Top Channel/ Befason Britania, 5 mijë paund për një riinfektim me koronavirus
19/04/2021 14:14

Persona të moshës nga 18 deri në 30 vjec, të cilët e kanë kaluar një herë Covid 19, janë ftuar të marrin pjesë në një studim i cili do t`i ekspozojë ata sërish ndaj sëmundjes. Ekspertët duan të shohin sesi reagon sistemi imunitar i trupit kur përballet për të dytën herë me Covid 19. Qëllimi është të krijohen trajtime dhe vaksine sa më të mira, e për këtë arsye po përpiqen të verifikojnë cdo reagim të mundshëm të organizmit. Gati 64 personat që do të mblidhen për këtë studim do të kalojnë 17 ditë në karantinë ne një njësi spitalore, e do të t`i nështrohen vazhdimisht testeve si dhe skanimit të mushkërive. Ata do të riekspozohen ndaj virusit original, atij që u përhap nga Wuhani i Kinës, në një ambjent të sigurtë e të kontrolluar, ndërsa një ekip mjekësor do të monitorojë pa reshtur gjendjen e tyre shëndetësore. Sipas BBC, bëhet fjalë për vullnetarë, por disa media të tjera vendase thonë se për studimin e realizuar nga Universiteti i Oksfordit, të rekrutuarit do të marrin një pagesë prej 5 mijë paundësh. Studimi do të realizohet me dy faza; në fillim do të administrohet një dozë më e vogël virusi dhe në fazën e dytë, pjesëmarrësit do të marrin një dozë të standartizuar.

Top Channel/ Bomba izraelite shkatërron ndërtesën 12-katëshe në Gaza – Pa koment
11/05 21:24
Top Channel/ Berberi në Pakistan ofron prerje flokësh me zjarr e hanxharë mishi – Pa koment
11/05 21:23
Top Channel/ Autoritetet franceze bllokojnë hyrjen në fshatin e vrasjes së dyfishtë Cervennes
11/05 21:23
Top Channel/ Protesta në Afrikën e Jugut për vdekjet e sulmeve izraelite në Palestinë – Pa koment
11/05 21:22
Top Channel/ Mijëra emigrantë kanë mbërritur në ishullin italian të Lampedusa – Pa koment
11/05 21:21
Top Channel/ Nëntë të vdekur në masakrën e shkollës në qytetin rus të Kazan – Pa koment
11/05 21:21
Top Channel/ Marina e SHBA monitoron afrimin e barkave iraniane në ngushticën e Hormuz – Pa koment
11/05 21:20
Top Channel/ Inaugurohet ura gjigante ndërkufitare mes Botswana e Zambia – Pa koment
11/05 21:19
Top News – Negociatat, ende nuk ka një datë! Zbardhet kushti i vetëm i ke për Shqipërinë
11/05 19:53
Top News – Golden Globes në krizë/ Tom Cruise kthen çmimet, NBC pezullon ceremoninë
11/05 18:35
Top News – Nuk formohet dot qeveria/ Bullgari, presidenti shpall zgjedhje te parakoheshme
11/05 18:35
Top News – Babai më pjellor në botë/ Është nga zimbabveja, ka 16 gra dhe 151 fëmijë
11/05 17:48
Top News – ‘Duke pritur Godonë’/ Rama ironizon çeljen e negociatave me BE
11/05 16:47
Top News – Presidenti, SPAK për paratë e pista/ Meta, nga konferencat…tek postimet në Facebook
11/05 16:46
Top News – Si filloi jeta në Tokë…/ Raketa ‘mbush barkun’ me kampionet e asteroidit
11/05 16:46
Top News – Kishat gjermane sfidojnë Papën/ Bekojnë martesat e çifteve gay në shenjë proteste
11/05 16:19
Top News – 6 doza Pfizer gabimisht/ Itali, 23 vjeçarja nuk ka pasoja anësore
11/05 16:18
Top News – Për të parën herë e vetme… / Mbretëresha Elisabetë pa bashkëshortin në parlament
11/05 16:18
Top News – ‘Rizgjohet’ Çernobili/ Çarje të reja bërthamore në reaktorin numër 4
11/05 15:57
Top News – ‘Do ta zhysim Izraelin në ferr’/ Hamasi kërcënon pas vrasjes së 9 fëmijëve në Gaza
11/05 15:57