshohet edhe për përvetësim fondesh
14/05 12:03
Top News – ‘Colonial’ paguan hakerat/ SHBA, rifillon furnizimi me karburante
14/05 12:01
Top News – Certifikata vaksinimi false/ Shqetësim mes autoriteteve të sigurisë
14/05 12:00
Top News – Varianti indian ‘mbjell’ frikë/ Britania e Madhe në alarm-po përhapet shumë shpejt
14/05 11:57