Lindje Perëndim/ Grushti i shtetit ne Francë, kush po “kërkon kokën” e Emmanuel Macron?
09/05/2021 17:15

60 vjet pasi lideri ikonik i saj Charles de Gaulle u përball me një tentativë për grusht shteti nga gjeneralë rebelë, të tërbuar nga vendimi I tij për tërheqje nga Algjeria, daullet e konfliktit civil gjëmuan sërish në Francë. Prej ditësh, media dhe politika vendase është pushtuar nga lajmet mbi letrën e hapur të një ish-kapiten xhandarmërie, firmosur nga më shumë se 2000 ish- ushtarakë e personel aktiv, burra e gra, ku rreshtohen “rreziqet vrastare” me të cilat përballet vendi dhe paralajmërohet se nënshkruesit “ nuk mund të qëndrojnë indiferentë për fatin e atdheut të tyre të bukur”. Me tone dramatike, letra përshkruan rreziqet nga “islamizmi dhe hordhitë e periferive”. “Ata që drejtojnë këtë vend duhet në mënyrë urdhërore të gjejnë kurajon për të çrrënjosur këto rreziqe”, ishte mesazhi i prerë, i lëshuar jo më kot në përvjetorin e grushtit të dështuar të shtetit të vitit 1961. Një paralajmërim i fortë për Macron, por a do të përmbyset presidenti francez? Cili është rreziku real që i kanoset atij?

Lindje Perëndim: Qeliza të rralla, nitrogjen i lëngshëm-si po bëhen të pavdekshëm miliarderët!
19/09 17:15
Lindje Perëndim/ 11 shtatori:dy orët që ndryshuan SHBA dhe hijet e dyshimit: “Asnjë hebre i vrarë”?
11/09 17:15
Lindje Perëndim: Përse Amerika ka humbur çdo luftë që prej Luftës së Dytë Botërore?
05/09 17:15
Lindje Perëndim: Eutanazia, dilema e madhe morale: Është ndihmë apo vrasje?!
31/08 18:00
Lindje Perëndim:Kush janë “Të tmerrshmit” e Ballkanit, që kanë kapur tregtinë e paligjshme globale!
29/08 17:15
Lindje Perendim/ Kush i financoi vërtet talebanët, çfarë nuk u tha kurrë nga lufta e Afganistanit
22/08 17:15
Lindje Perëndim: Kur armikun e ke në telefon, kush qëndron pas “të tmerrshmit” Pegasus!
01/08 17:15
Top Channel/Lindje Perëndim: UFO-t, cfarë fshehu raporti i Pentagonit? Çfarë ka në ishujt Solomon?
18/07 17:15
Top Channel/ Lindje Perëndim: BE zgjohet nga gjumi, investime gjigande në Ballkan “kundër Kinës”!
11/07 17:15
Top Channel/Lindje Perëndim-Çfarë e pret planetin? Apokalipsi i klimës: Vapa mbytëse, vetëm fillimi!
04/07 17:15
Lindje Perëndim: Robert Schuman, përse po bëhet shenjtor themeluesi i BE-së?
27/06 17:15
Lindje Perëndim: Në sitën e Amerikes, plani “sekret” i Bidenit për Ballkanin
20/06 17:15
Lindje Perëndim: Si ia doli mashtruesi turk të largohej me 2 miliardë USD nën hundën e policisë!
13/06 17:15
Lindje Perëndim: Plani i fshehtë i Kinës për të sunduar botën!
06/06 17:15
Lindje Perëndim: Sarkozy, Sanader, Gruevski: Kur të “paprekshmit”, nuk i shpëtojnë dot drejtësisë!
30/05 17:15
Lindje Perëndim: Lodhja e Ballkanit nga pritja e zgjerimit, a po zgjohet më në fund BE?
23/05 17:15
Lindje Perëndim: Fundi i një epoke, gabimi që bëri Merkel dhe që po i kushton pushtetin CDU-së
16/05 17:15
Lindje Perëndim/ Grushti i shtetit ne Francë, kush po “kërkon kokën” e Emmanuel Macron?
09/05 17:15
Lindje Perendim: “Top-destinacioni i verës”, strategjia që përdori Greqia për të rihapur turizmin!
02/05 17:15
Lindje Perëndim: Ndryshimi i kufijve kush po kërkon të ndezë ‘fuçinë e barutit’ në Ballkan
24/04 18:00