“Ligji për pakicat, antikombëtar”/ Kundërshtohet me forcë projekti për “300 firmat”
01/07/2020 19:38

Një grup prej jo më pak se 300 vet, mund të përcaktohen dhe të njihen si pakicë kombëtare në vendin tonë. Këtë parashikon projektvendimi i hartuar nga Ministria e brendshme, e cila të mërkurën i kërkoi mendim shoqërisë civile, mes tyre, historianëve, profesorëve dhe juristëve. Por debateve, pjesa më e madhe kërkuan ndryshimin e ligjit. Për profesor Përparim Kabon, në të, janë ngatërruar pakicat kombëtare me pakicat etnokulturore. “Në qoftë se ata 300 nuk e kanë të dokumentuar kombësinë jo shqiptare, si u lindka e drejta të shpallen minoritet?! E di çdo të thotë të jesh pakicë? Do të thotë që në një territor të caktuar të vendit, në raport me autoktonët duhet të jesh shumicë demografike, pra nqs marrim zonën e minoritetit në Gjirokastër, në aspektin demografik, ata që janë minoritarë duhet të jenë më shumë se ata që janë autoktonë. dhe nuk është çështja e 300 vetave. Janë ngatërruar pakicat kombëtare me pakicat etnokulturore”.

Top News – Kuçovë, baza e NATO/ Ratifikimi në kuvend i marrëveshjes
24/09 21:16
Renea ekzekuton 71 vjeçarin/ Pasi u zu me gruan plagosi 2 kalimtarë me kallashnikov
24/09 20:08
Kolegji nuk pret 25 prillin/ Do të shqyrtojë një ankesë të zgjedhjeve parlamentare të vitit 2017
24/09 20:05
Stres nga mungesa e udhëtimeve/ Pandemia ndërpreu çdo mundësi për turizëm jashtë vendit
24/09 19:54
Të armatosur deri në dhëmbë, shihni se si policia nis aksionin deri në ekzekutimin e 71-vjeçarit
24/09 19:30
Top News – Policia, 5 orë e ngujuar/ Elbasan, ekzekutohet 71 vjeçari
24/09 19:17
Pusi i naftës përfshihet nga flakët në Mallakastër
24/09 18:37
Njoftim i rëndësishëm për banorët e Sarandës, Borshit, Himarës, Dhërmiut, Vunoit e Palasës
24/09 18:23
Top News – Gjykata kushtetuese/ Kim falenderime Metës e Ruçit
24/09 18:21
Nxehet situata në Elbasan/ 71-vjeçari nuk dorëzohet, qëllon sërish, dëgjohet shpërthim në zonë!
24/09 18:06
Top News – Fjala e Metës në sesionin e OKB/ Tërmeti dhe pandemia
24/09 18:02
Top News – Asnjë humbje jete/ Koronavirusi, që prej qershorit
24/09 17:38
Asnjë viktimë gjatë 24 orëve, 134 të prekur me COVID në vendin tonë
24/09 16:48
Mbërrin zjarrëfikësja/ Tentohet të ndërhyhet nga ballkoni! 71- vjeçari nuk dorëzohet, snajperat gati
24/09 16:44
Top News – Betohet Evis Kushi/ Merr detyrën si Ministre e Arsimit
24/09 16:15
Elbasan, 71 vjeçari, plagosi me Kalashnikov dy kalimtarë. Rrethohet nga policia
24/09 15:55
Top News – Vakanca në Kushtetuese/ Presidenti e rishpall për herë të tretë
24/09 15:51
Memorandumi i UET/ Nënshkruhet me Kolegjin profesional të Tiranës
24/09 15:35
Identifikohet autori i atentatit/ Kamerat zbulojnë një 30-vjeçar që ndiqte Preng Gjinin
24/09 15:32
Në shtëpi të re pas tërmetit/ I jepen çelsat e shtëpisë dy familjeve në zonën e Kasharit
24/09 15:26