Top Channel/ Britania kërkon rol në Ballkan, BE hesht për të dërgurin special!
05/12/2021 09:22

Bashkimi Europian nuk e ka komentuar zyrtarisht emërimin e ish-shefit të Komitetit Ushtarak të NATO-s, Sir Stuart Peach, si i dërguar i posaçëm i Mbretërisë së Bashkuar për Ballkanin Perëndimor. Por pavarësisht kësaj heshtjeje të Brukselit, kjo lëvizje u pa si dëshmi e faktit që Londra, edhe pas Brexit-iti kërkon të ketë rol të rëndësishëm në rajon. Mes Anglisë dhe bllokut europian ka pasur shumë mospajtime së fundi, megjithatë diplomattë shpresojnë se kjo nuk do të dëmtojë bashkëpunimin në ato fusha, ky dy palët kanë interesa të përbashkëta. Një prej këtyre fushave është Ballkani Perëndimor, sidomos situata e tensionuar midis entiteteve në Bosnje e Hercegovinë dhe dialogu për normalizimin e marrëdhënieve midis Kosovës dhe Serbisë. Zëdhënësi i BE-së, Peter Stano, deklaroi vetëm se “Mbretëria e Bashkuar nuk është anëtare e BE-së” dhe “nuk kemi çfarë të komentojmë për emërimet në nivel kombëtar”. Caktimi i Sir Stuart Peach erdhi pasi Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë angazhuar dy diplomatë të lartë për rajonin: Gabriel Escobarin për Ballkanin Perëndimor dhe Mattheë Palmerin për reformën zgjedhore në Bosnje e Hercegovinë.

Top News – Vritet një polic e plagoset një tjetër / Dhunë në Nju Jork: Të ndalen armët e zjarrit!
22/01 16:56
Top News – Bombarduesit rusë në Bjellorusi / Moska publikon videon, gati për luftë
22/01 16:36
Top News – ‘Financuan protestat në Serbi!’ / Gjermania, Britania dhe SHBA-ja, kundër Brnabiç
22/01 16:25
Top News – Rusia hyn në lindje të Ukrainës / Tanke, artileri dhe armë në zonat separatiste
22/01 16:23
Top News – Jo më ishuj të lumtur…! / Samoa dhe Kiribati në izolim, rastet e para të covidit
22/01 16:13
Top News – Majmunët në arrati, policia i kërkon / Kamioni me 100 kafshë aksidentohet në SHBA
22/01 16:11
Top News – Luftanijet ruse në Kanalin Anglez / Shoqërohen nga marina mbretërore, lufta në prag
22/01 16:02
Top Channel/Ndahet nga jeta Lordi i Butrintit!Krijoi fondacionin”Butrinti” bashkë me Lordin Rothcild
22/01 15:50
Top Channel/Çahet toka në Skoci, llava në fushë- panik mes banorëve!
22/01 15:25
Top Channel/Jo bashkim me Shqipërinë, DASH: Kosova, fokus tek dialogu!
22/01 15:20
Top News – SHBA hakmerret me Kinën / Pezullohen dhjetëra fluturime drejt Pekinit
22/01 15:12
Top News – Jo vetëm Ukraina…! / Vladimir Putin kërcënim për gjithë Evropën
22/01 14:48
Top Channel/ Arrestohet prifti abuzues në Athinë, abuzonte seksualisht me një 16-vjeçare shqiptare
22/01 14:43
Top Channel/ “Në Ballkan hyn SHBA e BE, Serbia rrethohet nga NATO”, eksperti reagim për ndarjen
22/01 14:17
Top News – Shi acidi dhe ‘batanije’ hiri / Pasojat tronditëse të vullkanit nënujor në Tonga
22/01 14:16
Top Channel/Moska nis super-bombarduesin, dalin pamjet: “Do ndryshojë rrjedhën e luftës”!
22/01 14:16
Top News – Gjermania nuk i jep armë Ukrainës / Ndalon edhe Estoninë të dërgojë armatime gjermane
22/01 14:09
Top News – Armët amerikane mbërrijnë në Kiev / 200 milionë dollarë në ndihmë të Ukrainës
22/01 13:32
Top Channel/Gjermania, papritur “në krah të Rusisë”? Bllokon armatosjen e Ukrainës nga Estonia!
22/01 13:01
Top Channel/Zbrapset SHBA? Ofron takim Biden-Putin, Moska pa përgjigje!
22/01 12:37