Top News – Vjosa Osmani dhe Albin Kurti/ Emërojnë shefin e agjencisë së zbulimit në Kosovë
15/04/2021 22:23

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani dhe kryeministri Albin Kurti, emëruan si drejtorin e ri të përgjithshëm të agjensisë së Zbulimit në kosovë, Petrit Ajetin. Njoftimi erdhi nga zyra e presdidentes Osmani, ku mes të tjerash thuhet se Ajeti është i specializuar në disa programe ndërkombëtare në kuadër të zhvillimit profesional në fushën e Sigurisë dhe ka një përvojë pune 15 vjeçare në institucionet publike dhe private në fushën e sigurisë. Ai renditet i gjashti në rradhë si shef i Agjencisë së Zbulimit të Kosovës dhe pason në këtë post ish shefin e kësaj agjencie, Kreshnik Gashi, i cili në dhjetor të vitit të kaluar u shkarkua nga detyra. Në atë kohë vendimi erdhi pas pretendimeve se një inspektor i agjencisë kishte provuar të marrë disa dokumente nga kasaforta e presidencës më 6 nëntor 2020, një ditë pas dorëheqjes së ish presidentit Hashim Thaçi, cili ndodhet në Hagë për t'u përballur me akuzat për krime luftë dhe krime kundër njerëzimit. Përpjekja, sipas zyrtarëve të presidencës, thuhet të jetë bërë në praninë e tashmë ish sekretarit të zyrës së presidentit, Driton Gashi, i cili më herët kishte shërbyer si drejtor i Agjencisë së Zbulimit. Agjencia e Zbulimit u themelua pas pavarësisë së Kosovës, e cila u shpall në shkurt të vitit 2008. Tre prej shefave të saj dhanë dorëheqje ndërsa dy u shkarkuan duke bërë që asnjëri të mos përmbushë mandatin deri në fund.

Top Channel/ Helmimi i qenve të rrugës, fushata e dytë brenda vitit
16/05 13:21
Top Channel/ Censusi për Pelikanin kaçurrel, numërimi i species së rrallë, në Liqenin e Prespës
16/05 12:47
Top Channel/ Pastrimi në Krastë! Pas çdo pikniku mbulohet nga plehrat
16/05 12:35
Top Channel/ Të lindësh talent! Sonte në Exclusive historitë e fëmijëve gjeni në Shqipëri
16/05 12:30
Top Channel/ “Eja në Vlorë”! Qyteti bregdetar hap zyrtarisht sezonin turistik për këtë vit
16/05 12:20
Top News – Loja që rezultoi në tragjedi/ ‘5 maji’ strehë e municioneve luftarake dhe kanabis
16/05 12:08
Top Channel/ Ministrja Kushi uron të dielën me nxënësin e talentuar të liceut artistik në Tiranë
16/05 10:50
Top News – Tronditet ‘Vasil Shanto’/ Përplasi 3 këmbësorë, vihet në pranga 49 vjeçarja
16/05 10:48
Top Channel/ Video nga stacioni i shkatërruar! Pasojat e aksidentit të rëndë në “Vasil Shanto”
15/05 22:55
Top News – Atentatet mafioze, hetim nga Europol/ Nga Vlora në Elbasan, bandat që veprojnë
15/05 22:41
Top Channel/ 47-vjeçarja humb kontrollin, makina përfundon brenda lokalit. Plagosen dy këmbësore
15/05 21:59
Top Channel/ Qytetarët dalin në protestë në sheshin ‘Skëndërbej’, në mbështetje të Palestinës
15/05 20:51
Top News – A e kemi fituar betejën me covid! Në 24 orë, sërish numër i ulët i infektimeve
15/05 20:33
Top Channel/’Të falen gjobat e pandemisë’,Murrizi nismë për anulimin e dënimeve të ndalimqarkullimit
15/05 19:45
Top Channel/ Alergjikët duhet të vaksinohen/ Para vaksinimit të bëjnë testin nga çfarë kanë alergji
15/05 19:45
Top Channel/ Gjyqtarët e shkarkuar nën hetim, SPAK po kontrollon pasuritë
15/05 19:35
Top Channel/ Nëna e 5 fëmijëve ndihet e kërcënuar, ish-bashkëshorti e kërcënon se do ta vrasë
15/05 19:34
Top News – Vrasja e 27 vjeçarit Mehmet Qema/ Lihet në burg autori i dyshuar, Marius Dema
15/05 19:13
Top News – Eurodeputeti i ‘Agimit të Artë’/ Ekstradohet në Greqi, i dënuar me 13 vjet burg
15/05 19:12
Top News – Pastrimi i tunelit të Krrabës/ ARRSH: Ja si do bëhet lëvizja e mjeteve
15/05 19:11