Top Channel/ Biden e Putin takohen brenda, jashtë ndërtesës gazetarët rusë përplasen me amerikanët!!
16/06/2021 19:25

I shumëmediatizuar e i pritur më vëmendje të madhe, takimi i presidentit amerikan Joe Biden me atë rus, Vladimir Putin në Gjenevë të Zvicrës duket i destinuar të shënjohet nga tensionet, e kjo jo vetëm brenda sallës ku liderët e dy prej kombeve më të fuqishme të botës po përballen me njëri tjetrin. Fërkimet ne fakt, nuk kanë munguar as jashtë rezidencës Villa La Grange. Gazetari i ‘Wall Street Journal’, Andrew Restuccia publikoi në llogarinë e tij në Twitter një foto ku shihet situata e tensionuar që u krijua mes gazetarëve rusë dhe amerikanëve. "Skenë kaotike jashtë vilës ku Putin dhe Biden po takohen. Gazetarët rusë po nguten të zënë pozicionet, ndërsa zyrtarët amerikanë u thërrasin të qëndrojnë prapa,"- ka shkruar ai. Marrëdhëniet mes SHBA-së dhe Rusisë janë acaruar prej vitesh, duke filluar që me aneksimin e Krimesë nga Rusia në 2014, ndërhyrjen e rusëve në Siri në 2015 dhe akuzat amerikane, të kundërshtuara nga Kremlini, se Rusia është përzjerë në zgjedhjet amerikane. Komenti i Presidentit Biden në mars se Putini është “vrasës” e acaroi edhe më tej situatën, duke rezultuar në vendimin e Kremlinit pëe të thirrur ambasadorin e tij në Uashington. Në muajin prill, Shtetet e Bashkuara thirrën edhe ato ambasadorin e tyre në Moskë. Asnjë prej diplomatëve nuk është kthyer ende në post. Pamjet: AFP

Top News-Rrëshqitje dheu në Indi/ Rritet bilanci, shkon në 136 numri i viktimave
25/07 11:04
Top News – Zjarre masive në Californi/ Digjen sipërfaqë të mëdha toke dhe shumë banesa
25/07 11:04
Top News – Varianti Delta në Australi/ Masat kufizuese, qytetarët ngrihen në protestë
25/07 11:03
Top Channel/ Shkëndija zjarri në bord, me një lëvizje fotografi shpëton avionin!
25/07 10:22
Top Channel/ Laguna në Argjentinë bëhet rozë për një arsye “të tmerrshme”!
25/07 09:22
Top Channel/ Las Vegasi “ndalon” barin: “Po na merr ujin, hiqeni”!
25/07 09:21
Top Channel/ Demonstratë në Romë kundër pasaportës së detyruar të vaksinës
24/07 21:04
Top Channel/ Përpjekje ajrore kundër zjarreve masive në Nevada, SHBA
24/07 21:04
Top Channel/ Përleshje dramatike në Paris kundër pasaportës së vaksinës
24/07 21:03
Top Channel/ Rusia dërgon 88 ton ndihma për Kubën me urdhër të Putin
24/07 21:02
Top News – Temperatura ndëshkuese… SHBA para një tjetër vale të nxehti
24/07 17:43
Top News – Miku i mirë në ditë të vështirë/ Rusia ndihmon Kubën pas protestave antiqeveritare
24/07 17:15
Top News – Rrufetë pas përvëlimit/ Shi, breshër dhe erë e fortë në Britani
24/07 17:14
Top News/ Protesta kundër izolimit/ 57 arrestime pas marshimeve në qytetet e Australisë
24/07 16:36
Top News/ Tokio 2020, ‘nga shiu në breshër’/ Pas Covid-19, një tajfun kërcënon Lojrat Olimpike
24/07 16:36
Top News/ CIA do hetojë sëmundjen misterioze/ Një task force do të merret me sindromën e Havanës
24/07 16:36
Top News/ Vodhën 2 mln USD energji elektrike/ Policia malajaziane asgjësoi 1069 pajisje të Bitcoin
24/07 16:35
Top News – I armatosur dhe budalla/ Vodhi ambulancën me gjithë pacientin brenda
24/07 16:23
Top News – Mohimi i gjenocidit në Bosnje/ Ndalohet e dënohet me ligj, ndryshon kodi penal
24/07 15:39
Top Channel/ Kush e fiton luftën SHBA-Kinë për Tajvanin? Befasojnë ekspertët!
24/07 15:36