Top Channel/Befason Elon Musk: Çipa në trurin e njerëzve në 2022-shin!
08/12/2021 14:38

Bashkëthemeluesi i Neuralink, Elon Musk, befasoi me deklaratën e tij se kompania e neuroteknologjisë planifikon të vendosë çipa në trurin e njerëzve që nga viti i ardhshëm. Insider thotë se këto implante do të regjistrojnë dhe njëkohësisht, do të stimulojnë aktivitetin e trurit. Objektivi kryesor është a ii aplikimit për arsye mjekësore, sic është trajtimi i lëndimeve të rënda të shtyllës kurrizore dhe crregullimeve neurologjike. Miliarderi iu referua suksesit të kompanisë së themeluar prej tij në vitin 2016 në vendosjen e neuroçipeve te majmunët.“Shpresojmë ta kemi këtë sukses edhe tek njerëzit që kanë lëndime të rënda të shtyllës kurrizore si tetraplegjikët dhe ta vëmë në jetë që në 2022-shin. Jemi në pritje të miratimit të FDA-së”, tha Musk. Sipas tij, standartet e Neuralink për implantimin e këtyre pajisjeve janë edhe më të larta nga sa kërkon FDA, kështu që është i bindur se do të ketë dritë jeshile prej saj.

Top News- E para në Europë…!/Britania nuk do kërkojë më pasaportën e vaksinimit!
19/01 18:28
Top News-Kur Vladimir Putin e donte NATO…!/Si u afrua Perëndimi me Rusinë pas Luftës së Kosovës
19/01 16:54
Top News- Pas vendosjes së trupave ruse në kufi/Vendi i BE në alarm për situatën në Europën Lindore
19/01 16:35
Top News-Vrasës me pagesë dhe trafikantë/12 Kriminelët e kërkuar në Britani fshihen në Spanjë
19/01 14:58
Top News – Ukraina-Pushtimi rus i afërt! / Moska ka përfunduar grumbullimin e trupave në kufi
19/01 14:45
Top News – Fton Rusinë në rrugën paqësore… / ’Diplomacia lëvizëse’ e Blinken, pas Kievit në Berlin
19/01 14:38
Top News – Sa 500 bomba bërthamore…! / NASA përllogarit fuqinë e vullkanit në Tonga
19/01 14:37
Top News – Turqi, qielli bëhet i kuq / Shpërthim në gazsjellës, çmimet e naftës në qiell
19/01 14:26
Top News-OKB, ofertë pune për ish kancelaren /Merkel do kryesojë komitetin e pronave publike globale
19/01 14:19
Top News – Atentatet e dështuara në mes të Romës/ Në shënjestër shqiptari i shesheve të kokainës
19/01 12:59
Top News – Bie borë në Sahara…! / Fenomeni i rrallë në shkretëtirë, dunat zbardhen
19/01 12:50
Top News – Ermali nga Berati me nofkën ‘UFO’/ Lufta mes dy shqiptarëve për territorin e drogës
19/01 12:46
Top News – Pandemia nuk është as afër fundit! / OBSH me paralajmërim rrënqethës, deri kur kështu…
19/01 12:23
Top Channel/ Ilaçi Paxlovid i Pfizer, efektiv kundër Omicron, kalon testet me sukses
19/01 12:03
Top News – ‘Partygate’ ose rënia e Johnsonit / Kryeministrit britanik i ‘dridhet toka nën këmbë’
19/01 11:51
Top News – Trump dhe fëmijët në gjykatë… / Kërkohet dëshmia pas ‘të dhënave’ për mashtrime
19/01 11:46
Top News – Armë bërthamore ruse në Bjellorusi! / Ukraina nën rrethim, nisin manovrat ushtarake
19/01 11:43
Top News – Nëse Rusia pushton Ukrainën…! / Gjermania, gati të sakrifikojë Nord Stream 2
19/01 11:35
Top News – ‘Bota në prag të luftës’… / Gjermania refuzon sërish dërgimin e armëve në Ukrainë
19/01 11:33
Top News – Mbi 100 mijë raste të reja në ditë / Gjermania ‘thyen rekordin’, Omicron bëhet i frikshëm
19/01 11:32