Vuçiç uron nobelistin Handke: Serbia ju konsideron mik të vërtetë
11/12/2019 16:51

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, e uroi shkrimtarin austriak, Peter Handke, i cili të martën mori në një ceremoni zyrtare Çmimin Nobel për Letërsi. “Serbia ju konsideron mik të vërtetë. Më lejoni t’ju them se Nobelin për ju, ne e përjetojmë si të fituar nga njëri prej nesh. Tani, përveç Ivo Andricit, kemi edhe një tjetër laureat “, tha Vuçic, duke aluduar për shkrimtarin serb që fitoi Nobelin për Letërsi në 1961. Kreu i shtetit serb shtoi se Handke është shpërblyer me Nobel për “punën e jashtëzakonshme letrare, njohurinë dhe krijimtarinë”, por edhe për “cilësi të pakrahasueshme morale, guxim dhe dinjitet”. Shkrimtari austriak e pranoi të martën Nobelin e Letërsisë për vitin 2019, por kjo erdhi mes protestash të mëdha. Shoqatat e viktimave të luftës në Bosnje, vendosën një ekran gjigant elektronik në qendër të Sarajevës, duke portretizuar Handke, si një djall që qëndron pranë kafkave, me një mesazh ku thuhet “turp të keni”. Në Stokholm, grupe protestuesish vendosën slogane si “Jo Nobel për lajme të rreme”, dhe thirrje “Handke kërkoi ndjesë për viktimat e Srebrenicës. Sot!”. Ceremonia në Stokholm u bojkotua nga disa vende – përfshirë Kosovën, Shqipërinë dhe Bosnjën – për shkak të mbështetjes së zëshme të Handkes për ish-presidentin serb, Sllobodan Milloshevic, gjatë luftërave në ish-Jugosllavi, në vitet 1990. “Sot është ditë e turpshme për Evropën dhe njerëzimin”, shkroi në Tëitter ministri i jashtëm i Kosovës në largim, Behgjet Pacolli. Kjo, tha ai “tregon se Europa“, shkroi ai, “vuan nga harresa për atë çfarë ka ndodhur në Kosovë, Bosnjë e Kroaci“. Një turp e quajti dhënien e këtij çmimi edhe presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan, që tha se një lëvizje e tillë do të inkurajojë armiqtë e islamit dhe të njerëzimit.

Top News – Qindra viktima në Bejrut/ ‘Arrest shtëpie për përgjegjësit’
05/08 19:38
Top News – Bejrut, pas shpërthimit/ Ajër toksik, ikni nga qyteti
05/08 17:36
Top News – Vajzat më mirë se djemtë/ Mësimi në kohë pandemie
05/08 17:14
Top News – Ekonomia e Suedisë/ U godit më pak nga koronavirusi
05/08 17:06
Top News – Gjenova, ura e re/ Hapet dy vite pas tragjedisë
05/08 15:38
Top News – Italia, burim frymëzimi/ Shtohen infektimet në Evropë
05/08 15:38
Top News – Virgin Atlantik/ Falimenton kompania e miliarderit
05/08 15:38
Top News – Evropa në ‘flakë’/ Vatra zjarri në Francë e Itali
05/08 15:36
Top News – Vaksina e covid-19/SHBA, kërcënohet nga obeziteti
05/08 15:02
Top News – Statistikat e fundit/ Çfarë bënë britanikët në izolim
05/08 14:39
Top News – Gara për vaksinën/ Novavax eksperimenton një përgjigje të fortë imuniteti
05/08 12:33
Top News – Kanada, udhëzim i ri/ Obeziteti nuk përcaktohet nga pesha
05/08 12:06
Top News – Iasias kërcënon Kanadanë/ Stuhia la pas shkatërrim dhe disa viktima në SHBA
05/08 11:53
Top News – Amerika Latine/ Më shumë viktima të koronavirusit
05/08 11:27
Top News – ‘Katastrofë gjeneratash’/ Paralajmërimi i OKB për pandeminë
04/08 17:50
Top News – Rasti i George Floyd/ Videoja e fundit para vdekjes
04/08 16:41
Top News – Ekspertët në Francë/ Bëhuni gati për valën e dytë
04/08 16:13
Top News – Brenda një nate u bë milioner! Minatori fatlum nga Tanzania shet gurin e tretë
04/08 15:38
Top News – A janë disa njerëz të mbrojtur? Shumica nuk shfaqin probleme nga covid
04/08 15:24
Top News – Kthesa e Trump: Patriotët mbajnë maskën
04/08 15:20