Top Channel/ Bombat izraelite i shkatërruan shtëpinë, i riu në Gaza i përdor për të ngritur tendë
24/05/2024 18:51

Në qytetin jugor të Gazës, Khan Yunis, 28-vjeçari Ahmed Miqdad po përdor mbetjet e armëve izraelite që shkatërruan shtëpinë e tij për të ndërtuar një tendë për familjen e tij. "Gjeta një tokë të zbrazët dhe vendosa një tendë. Aty më lindi ideja të përdorja mbetjet e armikut," shpjegon Miqdad. "Nuk kam para për të blerë dru, tuba e gjëra të tilla, kështu që me të vërtetë më ndihmoi të kursej para”, tha ai. Izraeli ka vazhduar bombardimet në Rripin e Gazës, ndërkohë që Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë urdhëroi Izraelin që “menjëherë të ndalë” ofensivën e tij ushtarake në Rafah, në jug të Gazës. Sipas GJND-së, Izraeli duhet të ndalë edhe çdo veprim tjetër në Rafah, që mund të përkeqësojë jetesën e palestinezëve në Rafah të Gazës. Megjithatë, Izraeli ka pak të ngjarë që të zbatojë një urdhër të tillë. Afrika e Jugut i kërkoi më herët gjykatës, me seli në Hagë, që të urdhërojë ndalimin e ofensivës izraelite në Rafah dhe tërheqjen e trupave nga i gjithë Rripi i Gazës. Pamjet: AFP

Top News/ Izraeli kërkon ndryshimin e AND-së së Palestinës: Gaza e Bregu Perëndimor, jo më bashkë
22/06 11:42
Top News/ Zyrtari i NATO-s zbut Vuçiçin. Presidenti serb bisedë me komandantin e Aleancës
22/06 11:28
Top News/ Izraeli sulm ajror pranë Kryqit të Kuq/Humbin jetën 22 të strehuar nga misionet humanitare
22/06 11:08
Top News/ Putin në Korenë e Veriut/ SHBA stërvitje ushtarake me Korenë e Jugut dhe Japoninë
22/06 10:19
Top News/ Popullariteti i Putin ka rënë, njerëzit të frikësuar dhe të mbytur nga pushteti
22/06 08:45
Top News/ SHBA armë drejt Izraelit/ Netanyahu: Do shpëtojmë pengjet dhe do mbrojmë vendin
22/06 08:15
Top News/ Frika e Putin, pas revoltës së Prigozhin shefi i Kremlinit kontroll ushtrisë
21/06 23:30
Top News/ Izraeli breshëri raketash drejt Gazës dhe Libanit, tensionohet situata në rajon
21/06 23:00
Top News/ Rriten tensionet në Lindjen e Mesme, Izraeli aktivizon artilerinë kundër Hezbollah
21/06 22:30
Top News/ Izraeli tërheq ushtrinë nga Gaza, Katari ende shpresë për armëpushim
21/06 21:57
Top Channel/ Greqia në alarm për zjarret, 64 vatra brenda një dite
21/06 21:24
Top Channel/ Ethet e debatit Trump-Biden! Pak ditë nga përballja mes dy kandidatëve për president
21/06 19:57
Top Channel/ Sondazhet tronditin Sunak! Parashikohet humbje e rëndë për konservatorët
21/06 19:56
Top Channel/ Aksident në Greqi! Makina del nga rruga dhe përplas motorin që drejtohej nga shqiptari
21/06 19:45
Top News/ ‘Grushti i shtetit’ në Mal të Zi/ Përfundon gjykimi për ish-kryeparlamentarin Mandiç
21/06 18:52
Top Channel/ Befason Trump: Green Card për të gjithë të huajt që diplomohen në SHBA!
21/06 14:01
Top Channel/ Borrell takohet me krerët e Ballkanit Perëndimor: “Duam një Europë më të bashkuar”!
21/06 13:49
Top News/ SHBA dhe Kina, bisedime bërthamore / Të parat në pesë vite, në ‘sfond’ Tajvani
21/06 13:35
Top Channel/ 52 gradë në Mekë, mbi 1000 vdekje gjatë Haxhit: “Të paregjistruarit i braktisën”!
21/06 13:32
Top News/ Patriot e NASAMS me urgjencë në Kiev /SHBA furnizon Ukrainën me raketa të mbrojtjes ajrore
21/06 13:22