Top News – Zamira që ‘fundosi’ ish-ministrin/ ‘Jam betuar për drejtësi mbi arkivolin e djalit’
06/05/2021 16:43

Zamira Durda, nëna e shtatë vjeçarit që humbi jetën pas shpërthimeve masive të Gërdecit në vitin 2008, e ftuar në emisionin “Breaking” në Top Neës, i ka cilësuar këto hetime ‘një pikë të vogël në oqeanin e Gërdecit’, duke vënë në dukje edhe përpjekjen e saj 13 vjecare për të gjetur Drejtësi, dhe për të cilën ka shkuar deri në Strasburg. “Njoftimin e mora nga media. Është një pikë e vogël në oqeanin e Gërdecit, nuk është ndonjë entuziazëm i madh. Të shohim a do të rihapet hetimi nga SPAK. Jam zhgënjyer në të gjitha shkallët e gjyqësorit. Akuza për Mediun u mbyll në gjykatën e Lartë për shkak të imunitetit, prandaj kërkuam rihapjen e dosjes. Kërkojmë që dosja të rihapët në tërësi. Do vazhdoj të këmbëngul për drejtësi. Ti marrësh jetën një fëmije, nga predhat dhe municioni. Jam betuar para arkivolit të tim biri se do bëj drejtësi. Por, Durda nuk është e vetme në këtë përballje për të gjetur drejtësinë. Përfaqësuesi i saj ligjor dhe familjarëve të tjerë të viktimave të Gërdecit është Dorian Matlija, që përmes një lidhjeve skype me emisionin breaking në top neës tha se deri më tani mbrojtja ka ardhur më shumë për shkak të imunitetit të të akuzuarve.

Top News – Buxheti që vjen nga infrastruktura/ Bashkitë, si u gjetën fondet në emergjencë
20/06 14:38
Top News – Mjekët që presin për një vend pune/ Erdhi momenti, jo më kontrata specializantësh
20/06 13:41
Top News – Dy kërkesat për sezonin turistik/ Apel i fortë për anëtarët e komitetit teknik
20/06 13:28
Top News – Troket vala e të nxehtit afrikan/ Java e frikshme në Greqi, rrezikon Shqipëria!
20/06 12:59
Top Channel/ Vijnë vaksina të tjera kineze, Rama: Deri tani 1 milion doza vaksinash në Shqipëri
20/06 12:38
Top Channel/Një qershor si gushti,i nxehti dhe lirimi i masave sjellin dyndje pushuesish në bregdet
20/06 12:37
Top Channel/ “Shtëpi bari” në Shijak, arrestohen elektricistët. Pronarët në kërkim
20/06 12:35
Top Channel/ Plumba drejt lokalit, plagoset administratori dhe një kalimtar në Sarandë
20/06 12:35
Top Channel/ Kjo është vila 3-katëshe në Shijak e kthyer në ‘shtëpi bari’
20/06 12:33
Top Channel/ Fundjava çon në plazh të gjithë qytetarët, Vlora ‘pushtohet’ nga turistët
20/06 12:31
Top Channel/ Festa e grurit në Fier, paradë autokombajnash mes këngëve dhe valleve
20/06 12:14
Top Channel/ Të gjithë për në plazh, trafik në dalje të Shkodrës
20/06 12:06
Top Channel/ Festa e Qershive ndez për dy netë “flakë” Beratin, këngët e vallet mbledhin turistët
20/06 12:02
Top Channel/ Qytetarët bllokohen në trafik në autostradën Tiranë-Durrës, makinat pësojnë defekte
20/06 11:58
Top Channel/ Plumba biznesmenit, plagoset edhe kalimtari. Ja vendi ku ndodhi plagosja në Sarandë
20/06 11:54
Top News – Shpikja britanike në mes të Shijakut/ ‘Shtëpitë bari’, dy elektricistë në pranga
20/06 11:42
Top News – Atentat në Sarandë, plagoset turisti/ Kush është pronari që u qëllua me 20 plumba
20/06 11:28
Top Channel/ Nga serenatat te elementët e karnavaleve, ‘Mbrëmje korçare’ në Gjirokastër
20/06 11:26
Top News – Trafik droge nga Pogradeci në Ohër/ Kufiri liqenor, linja e trafikantëve të vegjël
20/06 11:08
Top Channel/ Dritëhijet e Mid’hat Frashërit, debati i historianëve në ‘Exclusive’
20/06 11:02