Top News – Ukraina i bën llogaritë Putinit… / 172900 trupa të humbura nga fillimi i pushtimit
31/03/2023 14:53

Në përditësimin më të fundit të Ukrainës, për numrin e viktimave ruse në luftë, thuhet se janë 172,900 trupat ushtarake të vrara. Sipas zyrtarëve të kievit, rusia ka humbur 6,974 automjete të blinduara, 3610 tanke, 2671 mjete artilerie dhe 306 avionë ushtarakë. E ndërkohë që moska ka folur vetëm një herë për humbjet në radhët e saj, vitin e shkuar, perëndimi dhe ukraina kanë dalë disa herë me shifra të tilla. Tani, ekspertët paralajmërojnë se lufta në ukrainë do të zgjasë më shumë nga sa mund të ishte imagjinuar dhe këtë ide e përforcon akoma më shumë edhe dekreti i fundit i putinit, që kërkon rekrutimin në radhët e ushtrisë të 147 mijë trupave. Sipas shefit të Kremlinit, ky forcim i radhëve të ushtrisë ruse është i përvitshëm, ndërkohë që vetëm në shtator 120 mijë rusë të tjerë iu bashkuan forcave të armatosura. Në Rusi, të gjithë burrat e moshës 18 deri në 27 vjeç janë të detyruar të kryejnë shërbimin ushtarak për një vit, ose trajnimin ekuivalent gjatë kohës kur ndjekin arsimin e lartë.

Top Channel/ “1800 shqiptarë të dëbuar”, Sunak: Plani për emigracionin e paligjshëm po jep rezultate
05/06 22:13
Top News – ‘La Mamma’ e bandës së drogës/ Si rekrutoi këngëtaren bosi shqiptar i trafikut në Itali
05/06 20:41
Top News – Rinumërimi i votave të 14 Majit/ Në Rrogozhinë nuk ndryshon gjë, do hapet edhe Belshi
05/06 20:41
Top Channel/ “Do përdorim çdo opsion”!Blinken: SHBA nuk do e lejojnë Iranin të marrë armë bërthamore
05/06 20:33
Top News – Dikur zëvendës i Trump!/ Mike Pence shpall kandidaturën për President
05/06 19:57
Top Channel/ Gazeta gjermane: Politikat e Kurtit, në përputhje me planet serbe për destabilizim
05/06 19:56
Top News – ‘La Mamma’ e bandës së drogës/ Si rekrutoi këngëtaren bosi shqiptar i trafikut në Itali
05/06 19:56
Top News – Rrezik për përplasje ushtarake në Baltik/ NATO dhe Rusia, stërvitje pranë njëra-tjetrës
05/06 19:35
Top News – A ka nisur kundërofensiva? Ukraina shumë pranë marrjes së Bakhmutit
05/06 18:07
Top News – ‘Plani i dëbimit po funksionon’/ Sunak-kemi larguar mbi 1800 shqiptarë pas marrëveshjes
05/06 18:07
Top News – Britania e Madhe pararojë për ndihmën ndaj Ukrainës
05/06 17:41
Top News – Ukraina mendon për zgjedhjet e pasluftës, frikë nga ndërhyrja ruse
05/06 17:41
Top News – Ministri Gjerman i Mbrojtjës: Dërgimi i avionëve në Ukrainë? Vendosim për dy javë
05/06 17:38
Top News – Erdogan ndryshon ministrin e Jashtëm, prioritet raportet me Greqinë
05/06 17:04
Top News – Kapin rob ushtarët e Putinit… / Rusët që luftojnë kundër Rusisë kërkojnë negociata
05/06 15:09
Top News – Irani i ka shitur municione Rusisë / Zbulohet kontrata me vlerë 1 milionë dollarë
05/06 15:08
Top News – Jo armët tona në Rusi…! Belgjika i kërkon sqarime Ukrainës, nis hetimin
05/06 15:06
Top News – ‘Në Rusi fillon lufta civile’ / Mercenarët e Wagner kapin rob oficerin e Putinit
05/06 15:04
Top News – U dënua se vrau 4 fëmijët e saj / Gruaja lirohet nga burgu, prova të reja tregojnë se…
05/06 14:59
Top News – Rriten çmimet e naftës në botë / Arabia Saudite zvogëlon sasinë e prodhimit
05/06 14:19