Top News – Zjarr i dyshimtë në institutin rus / Prodhon avionë ushtarakë dhe raketa hapësinore
21/05/2022 16:47

Zjarrfikësit janë përballur të shtunën me flakët në një institut të rëndësishëm rus aerospacial. Zjarri u regjistrua në institutin qendror Aerodinamik në Zhukovsky, i përfshirë në kërkimet për avionë ushtarakë rusë. Ferri që mund të shihej në video të publikuara online, është më i fundit në një pikë strategjike në rusi gjatë luftës me ukrainën, me dyshime të shumta se mund të bëhet fjalë për akte sabotazhi. Zjarri nisi në nënstacionin energjetik që furnizon institutin, rreth 70 km në juglindje të Moskës, që ka qenë shumë i rëndësishëm në prodhimin e avionëve ushtarakë si Su-27, MiG-29 dhe MiG-31 si edhe të shumë raketave. Instituti po ashtu është përfshirë edhe në prodhimin e avionëve të tjerë Tu-204 dhe Ilushin 96-300. Nuk pati ndërkohë raporte për viktima apo të lënduar. Ai u bë institucioni i parë shkencor në Rusi që kombinoi studimet bazë, kërkimet e bëra, dizajnin strukturor, në prodhimin dhe testimin e avionëve. Javëve të fundit ka patur një seri zjarresh përfshirë një të martën në impiantin kimik të Novosibirskut.

Top News-“Grushti i shtetit në Rusi ka nisur”/CIA tregon “gjeneralët” që duan të rrëzojnë Putin
25/06 21:43
Top News – Erdogan kërcënon me vdekje zjarrvënësit/ Turqia “digjet” prej ditësh, largohen pushuesit
25/06 19:37
Top Channel/Rikthehen “Inkasit” me Zotin Diell, vërshojnë turistët në Peru!
25/06 16:51
Top News- Putin shkarkon gjeneralët e luftës/Presidenti merr në dorë komandën e ushtrisë në Ukrainë
25/06 15:38
Top News-SHBA kërkon hapjen e negociatave!/Shqipëria dhe Maqedonia kanë plotësuar kushtet
25/06 15:33
Top Channel/Romë, greva nuk ndalon fluturimet: Kompanitë low cost, shkaku i trazirave!
25/06 15:25
Top Channel/Tentojnë kalimin në enklavën spanjolle, vdesin 18 emigrantë: Ranë nga muri rrethues!
25/06 15:22
Top Channel/Gjendet destrojeri i zhdukur amerikan: Në këtë thellësi, nuk qe zbritur ndonjëherë!
25/06 15:13
Top News- Pse Perëndimi ka nevojë për Erdogan!/Presidenti turk do të ‘përcaktojë’ fituesin e luftës
25/06 13:50
Top News- Europa përgatitet për dimër të vështirë/Plani i BE nëse Rusia ndërpret gazin
25/06 13:50
Top News- Gratë mësojnë si të përdorin Kalashnikovin/Gati për hyrjen e ushtrisë ruse në qytet
25/06 13:48
Top News – Antony Blinken mobilizon NATO-n /Nga samiti në Madrid tek përgatitjet e Shqipërisë
25/06 13:34
Top News – ‘Integrimi në BE, një pilulë antidepresive’/Rama, një mesazh për Europën dhe Moskën
25/06 13:04
Top Channel/ “Boll më”, ndërhyjnë amerikanët-DASH: Hapni negociatat me Tiranën e Shkupin!
25/06 12:57
Top News- Putin, i lumtur që nuk u hapën negociatat/BE përballet me kritika të forta për Ballkanin
25/06 12:56
Top Channel/Sulm terrorist në Novergji, dy të vdekur: Sulmohet bari i homoseksualëve!
25/06 11:49
Top Channel/Përmbysja e të drejtës së abortit, protesta në SHBA: Nis mbyllja e klinikave!
25/06 11:40
Top Channel/ Raportuesja për Kosovën: Samiti BE-Ballkani perëndimor, dështim total!
25/06 11:39
Top News- Masakër në një lokal nate në Oslo/Viktima dhe të plagosur, anulohet parada e LGBTQI
25/06 11:32
Top News- Vladimir Putin përgjigjet për grurin/A po shkakton Rusia krizë globale ushqimore
25/06 11:26