Top News-Vuçiç, tjetër natë pa gjumë për Kosovën/ Takim me ministrin e brendshëm e shefin e ushtrisë
09/12/2022 14:19

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, njoftoi mëngjesin e së premtes se është takuar me ministrin e tij të Brendshëm dhe shefin e Shtabit të Përgjithshëm të ushtrisë serbe por ai nuk dha ndonjë detaj se për çfarë u diskutua. “Gjatë natës dhe mëngjesit me ministrin e Mbrojtjes, Millosh Vuçeviç, dhe shefin e Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura, Millan Mojsilloviç... Nuk ka dorëzim”, shkroi Vuçiç në llogarinë e tij në Instagram. Sigurisht që temë diskutimi ka qenë veriu i kosovës dhe zhvillimet më të fundit atje, me tensionet që nuk po dijnë të bien. Policia e Kosovës njoftoi mbrëmjen e të enjtes se kishte shtuar praninë e saj në veriun e mbetur tani pa ruajtës të rendit, për shkak të dorëheqjes së policëve serbë një muaj më parë dhe kjo preku menjëherë nervin e beogradit dhe popullatës serbe në veri. Më herët, shefi i zyrës për Kosovën në qeverinë e Serbisë, Petar Petkovic, tha se Serbia "do të shqyrtojë dërgimin e 1.000 forcave të saj të sigurisë" në Kosovë, duke e bazuar këtë në rezolutën 1244 të kombeve të bashkuara. Por një gjë e tillë, do të conte në një përshkallëzim të jashtëzakonshëm të situatës dhe pasojat do të ishin të paparashikueshme.

Top News – Asgjë tjetër përveç njohjes! Kosovë, opozita: Propozimi i BE, i papranueshëm
27/01 14:44
Top News- Daçiç kërkesë Turqisë ‘kundër’ Kosovës/ ‘Përdorni ndikimin tuaj, të zbatohen marrëveshjet’
26/01 17:37
Top News – Veriu i Kosovës ende pa policë / Shtyhet afati i konkursit për komunitetet jo shumicë
26/01 14:08
Top News – Sofja dhe Shkupi sërish në ‘llogore’/ Bullgaria tërheq ambasadorin nga Maqedonia e Veriut
26/01 12:57
Top News – Vuçiç pranë njohjes së Kosovës!/Presidenti përgatit terrenin për marrëveshje
25/01 19:47
Top News – Si po e kërcënon BE Vuçiç për Kosovën/ ‘Do kthejmë vizat dhe do të heqim investimet’!
25/01 17:55
Top News – ‘Bombë’ politike në Greqi!/ Mitsotakis ‘testohet’ pas skandalit të përgjimeve
25/01 16:03
Top News – Arrati si në filma, shqiptari e greku kundërvajtje në autostradë
25/01 15:06
Top News – Të gjithë kërkojnë Asosacionin…! Pas SHBA, edhe Gjermania: Të hidhen hapa përpara
25/01 14:50
Top News- Vrau ‘Amerikanin’, kapet në Greqi 38-vjeçari shqiptar
25/01 10:56
Top News – SHBA ‘presion’ Kurtit: Prano planin franko-gjerman
25/01 10:47
Top News – Asociacioni, pastaj pakti me Serbinë!/ SHBA nis punën, Kryeministri Kurti kundër
24/01 20:36
Top News – Ekzekutohet veterani i UÇK/ Vrasje, 300 mijë euro rryshfet e lidhje me politikën
24/01 16:58
Top News – Anijet e NATO pranë Shqipërisë!/ Luftanije amerikane dhe turke në Adriatik
24/01 16:54
Top Channel/ Serbët në Mitrovicë, protestë kundër Vucicit: “Por nuk duam as policët e Kosovës”!
24/01 12:10
Top News – Vuçiç me shpatulla pas murit! ’Më thanë-prano planin franko gjerman, përndryshe…’
24/01 11:52
Top News – Shqiptarët, në kurth nga kamerat/ Itali, i zoti i shtëpisë njoftoi karabinierët
23/01 21:50
Top News – Vrasja e ‘amerikanit’ në Greqi/ Zbulohen emrat e shqiptarëve të përfshirë
23/01 21:34
Top News – Incident në Veri të Kosovës / Serbi sulmoi policinë, plagoset
23/01 21:17
Top News – Borrell informon BE për Kosovën/ ‘Presim nisjen e planit evropian për paqen’!
23/01 20:31