Top News – Vuçiç merr vaksinën kineze/ Serbia, e para në Evropë që zgjedh Sinopharm
19/01/2021 20:10

Serbia i mori vaksinat të shtunën, me një milionë doza që erdhën me një avion të posacëm. Kjo është vaksina e tretë anti covid që përdoret në vend, pas asaj të Pfizer dhe Biontech dhe Sputnik V të rusisë. Presidenti aleksander Vucic njoftoi më herët të martën fillimin e fushatës masive të vaksinimit dhe tha se injektimet do të bëheshin në rreth 300 qendra në qytetet më të mëdha të serbisë. Vetë Vucic do të marrë vaksinën e Sinopharm në fundjavë. Serbia siguroi mbi 1 milionë doza të tre vaksinave dhe pranoi kushtet për shpërndarjen e gjashtë milionë dozave shtesë, tha kryeministrja Ana Brnabic. Sipas të dhënave, serbia është i pari vend evropian që aplikon vaksinën e sinopharm. Vendi kandidat për anëtarësim në BE, që po ashtu ka lidhje të ngushta politike me moskën dhe pekinin, nisi vaksinimin me vaksinën e pfizer dhe biontech më 24 dhjetor dhe brnabic u bë e para që e mori atë. Sinopharm thotë se vaksina e saj është 79 për qind efikase kundër koronavirusit të ri. Një tjetër vaksinë kineze, coronavac po aplikohet në turqi. Serbia ka rreth 380 milionë infektime dhe mbi 3700 viktima nga koronavirusi i ri. Deri në mes të janarit rreth 20500 persona janë vaksinuar në vend sipas shifrave zyyrtare.

Top News – Maqedonia e veriut/ Rriten sërish rastet, qeveria nën kritika për vaksinën
04/03 19:28
Pas tërmetit që tronditi Greqinë/ Në zonat më të goditura dhjetëra banorë e kalojnë natën jashtë
04/03 12:25
Grenell sulmon sërish Kurtin: Do t’i dalë kundër Bidenit, ç’ka thënë për Izraelin 
04/03 11:02
Top News – Vuçiç takon Lajçak: Serbia e gatshme për dialog me Kosovën
04/03 00:40
Top News – Maqedoni e Veriut/ Zoran Zaev merr votëbesimin nga kuvendi
03/03 20:07
Top News – Grenell sulmon Albin Kurtin: Është antiamerikan, kundërshton politikat e SHBA
03/03 00:52
Greqia në alarm nga infektimet/ Nga 2359 të infektuar, 1159 janë në Athinë. Mbi 300 në Selanik
02/03 22:34
Top News – Bosnje Hercegovina në vështirësi/ Serbia i dhuron 10 mijë doza vaksine anti covid
02/03 22:10
Top News – Mesazhe të forta nga Lezha/ Kurti, ` bashkim kombëtar çlirohuni nga kriza`
02/03 16:33
Top News – Marrëveshja Kosovë-Serbi/Lajçak, brenda mandatit të qeverisë Kurti2
02/03 12:27
Top News – 2 shqiptarët e kokainës në Greqi/ Arrestohet pas disa muajve hetime e përgjime
01/03 21:32
Top News – Mirosllav Lajçak sot në Kosovë/ Blloku europian më në fund vihet në lëvizje
01/03 11:25
Top News – Turqia i tregon forcën Greqisë/ Nis stërvitjen gjigande detare në Egje
27/02 16:50
Top News – Shqiptari që i shpëtoi atentatit/ Greqi, lëvizte me monopatinë dhe jelek antiplumb
27/02 12:26
Greqi, Ndryshon kodi penal/ Ashpërsohen ligjet për abuzimet seksuale
26/02 10:14
Top News – Politikanët serbë për Listën Serbe/ Është krejtësisht në darën e Vuçiçit
25/02 17:21
Top News – Vuçiç `në prag dëshpërimi`/ Presion për njohjen e Kosovës, SHBA e thotë hapur
23/02 22:10
Top News – Sulmi ndaj djalit të Rashiç/ Zyrtari serb, ishte i organizuar politikisht
23/02 20:26
Top News – Shkupi i përvishet Brukselit/ `BE nuk na ndihmoi me vaksinat`!
23/02 18:38
Top News – Kundër regjistrimit të popullsisë/ Opozita Maqedonase, avantazhon shqiptarët
21/02 15:35