Zbutet tensioni greko-turk
29/07/2020 14:51

Pas disa ditësh përshkallëzim tensioni dhe me flotat e tyre ushtarake përballë njëra tjetrës në Egje dhe Mesdheun Lindor gati për një konflikt ushtarak ,duket se Greqia dhe Turqia kanë vendosur të bëjnë nga një hap pas. Lajmin e ka konfirmuar në fillim zëdhënësi i presidentit turk Ibrahim Kalin që ka deklaruar se Rexhep Tayyp Erdogan ka kërkuar pezullimin për një muaj të operacioneve të kërkimit të hidrokarbureve pranë ishullit grek Kastelorizo , si një qasje konstruktive për negociatat dhe menjeherë janë parë anijet luftarake turke të kthehen në bazat ushtarake . Zyrtari turk madje ka shtuar se shtypi gjerman ka ekzagjeruar faktin që Greqia dhe Turqia kishin arritur në prag të një konflikti të armatosur , pavarësisht kontributit të zonjës Merkel në zbutjen e situatës, ndërsa ka theksuar se Turqia është e gatshme të ulet në tryezen e bisedimeve pa kushte dhe kritere.

Top News – Maqedoni, ish ministrja/ 4 vite burg për Jankullovskën
28/09 22:31
Top News – Gjuric për asociacionin: Hoti nuk i shpëton dot
28/09 15:39
Pompeo takon ministrin grek, biseda me Dhendias për krizën në Mesdheun lindor
28/09 15:35
Pompeo viziton Greqinë/ E dyta brenda pak muajve, mesazh për konfliktin me Turqinë
27/09 22:32
Top News – Prokuroria speciale/ Valë arrestimesh në Kosovë
25/09 18:23
Top News – Maqedonia në BE/ Bullgaria tenton ta bllokojë
24/09 20:00
Ekskluzive/ Dosja e Hagës! Akt-akuza e detajuar ndaj Hashim Thaçit
24/09 15:05
Top News – Maqedonishtja s’ekziston! Sofja, bllokadë Shkupit për në BE
24/09 12:28
Top News – Vuçiç dhe Hoti/ Takimi i radhës, në pikëpyetje
23/09 19:24
Top News – Viktimat e Covid 19/ Rënie në Kosovë, nuk lëviz Maqedonia
23/09 17:07
Pritet stuhi edhe në Sarandë/ Sinoptikanët grekë paralajmërojnë: Stuhia në veri të Jonit
23/09 12:56
Top News – Grenell në Beograd/ Marrëveshja do të sjellë vende punë
22/09 21:31
Top News – Kosova, asnjë vdekje/ Maqedonia drejt masave të reja
22/09 21:29
Top News – Vuçiç tërhiqet sërish/ Nuk jemi afër zgjidhjes politike
22/09 18:58
Ekskluzive/ Dosja e Hagës. Ja akuzat për Thaçin, Veselin dhe kupolën e UÇK
22/09 15:09
Top News – Deklarata e Grenell: Nuk duam fjalë boshe!
22/09 00:20
Top News – Diplomati për Serbinë/ S`ka ç`bën, do ta njohë Kosovën!
21/09 23:18
Top News – Vuçiç për Kosovën/ Jemi për zgjidhje kompromisi
21/09 22:47
Top News – Maqedoni, Covid/ Rrëmbehet i vdekuri nga spitali
21/09 18:24
Top News – Ambasadori në Serbi/ Izraeli njohu Kosovën me 4 shtator
21/09 17:02