Top News – Vaksina për Babagjyshin/ Washington-i heq dorë nga plani
26/10/2020 12:07

Shtetet e Bashkuara anuluan planet për t’u ofruar performuesve të Santa Klausit qasje të hershme në vaksinën e koronavirusit në këmbim të ndihmës së tyre në promovimin e saj publik. Ata që veshin rrobën e kuqe të Babagjyshit të Vitit të Ri duhet të kishin qenë ndër të parët që do të merrnin vaksinën. Ky bashkëpunim festiv ishte pjesë e një fushate 250 milionë dollarëshe të qeverisë për të afruar sa më shumë personazhe të famshmë me vaksinën në momentin që ajo afrohet. Por autoritetet shëndetesore konfirmuan se është hequr dorë nga ky plan. Ric Erwin, president i shoqatës së babagjyshëve e cilësoi lajmin si thellësisht zhgënjyes. “Kjo ishte shpresa jonë më e madhe për Krishtlindjet 2020, dhe tani, nuk do të ndodhë më”, u shpreh ai. Ekzistencën e planit të Santas ia konfirmoi New York Times-it, departamenti vendas i shëndetësisë. Ideja i lindi ish zëvëndësndihmës sekretarit të këtij departamenti, Michael Caputo-s, i cili muajin e kaluar njoftoi largimin. Sipas Wall Street Journal, që në gusht Caputo i kishte thënë Erwin-it se vaksina mund të aprovohej në mesin e nëntorit. Por një zëdhënës i tha New York Times se sekretari i Shëndetësisë, Alex Azar nuk ishte në dijeni të planit të tashmë të anuluar të babagjyshëve.

Anglia ndahet në 3 nivele/ Pas 2 dhjetorit kalon nga Lokdown i plotë në 3 nivele masash shtrënguese
26/11 22:39
Greqia shtyn izolimin/ Masat kufizuese deri në 7 dhjetor, alarm për rastet e reja dhe viktimat
26/11 22:38
Top News – Luftë me armë shqiptare! Hetime, shkuan në Siri e Afganistan
26/11 22:32
Top News – Krim pasioni, ja dënimi/ Gruaja italiane murosi shqiptarin
26/11 21:44
Top News – Miliarderë në kohë covid/ Në pak muaj katërfishojnë pasurinë
26/11 21:20
Top News – Lufta për pushtet/ Kush kërkon vendin e Merkelit
26/11 21:14
Top News – Greqi, situate e rëndë/ 1 mijë të vdekur brenda 10 ditëve
26/11 19:59
Top News – PSG kujton Maradonen/ Homazh i ndjerë për legjendën – Pa koment
26/11 19:43
Top News – Krimi makabër në Zvicër/ Autori shqiptar, detajet tronditëse
26/11 18:38
Top News – Punonjësit e shëndetësisë/ Merkel: Për ta, vaksina para festave
26/11 17:14
Top News – Profecia e frikshme/ Çfarë tregon filmi për Covid 19
26/11 16:27
Top News – Moda e pandemisë/ Pizhamat-pjesë e garderobes SHIK
26/11 16:23
Top News – Varhelyi për tërmetin/ BE mbetet në krah të shqipërisë
26/11 16:21
Top News – Wadephul për negocjatat/ Shqipëria të përmbushe kushtet
26/11 16:18
Top News – Lajcak në krah të Vuçiç/ Qortime Kosovës se i ndaloi hyrjen
26/11 16:16
Top News – Turqi, grushti i shtetit/ Dënime me burgim të përjetshëm
26/11 15:17
Top News – Udhëtimet për festa/ Kryebashkiaku shkel rregullin i pari
26/11 15:16
Top News – Shkretëtira e Utah/ Shfaqet një objekt misterioz
26/11 12:18
Top News – Nga gjyqi në gjyq/ Trump fal ish-këshilltarin e tij
26/11 11:47
Top News – Fjalimi i Biden-it/ Luftë me virusin, jo njëri-tjetrin
26/11 11:46