Lindje Perëndim: Pjesa e errët e së shkuarës në regjimin komunist që Merkel s’dëshiron ta kujtojë!
13/03/2021 17:15

Kur pandemia ishte në fillesat e saj vitin e kaluar, Angela Merkel veproi shpejt. Me testime masive e masa urgjente, Gjermania arriti të shmangte skenarë apokaliptikë si ai I Italisë, dhe të kthehej në një histori suksesi të menaxhimit të hovit epidemik, duke e dëshmuar kështu edhe një herë vërtetësinë e reputacionit global të një shteti të njohur për efikasitetin e vet. Berlini mbante presidencën e Këshillit të BE-së, dhe në krye të Komisionit Europian kishte aleaten e vet, ish ministren gjermane të mbrojtjes, Ursula Von der Leyen. Kur erdhi fjala tek sigurimi I vaksinave, Merkel, insistoi qe BE-ja të fokusohej tek garantimi I dozave si një bllok I tëre në vend që Gjermania dhe shtetet e tjera anëtare të përpiqeshin ta bënin një gjë të tillë individualisht. Por reagimi I Brukselit ka qenë e ngadaltë e I pllakosur nga vonesa, e këtu, nuk vonoi që gishti I fajit të drejtohej edhe nga ajo që u konsiderua si ideatorja e përgjigjes së calë në këtë situatë krize, kur sytë e popujve janë drejtuar nga liderët e tyre për zgjidhje e cdo gabim, qoftë ai edhe më I vogli, amplifikohet. Cfarë ka lidhje ka kjo megjithatë, me një pjesë të errët të shkuarës së kancelares në regjimin komunist, të cilat ajo vetë është përpjekur t`i harrojë…

Lindje Perëndim: Qeliza të rralla, nitrogjen i lëngshëm-si po bëhen të pavdekshëm miliarderët!
19/09 17:15
Lindje Perëndim/ 11 shtatori:dy orët që ndryshuan SHBA dhe hijet e dyshimit: “Asnjë hebre i vrarë”?
11/09 17:15
Lindje Perëndim: Përse Amerika ka humbur çdo luftë që prej Luftës së Dytë Botërore?
05/09 17:15
Lindje Perëndim: Eutanazia, dilema e madhe morale: Është ndihmë apo vrasje?!
31/08 18:00
Lindje Perëndim:Kush janë “Të tmerrshmit” e Ballkanit, që kanë kapur tregtinë e paligjshme globale!
29/08 17:15
Lindje Perendim/ Kush i financoi vërtet talebanët, çfarë nuk u tha kurrë nga lufta e Afganistanit
22/08 17:15
Lindje Perëndim: Kur armikun e ke në telefon, kush qëndron pas “të tmerrshmit” Pegasus!
01/08 17:15
Top Channel/Lindje Perëndim: UFO-t, cfarë fshehu raporti i Pentagonit? Çfarë ka në ishujt Solomon?
18/07 17:15
Top Channel/ Lindje Perëndim: BE zgjohet nga gjumi, investime gjigande në Ballkan “kundër Kinës”!
11/07 17:15
Top Channel/Lindje Perëndim-Çfarë e pret planetin? Apokalipsi i klimës: Vapa mbytëse, vetëm fillimi!
04/07 17:15
Lindje Perëndim: Robert Schuman, përse po bëhet shenjtor themeluesi i BE-së?
27/06 17:15
Lindje Perëndim: Në sitën e Amerikes, plani “sekret” i Bidenit për Ballkanin
20/06 17:15
Lindje Perëndim: Si ia doli mashtruesi turk të largohej me 2 miliardë USD nën hundën e policisë!
13/06 17:15
Lindje Perëndim: Plani i fshehtë i Kinës për të sunduar botën!
06/06 17:15
Lindje Perëndim: Sarkozy, Sanader, Gruevski: Kur të “paprekshmit”, nuk i shpëtojnë dot drejtësisë!
30/05 17:15
Lindje Perëndim: Lodhja e Ballkanit nga pritja e zgjerimit, a po zgjohet më në fund BE?
23/05 17:15
Lindje Perëndim: Fundi i një epoke, gabimi që bëri Merkel dhe që po i kushton pushtetin CDU-së
16/05 17:15
Lindje Perëndim/ Grushti i shtetit ne Francë, kush po “kërkon kokën” e Emmanuel Macron?
09/05 17:15
Lindje Perendim: “Top-destinacioni i verës”, strategjia që përdori Greqia për të rihapur turizmin!
02/05 17:15
Lindje Perëndim: Ndryshimi i kufijve kush po kërkon të ndezë ‘fuçinë e barutit’ në Ballkan
24/04 18:00