Top Channel/ “10 vite pa Nikoletin”/ Në Durrës ekspozita në kujtim të piktorit Nikolet Vasia
29/07/2021 19:21

‘Në galerinë e arteve pamore të Durrësit u çel ekspozita ’10 vite pa Nikoletin’ në kujtim të piktorit të mirënjohur Nikolet Vasia, që përjetësoi në art shumë momente historike të kombit tonë, duke nisur nga puthja e flamurit nga Isa Boletini. Abaz Hado: Është një ngjarje për Durrësin të hapësh një ekspozitë për Nikolet Vasinë, pasi ai është një piktor me krijimtari të pasur që kanë lënë gjurmë në artin shqiptar. Janë disa vepra të rëndësishme të pikturës shqiptare me tematikë historike që mbajnë emrin e Nikolet Vasisë dhe nuk janë përsëritur më, pavarësisht tentativave të bëra.

Top Channel/ Artizania 96 vjeçare/ Shqiptarja nga Tuzi i malit të zi që krijon xhubletat
10/06 19:58
Top Channel/ Qershori i fëmijëve/ Aktivitetet muzikore me fëmijët e kryeqytetit
09/06 15:28
Top Channel/“Mirënjohja e qytetit”, Bashkia e Tiranës nderon Luan Omarin, Ismet Elezin e Njazi Jahon
09/06 15:27
Top Channel/ “Antigone Rock”. Teatri i Puglias interpreton në teatrin e Gjirokastrës
09/06 15:26
Top Channel/ Shkrimtari që frymëzohej në Apoloni/ Përkujtohet 100 vjetori i shkrimtarit Jakov Xoxa
09/06 15:23
Top Channel/ 100 vjetori i Jakov Xoxa/ Akademia e shkencave përkujton shkrimtarin dhe studiuesin
07/06 19:55
Top Channel/ Flasin arbëreshët, trashëgimia e përbashkët kulturore me Italinë
06/06 15:33
Top Channel/ Ekrani i Artit/ Në Shkodër u zhvillua edicioni i gjashtë i festivalit të filmit
05/06 20:52
Top Channel/ Koncerti solo i Olen Çezarit/ Gjirokastër, përshëndet festën kombëtare të Italisë
05/06 12:33
Top Channel/ Sezoni turistik, panairi i artizanatit, kulinarisë e turizmit në Dropull
04/06 12:18
Top Channel/ Karnavalet zbukurojnë Korçën, marrin pjesë 30 grupe nga Shqipëria e Ballkani
03/06 22:07
Top Channel/ Karnavalet e Korçës/ Paradë e pjesëmarrësve nga i gjithë ballkani
03/06 20:00
Top Channel/ Mbrëmje tringjyrëshe/ Në Tiranë kremtohet lindja e republikës së Italisë
02/06 20:02
Top Channel/ Teknologjia e fundit! Mbahet takimi i 800 kërkuesve të teknologjisë e inovacionit
02/06 19:59
Top Channel/ “Busulla magjike”, shfaqja e veçantë dhe ekspozitë pikture
02/06 15:31
Top Channel/ “Fytyra e një kohe të pasigurt”/ Ekspozita personale e piktorit Mikel Temo
01/06 19:57
Top Channel/ Qendra e artit “Agimi”, kinemaja më e vjetër në Tiranë kthehet në qendër arti
01/06 15:03
Top Channel/ Rikthehet festivali i Gjirokastrës! Grupet muzikore nga e gjithë Shqipëria dhe diaspora
01/06 12:43
Top Channel/ Universiteti i Arteve organizon koncertin “Music Forever” me studentët e Kantos
01/06 11:09
Top Channel/ Viti i Xhubletës shqiptare/ Për një vit do jetë imazhi në çdo dokument
31/05 19:56