Top Channel/ Banka Botërore: Lufta do të shkaktojë rritjen më të madhe të çmimeve në 50 vjet
27/04/2022 19:02

Lufta në Ukrainë do të rezultojë në një rritje të cmimit të ushqimeve dhe energjisë për tre vitet e ardhshme, kështu ka paralajmëruar Banka Botërore, duke intensifikuar frikën se ekonomia globale po shkon drejt një ripërsëritjeje të situatës së viteve 1970. BB thotë se lufta do të sjellë rritje të mëdha të çmimeve për mallrat, duke filluar nga gazi natyror deri te gruri dhe pambuku. Çmimet e energjisë pritet të rriten më shumë se 50%, duke rritur faturat për familjet dhe bizneset, thotë Banka Botërore. Rritja më e madhe do të jetë në çmimin e gazit natyror në Evropë, i cili pritet të dyfishohet në kosto. Çmimet parashikohet të bien vitin e ardhshëm dhe në 2024, por edhe atëherë do të mbeten 15% më të larta se vitin e kaluar. Banka Botërore sqaron se kjo do të thotë se nga nivelet më të ulëta të prillit 2020 deri në mars të këtij viti ne kemi parë "rritje më të madhe 23 mujore të çmimeve të energjisë që nga rritja e çmimit të naftës në vitin 1973", kur tensionet në Lindjen e Mesme i çuan çmimet në rritje. Në mënyrë të ngjashme, çmimet e naftës pritet të mbeten të larta deri në vitin 2024 . Banka Botërore paralajmëroi gjithashtu se shumë ushqime do të shohin rritje të mëdha në kostot e tyre. Indeksi i çmimeve të ushqimeve të OKB-së tashmë tregon se ato janë në nivelin më të lartë që nga fillimi i regjistrimeve 60 vjet më parë. Për mallrat në përgjithësi, raporti i Bankës Botërore thotë: “Ndërsa çmimet përgjithësisht pritet të arrijnë kulmin në vitin 2022, ato do të mbeten shumë më të larta se sa ishte parashikuar më parë”. Pamjet: AFP

Top News-Sulmohet me armë qendra tregtare në Danimarkë/ Raportohet për disa viktima
03/07 21:57
Top News-E konfirmon ushtria ukrainase!/Rusia ka marrë nën kontroll qytetin lindor Lysychansk
03/07 21:21
Top News-Tragjedi në Alpet italiane/Shembet akullnaja, 6 të vdekur dhe 8 të plagosur
03/07 20:57
Top News-Të shtëna me armë zjarri në Kopenhagë/ Dhjetra persona të plagosur, në pranga një person
03/07 20:51
Top Channel/Shembja e akullnajës në Itali i merr jetën gjashtë personave,orteku dëmton tetë të tjerë
03/07 20:17
Top Channel/ NATO, kryeministrja suedeze refuzon të mohojë premtimet për ekstradime në Turqi
03/07 18:53
Top Channel/ Larg luftës, ekipi sumo i Ukrainës stërvitet për lavdinë globale në Japoni
03/07 18:50
Top Channel/ Birrë nga mjegulla, banorët në Kili zhvillojnë praktikën e veçantë
03/07 18:47
Top News- Kaos në aeroportet e gjithë Evropë/Pushimet e korrikut, në rrezik…fluturimet të vështira
03/07 16:31
Top News – ‘Ndjej turp për Putin dhe Medvedev’/ Ish presidenti sovjetik Gorbaçov shtrohet në spital
03/07 16:29
Top News – Turistja vritet nga peshkaqeni / Egjipti mbyll të gjitha plazhet në Detin e Kuq
03/07 15:08
Top News – Anija u ‘thye’ në mes… / Pak shpresa për ekuipazhin, tajfun shkatërrimtar
03/07 15:06
Top News – Stuhi që kërcënojnë jetën… / Mijëra banorë evakuohen, shi e përmbytje në Australi
03/07 15:05
Top News – Erdogan nuk ndihet mirë, anulon fjalimin / Mediat turke: Ka pësuar paralizë të fytyrës
03/07 14:48
Top News – Kemi ‘çliruar’ gjithë Luhanskun / Ministri raporton para Putinit: Ra edhe Lisiçansku!
03/07 14:47
Top News – ‘Ditë të zeza’ për miliarderët / Humbën 1.4 trilionë dollarë në 6 muajt e parë të 2022
03/07 14:46
Top News – Marina ruse fundosi anijen e vet / Tjetër poshtërim për Putinin, ‘aksidenti’ në Mariupol
03/07 14:10
Top News – Raketa ukrainase në Bjellorusi / Lukashenko kërcënon perëndimin dhe akuzon Kievin
03/07 14:09
Top News -Materializohet NATO-ja aziatike/Koreja e Veriut kritikon SHBA, Korenë e Jugut dhe Japoninë
03/07 14:07
Top News- Ukraina në kundërofensivë, ‘sulme’ në Rusi…!?/Tre të vdekur pas shpërthimeve në Belgorod
03/07 13:16