Top Channel/ Armiku po ndryshon strategjinë! Rusët marrin Kreminna-n, beteja për Donbasin egërsohet
19/04/2022 18:55

Rusia nisi fazën e dytë të luftës me sulmin ndaj donbasit dhe kreminna ishte qyteti i parë që ra në duart e pushtuesve. Kremina një qytet në rajonin e Luhansk me popullsi prej 18 mijë banorësh gjendet 574 km në jug lidnje të Kievit. ‘ kreminna tani është nën kontrollin e rusëve, ata kanë hyrë në qytet , tha Serhiy Gaidai, tha guverantori i luhansk i cituar nga Reuters. Forcat tona duhet të tërhiqeshin, por tashmë janë ripozicionuar në vende të tjera dhe po vazhdojnë betëjnën me pushtuesit tha ai. Ndërsa Pavlo Kyrylenko, kreu i donetsk tha se forcat ruse po ndryshojnë taktikë, megjithëse qyteti i mariupolit vijon të jetë nën kontrollin e tyre. Në mariupol ka nisur sulmi ndaj fabrikës së celikut Azovstal ku janë vendosur trupat e brigadës Azov dhe ato që mbeten nga bataljoni i 36-të i marinasave ukrainas. Pamjet nga ajri tregojën luftimet e ashpra në zonë Por, në tunelet e fabrikës gjigande kanë gjetur strehim edhe familje të tëra me fëmijë. Tunelet që kanë sistemin e një labirinti, thuhet se kanë një siguri maksimale , ttë projektuara për ti rezistuar një sulmi bërthamor. Ato janë ndërtuar që nga lufta e dytë botërore. Autoritetet vendase flasin për të paktën 1000 personave të bllokuar në këtë kompleks.

Top Channmel/ Politico: Michel “konspiracion” me Mitsotakis për të “shkatërruar von der Leyen?!
14/06 14:53
Top Channel/ SHBA, rriten krimet e urrejtjes ndaj myslimanëve: “Nxiten nga lufta e Gazës”!
14/06 14:52
Top Channel/ Aksionarët e Tesla-s miratojnë paketën e pagës për Musk, zbulohet shifra marramendëse
14/06 14:26
Top Channel/ Biden “humbet” sërish! Meloni nxiton për ta ndihmuar, e çon pranë liderëve të tjerë…
14/06 14:25
Top News/ Import rekord i energjisë elektrike / Ukraina ‘në hall’, dëme të mëdha në infrastrukturë
14/06 13:51
Top News/ Euro 2024, 1 mld dollarë Gjermanisë / Ja sa do të fitojë vendi pritës i kompeticionit
14/06 13:50
Top News/ SHBA ‘përplaset’ me Rusinë në Kubë / USS Helena përballë flotës ruse të ankoruar në Havana
14/06 13:44
Top News/ Putin niset drejt Koresë së Veriut / SHBA dhe Koreja e Jugut lëshojnë alarmin
14/06 13:35
Top News/ 4 avionë luftarakë rusë mbi Finlandë / Shkelin hapësirën ajrore të NATO-s, incident serioz
14/06 13:26
Top News/ Nuk pritet armëpushim në Gaza…Biden pesimist: Asnjë marrëveshje në të ardhmen e afërt
14/06 13:26
Top Channel/ G7 dritë jeshile: Ukraina 50 mld USD nga asetet ruse, Rusia sulmon me dronë!
14/06 12:21
Top Channel/ S`ka marrëveshje për Gazën? Biden “shuan shpresat”: Jo në të ardhmen e afërt!
14/06 12:20
Top Channel/ Gjermania “përplaset” me SHBA për Kosovën? Rohde i përgjigjet ambasadorit Hill!
14/06 12:19
Top Channel/ Gjermania rikthen shërbimin ushtarak? Cfarë e frikëson Berlinin!
14/06 12:18
Top Channel/ Trump “i pashqetësuar’ nga gjyqet, takohet me ligjvënës në Kapitol!
14/06 12:18
Top Channel/ Shqiptarët shtëpi bari në Greqi! Pesë të arrestuar nga aksioni i policisë së Athinës
14/06 12:14
Top News/ ‘Det’ besimtarësh në Mekë…Nis zyrtarisht pelegrinazhi i përvitshëm i Haxhit
14/06 12:07
Top News/ Gjermanët, në ushtri me detyrim / Pistorius prezanton modelin e ri, ja si do veprohet…!
14/06 12:04
Top Channel/ Po vjen fundi i botës? Lind bualli i bardhë, çfarë tregon profecia
14/06 12:02
Top News/ Furi dronësh ukrainas mbi Rusi / 87 kamikazë në Krime dhe pesë rajone të tjera ruse
14/06 11:55