Luran Ahmeti humb jetën nga Covid/ Aktori shqiptar nga Shkupi,46 vjeç, nuk i mbijetoi dot infektimit
26/03/2021 15:34

Aktori shqiptar nga Shkupi, Luran Ahmeti ka ndërruar jetë në moshën 46-vjeçare për shkak të Covid 19, i shtruar në Klinikën Infektive në Shkup. Aktori i Teatrit Shqiptar të Shkupit ishte i njohur për shumë role, jo vetëm në ekranet shqiptare por edhe në role në filmin “Taken”, përkrah Leeam Neeson apo serialeve turke. Ahmeti ka interpretuar në disa prej serive të serialit “O sa mirë”, në Kosovë. Të shumta kanë qenë mesazhet ngushëlluese në rrjete sociale që nga artistë e miq, në të gjitha trevat ku flitet shqip, ministra e politikanë duke e quajtur këtë, një humbje të pazëvendësueshme, që lë një zbrazëti të madhe në artin dhe kulturën tonë shqiptare. Skenës artistike teatrale e kinematografike do t’i mungojë talenti dhe profesionalizmi i Luranit, i cili në skenat e huaja nuk përfaqësoi vetëm veten e tij, por dhe vlerat e artit shqiptar.

Top Channel/ Pikturat e Shpëtim Kërçovës/ Autori vjen me ekspozitën e tij më të madhe personale
10/05 19:57
Top Channel/ Galeria “Artkand”, në episodin e dhjetë u prezantuan 6 vepra të reja
09/05 12:29
Top Channel/ “Exlusive”, rrugëtimi i Luan zhegut, një dokumentar për kantautorin e njohur shqiptar
09/05 11:52
Top Channel/ Ditari intim i ulqinakes, hapet në Shkodër ekspozita e Vahida Hasanaga Nimanbegu
03/05 15:28
Top Channel/ Veprat e Artkand, mbi 50 vepra e shitje çdo javë
02/05 12:38
Top Channel/ Piktori i dritës dhe natyrës, sot “Exclusive” për Zef Kolombin
02/05 10:52
Top Channel/ Pikturat murale/ Godinat e braktisura në ish uzinën e sodën në Vlorë marrin jetë
01/05 19:56
Top Channel/ Biblioteka e Lumo Skëndos, ekspozohet në ditën botërore të Librit
23/04 19:34
Top Channel/ “Ditët e Librit”/ Do të vijnë në shqip 6 libra të rëndësishëm të letërsisë europaine
21/04 20:02
Top Channel/ “Love” triumfon në SHBA/ Genti Kame u shpall aktori më i mirë protagonist
20/04 19:59
Top Channel/Vajza që zgjodhi gdhendjen. Ekspozitë në 75-vjetorin e Liceut
19/04 12:38
Top Cahnel/ Galeria “Artkand”/ Prezantohet “Vajza me Lule” e autorit Abdurrahim Buza
18/04 20:19
Top Channel/ “Artkand”.Prezantohet “Vajza me Lule” e autorit Abdurrahim Buza, një vepër e vitit 1982
18/04 12:32
Top Channel/ Shkodra në një ekspozitë/ Fotografitë me banesat tradicionale qindra vjeçare
17/04 20:09
Top Channel/ Ekspozita e shpresës/ Përjetimi i Najada Hamzës në një vit pandemik
16/04 19:58
Galeria “Artkand”, gjashtë episode, mbi 36 vepra të prezantuara dhe gjashtë shitje deri tani
11/04 13:09
Në përkujtim të Edith Durham/ Botimi i Muzeut Kombëtar në 75 vjetorin e ndarjes së saj nga jeta
09/04 20:04
112 veprat e Sali Shijakut/ Për herë të parë ekspozohen edhe 12 nudot në vizatim të piktorit
08/04 19:54
Kur Italia pushtonte Shqipërinë/ 7 prill 1939, rezistenca e vetme në Durrës dhe Shkodër
07/04 19:58
“ABC-ja”, rikthehet tek Mësonjtorja/ Në muze rikthehen edhe bankat historike. Reagimi pas protestave
07/04 15:35