15 vjet në UNESCO/ Organizohen aktivitete në Gjirokastër
15/07/2020 15:35

Gjirokastra është duke celebruar hyrjen e saj në UNESCO me një seri aktivitetesh, të cilat është dashur të respektojnë edhe rregullat për Covid-19. “Do të vazhdojmë edhe sot të kemi muzikë në shesh, ambient festiv, paralelisht kemi edhe koncertin klasik dhe polifonik në kala”, u shpreh Loena Bakuli, shefe e turizmit. Megjithatë ajo që ka tërhequr vëmendjen e vizitorëve është ky panair artizanati dhe kulinarie, i cili vjen me oferta të reja këtë vit. Është si të thuash një vitrinë e produkteve jo vetëm për këtë vit por parashikon edhe trendin e produkteve për vitin e ardhshëm. “Kam sjellë produkte të reja të makaronave tradicionale, ka gjalpin, perimet, vezët dhe finjën. Finja që është hiri i drurit unë e kam mbledhur e kam situr, e kam zier dhe e kam përdorur për ta bërë më të shkrifët produktin. Ndoshta është i vështirë si vit. por unë për vete kam punuar. Kam pasur porosi goxha, sidomos në Tiranë.”

Top News – Kodi zgjedhor, ‘Venecia’/ ‘Jo procedurë urgjente, në dhjetor’
27/10 22:15
S’i shpëton dot aksionit të policisë e përplaset në trotuar, kapet shoferi duke shoqëruar 5 sirianë
27/10 21:13
Top News – Pandemia në Shqipëri/ KE: Humbën 34 mijë vende pune
27/10 19:58
Maskat, mbrojtja e parë/ Ekspertët shpjegojnë se sa rrezikojmë të pambrojtur
27/10 19:49
Kuvendi rrëzon dekretin e Metës/ Rama: Nuk hyjmë në aventurën që na fton Presidenti
27/10 19:40
Kthehen nga Siria katër fëmijë/ Rama: Nxjerrja e tyre nga ferri ishte e komplikuar
27/10 19:39
Top News – Vendimet e KLP/ Emëron disa drejtues e prokurorë
27/10 19:21
Top News – Covid, 7 jetë të humbura/ Mes viktimave dy bluza të bardha
27/10 18:11
Top News – Komuniteti Rom/ Takimi ministror për integrimin
27/10 17:59
Top News – Rrëzohet dekreti i Metës/ Kodi Zgjedhor mbetet i pandryshuar
27/10 17:57
Top News – Pandemia në Rajon/ Kosova pa ndryshim, shpërthen Bosnja
27/10 17:38
Top News – 621 gjoba për maskat/ Me covid në Kakavijë, 700.000 lekë
27/10 17:16
Intensifikohen gjobat e COVID, 621 qytetearë gjatë 24 orëve në vend
27/10 16:26
Padi kundër BKH/ Kandidatët e skualifikuar kërkojnë hetim
27/10 16:24
Gjermania në valën e dytë/ Në vend po diskutohet një mbyllje për të ulur infektimet
27/10 16:18
Ekspozita e 800 veprave/ Botimet më të vjetra në COD në kuadër të 100 vjetorit të Bibliotekës
27/10 16:16
Kuvendi rrezon dekretin e Metës/ Presidenti rrëzoi Kodin Zgjedhor. Mazhoranca do e rivotojë
27/10 16:10
Kthehen në shtëpi katër fëmijë/ Rama: Nxjerrja e tyre nga ferri ishte e komplikuar
27/10 16:08
Shpëton Universiteti Bujqësor! Regjistrohen 1350 maturantë, janë ende 450 kuota të lira
27/10 15:36
“Të ka mami zemër”/ Endri Dumani përqafon nënën e dajën pas kthimit nga ferri
27/10 15:35