Protestë për tokat/ Banorët e Nivicës: E fituam me ligjin 7501
12/10/2020 15:42

Banorët e Nivicës kanë vijuar të protestojnë ndaj institucioneve publike që sipas tyre mbajnë peng për gati tri dekada pronën e kthyer me ligjin 7501 në gjirin e Kakomesë. Këtë herë banorët e Nivicës protestuan para prokurorisë së Sarandës duke e akuzuar atë për mosveprime në lidhje me kallëzimet e kryera për zaptimin e një sipërfaqeje toke prej 110 ha, territor që përfshin edhe 20,5 ha që 1005 banorë e kanë përfituar me ligjin 7501 dhe që ju është njohur nga shkalla më e lartë e gjyqësorit. Banorët pretendojnë se në mënyrë të qëllimshme ASHK Sarandë nuk ju ka dhënë certifikatat e pronësisë ndërsa kallëzimi për rastin në fjalë nuk ka asnjë progres. Në total banorët e Nivicës zotërojnë AMTP për rreth 464 ha tokë por ende asnjë banor nuk ka dokumenta pronësie. Komuniteti i Nivicës përfaqëson një rast unik të përpjekjeve për të regjistruar pasurinë përfshi këtu dhjetëra seanca gjyqësore, protesta dhe sorrollatje nga një institucion në tjetrin

Top News- Zjarret ‘pushtojnë’ Mirditën/ OSSHE ‘ul çelësin’, helikopteri në ndihmë të zjarrfikësve
07/08 18:34
Top Channel/ Merr flakë kodra në Kashar, zjarri po përhapet me shpejtësi shumë pranë banesave
07/08 18:27
Top Channel/ Vijojnë zjarret në zonën e Bukmirës, banorët detyrohen të braktisin banesat e tyre
07/08 17:59
Top Channel/ Mjetet nisin lundrimin, në Vlorë policia verifikoi dokumentacionin pas bllokimit
07/08 17:43
Top Channel/ Aksident në Llogara, trafik i rënduar i automjeteve
07/08 17:42
Top News- Rekord udhëtarësh në portin e Durrësit/ Dhjetë mijë veta me traget në më pak se 24 orë
07/08 17:31
Top News- Kontrolle e verifikime në Himarë/ Sekuestrohen 3 mjete lundruese, mes tyre një gomone
07/08 17:28
Top News- Përfundon ultimatumi për Ramën/ Shoqëria civile në protestë, Berisha e Meta në krah
07/08 17:27
Top Channel/ Merr flakë në ecje autobusi i linjës Durrës-Porto Romano, asnjë i lënduar
07/08 17:16
Top Channel/ Piku i sezonit, 10 mijë persona me tragete drejt Durrësit
07/08 16:22
Top Channel / Fundjava në Tiranë / As në plazh, as në mal por te liqeni
07/08 15:56
Top Channel / Pushimet në juglindje/ Strehë nga vapa në Voskopojë
07/08 15:44
Top Channel / Lundrimi në Velipojë/ Protestojnë drejtuesit e mjeteve ujore
07/08 15:37
Top News – Bregdeti i Tales mirëpret turistët/ Qetësi dhe pastërti, problem mbetet infrastruktura
07/08 15:35
Top Channel /Të jetosh me pasojat e zjarrit/Familja në Gjirokastër kërkon ndihmë, iu dogj shtëpia
07/08 15:33
Top Channel / Kulmi i sezoni / 10 000 vetë mbërrijnë me tragete në një ditë në Durrës
07/08 15:31
Top Channel/ Gushti nisi me aksidente! Jo vetëm me makina, por edhe me motor dhe si këmbësorë
07/08 15:29
Top Channel / Zjarret, 23 vatra/ Zjarre në Mirditë, Kolonjë, dhe Elbasan
07/08 15:21
Top News-Nga kontrollet në rrugë tek ato në det/ Bilanci i policisë, 17 operacione përgjatë një jave
07/08 15:01
Top Channel/ Disa ditë pas tragjedisë në Potam, bllokohen tre mjete lundruese
07/08 14:52