Lindje Perendim: “Top-destinacioni i verës”, strategjia që përdori Greqia për të rihapur turizmin!
02/05/2021 17:15

Një muaj më parë, Greqia raportonte e pafuqishme një rritje eksponenciale të rasteve të reja me koronavirus. Shifrat ishin alarmuese: Infektimet ditore arritën më shumë se dyfishin, nga 1,724 në 4,340, me Atikën epiqendër kryesore të makthit i cili bëri të davariteshin të gjithë arritjet e shënuara nga vendi fqinj gjatë valës së parë të sëmundjes, kur Greqia u lavdërua gjerësisht për frenimin efikas të koronavirusit, cka rezultoi në një numër më të ulët vdekjesh e infektimesh se në pjesë të tjera të Europës. Suksesi i asaj periudhe, nuk u reflektua dot edhe në valën e re të pandemisë, që e vendosi nën një trysni të jashtëzakonshme sistemin shëndetësor, me shtim jetësh të humbura, infektimesh e intubimesh. Së fundi, u kalua dhe një tjetër prag: Greqia kapërceu kufirin e 10 mijë vdekjeve nga Covid 19, e spitalet janë plot. Por pavarësisht kësaj panorame të zymtë, autoritetet vendase po përgatiten të rihapin vendin për turistët në mesin e muajin maj. Cili është sekreti i tyre? Çfarë strategjie kanë ndjekur greket ndryshe nga të tjerët?

Lindje Perëndim: Qeliza të rralla, nitrogjen i lëngshëm-si po bëhen të pavdekshëm miliarderët!
19/09 17:15
Lindje Perëndim/ 11 shtatori:dy orët që ndryshuan SHBA dhe hijet e dyshimit: “Asnjë hebre i vrarë”?
11/09 17:15
Lindje Perëndim: Përse Amerika ka humbur çdo luftë që prej Luftës së Dytë Botërore?
05/09 17:15
Lindje Perëndim: Eutanazia, dilema e madhe morale: Është ndihmë apo vrasje?!
31/08 18:00
Lindje Perëndim:Kush janë “Të tmerrshmit” e Ballkanit, që kanë kapur tregtinë e paligjshme globale!
29/08 17:15
Lindje Perendim/ Kush i financoi vërtet talebanët, çfarë nuk u tha kurrë nga lufta e Afganistanit
22/08 17:15
Lindje Perëndim: Kur armikun e ke në telefon, kush qëndron pas “të tmerrshmit” Pegasus!
01/08 17:15
Top Channel/Lindje Perëndim: UFO-t, cfarë fshehu raporti i Pentagonit? Çfarë ka në ishujt Solomon?
18/07 17:15
Top Channel/ Lindje Perëndim: BE zgjohet nga gjumi, investime gjigande në Ballkan “kundër Kinës”!
11/07 17:15
Top Channel/Lindje Perëndim-Çfarë e pret planetin? Apokalipsi i klimës: Vapa mbytëse, vetëm fillimi!
04/07 17:15
Lindje Perëndim: Robert Schuman, përse po bëhet shenjtor themeluesi i BE-së?
27/06 17:15
Lindje Perëndim: Në sitën e Amerikes, plani “sekret” i Bidenit për Ballkanin
20/06 17:15
Lindje Perëndim: Si ia doli mashtruesi turk të largohej me 2 miliardë USD nën hundën e policisë!
13/06 17:15
Lindje Perëndim: Plani i fshehtë i Kinës për të sunduar botën!
06/06 17:15
Lindje Perëndim: Sarkozy, Sanader, Gruevski: Kur të “paprekshmit”, nuk i shpëtojnë dot drejtësisë!
30/05 17:15
Lindje Perëndim: Lodhja e Ballkanit nga pritja e zgjerimit, a po zgjohet më në fund BE?
23/05 17:15
Lindje Perëndim: Fundi i një epoke, gabimi që bëri Merkel dhe që po i kushton pushtetin CDU-së
16/05 17:15
Lindje Perëndim/ Grushti i shtetit ne Francë, kush po “kërkon kokën” e Emmanuel Macron?
09/05 17:15
Lindje Perendim: “Top-destinacioni i verës”, strategjia që përdori Greqia për të rihapur turizmin!
02/05 17:15
Lindje Perëndim: Ndryshimi i kufijve kush po kërkon të ndezë ‘fuçinë e barutit’ në Ballkan
24/04 18:00