Lindje Perëndim: Përplasja e Erdoganit me perëndimin, dhe roli në hije i Rusisë!
20/12/2020 17:15

Reagimi i shteteve kryesore arabe ndaj "planit të paqes" në Lindjen e Mesme të Donald Trump, ishte ai i pranimit në heshtje. Duket se udhëheqësit e Egjiptit, Arabisë Saudite dhe Emirateve të Bashkuara Arabe më shpejt do të braktisnin palestinezët, thotë the Guardian, sesa të mërzisnin aleatin e tyre të madh kundër Iranit në Shtëpinë e Bardhë. Një lider rajonal megjithatë, u vecua nga të tjerët. Rexhep Tajip Erdoğan ishte i zemëruar me atë që e pa si një grabitje izraelite të mbështetur nga SHBA, dhe nuk ngurroi ta thoshte hapur. Erdogani, në pushtet tashme prej gati dy dekadash, e paraqet veten si një lider për të gjithë myslimanët. Por ndonëse mjaft popullore mes mbështetësve, politika e tij e rivendosjes dhe zgjerimit të ndikimit rajonal historik të Turqisë, sfida e hapur që I bëri Trumpit, ndërhyrjet në Siri e Libi apo bashkëpunimi me Rusinë dhe përplasjet e rregullta me BE-në, e kanë vënë në një kurs përplasjeje me perëndimin.

Lindje Perëndim/ Rikthehet fantazma e konfliktit në Kosovë, loja “e pistë në hije” e Beogradit!
26/09 17:15
Lindje Perëndim: Qeliza të rralla, nitrogjen i lëngshëm-si po bëhen të pavdekshëm miliarderët!
19/09 17:15
Lindje Perëndim/ 11 shtatori:dy orët që ndryshuan SHBA dhe hijet e dyshimit: “Asnjë hebre i vrarë”?
11/09 17:15
Lindje Perëndim: Përse Amerika ka humbur çdo luftë që prej Luftës së Dytë Botërore?
05/09 17:15
Lindje Perëndim: Eutanazia, dilema e madhe morale: Është ndihmë apo vrasje?!
31/08 18:00
Lindje Perëndim:Kush janë “Të tmerrshmit” e Ballkanit, që kanë kapur tregtinë e paligjshme globale!
29/08 17:15
Lindje Perendim/ Kush i financoi vërtet talebanët, çfarë nuk u tha kurrë nga lufta e Afganistanit
22/08 17:15
Lindje Perëndim: Kur armikun e ke në telefon, kush qëndron pas “të tmerrshmit” Pegasus!
01/08 17:15
Top Channel/Lindje Perëndim: UFO-t, cfarë fshehu raporti i Pentagonit? Çfarë ka në ishujt Solomon?
18/07 17:15
Top Channel/ Lindje Perëndim: BE zgjohet nga gjumi, investime gjigande në Ballkan “kundër Kinës”!
11/07 17:15
Top Channel/Lindje Perëndim-Çfarë e pret planetin? Apokalipsi i klimës: Vapa mbytëse, vetëm fillimi!
04/07 17:15
Lindje Perëndim: Robert Schuman, përse po bëhet shenjtor themeluesi i BE-së?
27/06 17:15
Lindje Perëndim: Në sitën e Amerikes, plani “sekret” i Bidenit për Ballkanin
20/06 17:15
Lindje Perëndim: Si ia doli mashtruesi turk të largohej me 2 miliardë USD nën hundën e policisë!
13/06 17:15
Lindje Perëndim: Plani i fshehtë i Kinës për të sunduar botën!
06/06 17:15
Lindje Perëndim: Sarkozy, Sanader, Gruevski: Kur të “paprekshmit”, nuk i shpëtojnë dot drejtësisë!
30/05 17:15
Lindje Perëndim: Lodhja e Ballkanit nga pritja e zgjerimit, a po zgjohet më në fund BE?
23/05 17:15
Lindje Perëndim: Fundi i një epoke, gabimi që bëri Merkel dhe që po i kushton pushtetin CDU-së
16/05 17:15
Lindje Perëndim/ Grushti i shtetit ne Francë, kush po “kërkon kokën” e Emmanuel Macron?
09/05 17:15
Lindje Perendim: “Top-destinacioni i verës”, strategjia që përdori Greqia për të rihapur turizmin!
02/05 17:15