Top News – Vëllezërit Bytyçi/ Vuçiç ”s’do” që ta zbardhë vrasjen
08/07/2020 17:51

Në përvjetorin e 21-të të vrasjes së vëllezërve Agron, Mehmet dhe Yll Bytyci, familjarë të tyre thanë se presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçic, ka “prova dhe mundësi” për të zgjidhur rastin e tyre, porse “i mungon vullneti”.Tre vëllezërit, shtetas amerikanë, me prejardhje nga Kosova, u arrestuan në vitin 1999 në Serbi, për kalim të paligjshëm të kufirit, sic pretendojnë zyrtarët serbë. Ata u liruan nga burgu por mw pas u vranw. Trupat e tyre u gjetën në një varr masiv, pranë Petrovo Sellos në lindje të Serbisë, në vitin 2001. “Vuçic i ka premtuar prej më shumë se 6 vjetësh Shteteve të Bashkuara dhe familjes sonë se do ta zgjidhë këtë rast. Në mënyrë private, ai ka hequr dorë nga emri i Goran Radosavlevicit. Vllastimir Gjorgjevic është gjithashtu përgjegjës”, thuhet në deklaratën e vëllezërve të viktimave, Fatos dhe Ilir Bytyci. “Vuajtja e familjes sonë nuk është e vetmja Vucic injoron. Presidenti serb mbron shumë kriminelë të tjerë të luftës. Bota, përfshirë administratën e presidentit Trump, e di se kjo është e vërtetë. Ata thjesht qëndrojnë të ngrirë përpara këtyre fakteve”, thuhet më tej në deklaratë. Dy policë të akuzuar për ndihmë në ekzekutimin e vëllezërve Bytyci, Sreten Popoviq dhe Millosh Stojanovic, u shpallen të pafajshëm me vendim të Gjykatës së Lartë në Beograd për krime lufte. Një rezolutë e miratuar nga Dhoma e Përfaqësuesve e Shteteve të Bashkuara tetorin e vitit të kaluar, u referohet fakteve për përfshirje në vrasje edhe të ish-zëvendësministrit të Brendshëm serb, Vllastimir Gjorgjevic, si dhe të ish-komandantit të xhandarmërisë serbe, Goran Radosavlevic Guri. Ky I fundit është aktualisht anëtar i partisë ne pushtet ne Serbi.

Mali i zi, shqiptarë janë të ndarë/ Do shkojnë në zgjedhje me dy lista kandidatësh
01/08 19:45
Top News – Situata nga Covid/ Maqedoni e Veriut, 7 viktima
01/08 19:32
Top News – Rriten rastet me Covid/ Greqi, shumë infektime në dy dasma
31/07 21:40
Emigrantët në rradhë për pashaportat/ Sërish kaos para ambasadës shqiptare në Athinë
31/07 13:00
Top News – Dialogu Kosovë-Serbi/ Sot takohen ekspertët në Bruksel
30/07 12:12
Top News – Zëdhënësi BE/ S`ka ultimatum për Beogradin!
29/07 20:46
Zbutet tensioni greko-turk
29/07 14:51
Top News – Tensione në Ballkan/ Serbia kërkon avionë ushtarakë
27/07 20:25
Top News – Pas Luginës së Preshevës, bashkojnë forcat për zgjedhje edhe shqiptarët e Malit të Zi!
26/07 15:50
Top News – Vuçiç për njohjet/ Do vazhdojmë fushatën nëse Kosova…
26/07 15:12
Top News – Punonjësit sezonale/ Greqia shtyn lejet deri në 31 dhjetor
26/07 12:16
Top News – Maqedonia e veriut/ 9 viktima të reja nga koronavirusi
25/07 18:42
Top News – Maqedonia e veriut/ Çertifikohet rezultati i zgjedhjeve
25/07 18:37
Talat Xhaferi në infektiv/ S’dihet nëse Kryeparlamentari i Maqedonisë së Veriut është me Covid-19
25/07 12:18
Ditë zie në Greqi për Shën Sofinë/ Kumbim kambanash kur nisi falja e besimtarëve myslimanë
25/07 12:15
Tensionet Greqi-Turqi/ Mitsotakis takohet me Tsipras, reagon edhe Macron
24/07 04:15
Bild: Merkel ndaloi luftën/ Tensionet Turqi-Greqi, Mitsotakis bisedon me Putin për krizën
23/07 13:10
Top News – Dialogu, Vuçiç: Amerikanët nuk janë “dorëzuar”
23/07 12:13
Top News – Rëndohet sërish bilanci/ Maqedoni, 10 viktima nga covid
22/07 18:04
Top News – Mali i Zi sërish shpall epideminë e koronavirusit
22/07 10:41